Θρυλικό δώρο γενεθλίων

Ολική ανατροπή και θρίαμβος (3-1) του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολάρες από Καμπιάσο, Ντα Κόστα και Ιντέγε.

Δώρο γενεθλίων στους εκατομμύρια οπαδούς του έκανε ο Θρύλος, έστω και με τρεις μέρες καθυστέρηση. Το 3-1 επί του Παναθηναϊκού στο ματς της 26ης αγωνιστικής της Super League δεν ήταν, απλά, μια ακόμα νίκη. Ήταν μία ακόμα απόδειξη πως ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος και με διαφορά. Ήταν μία ακόμα απόδειξη πως το «Γ. Καραϊσκάκης» και ο κόσμος του είναι με διαφορά το ασφαλέστερο γήπεδο στην Ελλάδα στο οποίο διεξάγονται ντέρμπι με απόλυτη ασφάλεια. Ήταν, επίσης, ένα… τσιρότο στα στόματα που άνοιξαν πολύ.

Ήταν ο απόλυτος θρίαμβος του Θρύλου. Αγωνιστικός και εξωαγωνιστικός. Μάλιστα, ο κόσμος του Θρύλου αλλά και η ίδια η ομάδα έδειξαν χαρακτήρα. Κι αυτό γιατί ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό. Κι όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε το σθένος να γυρίσει το ματς και να φτάσει σ’ αυτόν τον περήφανο θρίαμβο. Είχε υπομονή και επιμονή. Κι αφού ισοφάρισε ο Καμπιάσο στο 38’ το γκολ του Μπεργκ, στο φινάλε ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Στο φινάλε βλέπετε η ομάδα φύλαγε τα καλύτερα. Στο 87’ ο Ντα Κόστα με κεφαλιά-οβίδα έκανε το 2-1 και στο 89’ ο Ιντέγε μ’ ένα μάγκικο και καθαρά προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έριξε τους πράσινους στο καναβάτσο.

Ο κ. Σίλβα παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα και Μαζουακού. Αμυντικά χαφ ήταν οι Καμπιάσο και Μιλιβόγεβιτς, έχοντας μπροστά τους τους Φουστέρ, Φορτούνη και Ντομίνγκεζ. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:

3’ Γκολ. Το 0-1 για τον Παναθηναϊκό με τον Μπεργκ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και να πλασάρει τον εξερχόμενο Ρομπέρτο.
5’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Καμπιάσο να σουτάρει με το αριστερό και εξωτερικό φάλτσο και η μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
27’ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Ταυλαρίδη να βρίσκεται μόνος απέναντι από τον Ρομπέρτο και μετά από στημένη φάση, αλλά τον πορτιέρο του Θρύλου να σώζει.
32’ Καταπληκτική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φουστέρ να δέχεται έξοχη ασίστ από τον Φορτούνη και να σουτάρει με το αριστερό στην κίνηση αλλά η μπάλα να γλείφει την εξωτερική πλευρά των δικτύων.
38’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Το 1-1 για τον Θρύλο με καταπληκτικό αριστερό συρτό σουτ του Καμπιάσο εκτός μεγάλης περιοχής.
55’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Τσόρι να αφήνει έξοχα τη μπάλα κάτω από τα πόδια του για να έρθει ο Φουστέρ και να σουτάρει με δύναμη (και το αριστερό) από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.
68’ Ωραίο σλάλομ του Μαζουακού και σουτ εκτός μεγάλης περιοχής και αριστερά, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.
73’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να εκτελεί εξαιρετικά φάουλ λίγο εκτός μεγάλης περιοχής και τον Στιλ ν’ αποκρούει στην αριστερή γωνία σε κόρνερ.
87’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Το 2-1 για τον Θρύλο με φανταστική καρφωτή κεφαλιά του Ντα Κόστα ύστερα από κόρνερ.
89’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Το 3-1 για τον Θρύλο μας με γκολάρα του Ιντέγε. Ήταν ένα καθαρά προσωπικό γκολ του σπουδαίου επιθετικού μας που έκλεψε τη μπάλα και «εκτέλεσε» τον Στιλ για 3η φορά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Ντα Κόστα, Φορτούνης, Ντομίνγκεζ (62’ Πάρντο), Φουστέρ (81’ Ερνάνι), Μαζουακού, Σαλίνο, Καμπιάσο (81’ Πουλίδο), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (90’ Πέτριτς), Λέτο (74’ Μαμούτε), Αμπέιντ, Μπεργκ, Ζέκα, Βιγιαφάνες (71’ Εσιέν), Ταυλαρίδης, Μέστο, Μολέντο, Πράνιτς.