«Κρύο» γήπεδο, «καυτός» Ολυμπιακός

Επέστρεψε κεφάτος στις αγωνιστικές υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός που συνέτριψε με 4-0 τον Πανθρακικό για την 28η αγωνιστική της Super League.

Μπορεί το κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης» να ήταν «κρύο» λόγω της τιμωρίας του Ολυμπιακού, η ομάδα όμως επέστρεψε «καυτή» στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις μετά τη διακοπή της Super League λόγω των αγώνων της Εθνικής. Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο σε όλο το παιχνίδι η ομάδα μας συνέτριψε με 4-0 τον Πανθρακικό για την 28η αγωνιστική σε μια αναμέτρηση που το τελικό σκορ είναι αναμφίβολα τιμητικό για τους φιλοξενούμενους.

Ο Θρύλος δημιούργησε σωρεία σημαντικών ευκαιριών, είχε και δοκάρι με τον Κασάμι, και διασκέδασε τον κόσμο του που, δυστυχώς λόγω της τιμωρίας, μπόρεσε να δει την αναμέτρηση μόνο από την τηλεόραση.

Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα αντιμετώπισαν πολύ σοβαρά την αναμέτρηση από το 1ο λεπτό και δεν σταμάτησαν να κυνηγούν γκολ ως τις καθυστερήσεις. Εξάλλου, στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με τον Ερνάνι που είχε βάλει ένα ακόμα γκολ και στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο Ολυμπιακός τέλειωσε τον αγώνα με 24 τελικές στο ενεργητικό του οι 17 εκ των οποίων ήταν εντός εστίας. Είχε επίσης και 66% κατοχή μπάλας. Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε την ομάδα με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) Τσιμίκα, Σιόβα, Μποτία και Ελαμπντελαουΐ. Στον άξονα ήταν οι Ζντιέλαρ, Καμπιάσο και Ντομίνγκεζ και στα άκρα οι Ερνάνι και Πάρντο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πουλίδο.

Το «φιλμ» του αγώνα:
8’ Ο Τσιμίκας ανεβαίνει από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή δεχόμενος μπαλιά του Τσόρι. Δεν αφήνει τη μπάλα να πέσει στο έδαφος και με κεφαλιά πασάρει στον επερχόμενο Ερνάνι που κάνει αριστερό σουτ στην κίνηση για να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
16’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με απευθείας εκτέλεση φάουλ Τσόρι. Ο Αργεντινός της ομάδας μας δοκίμασε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα εκτελώντας συρτά με το δεξί αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι σε κόρνερ αφού προηγούμενως βρήκε στο τείχος.
25’ Απίθανη κάθετη μπαλιά του Καμπιάσο προς τον Πάρντο που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν βρίσκει όπως θέλει τη μπάλα κι εκείνη φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
26’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με κοντινή κεφαλιά του Πουλίδο. Την ασίστ έκανε ο Ερνάνι από αριστερά.
37’ Τεράστια ευκαιρία για τους νταμπλούχους με τον Πάρντο να φεύγει στην αντεπίθεση και να δίνει στον Ερνάνι που κάνει το συρτό πλασέ για να δει τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
40’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Ολυμπιακό με κοντινό πλασέ του Πάρντο. Προηγήθηκε έξοχη κάθετη κίνηση του Τσιμίκα προς τη μεγάλη περιοχή και συνδυασμός με τον Πουλίδο που έκανε, τελικά, την παράλληλη ασίστ στον Κολομβιανό.
43’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Θρύλο με έξοχο αριστερό διαγώνιο σουτ του Ερνάνι. Ο Πάρντο σέντραρε από δεξιά κι αφού η μπάλα πέρασε από συμπαίκτες και αντιπάλους έφτασε στον Ερνάνι στο β’ δοκάρι που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.
45’ Τρομερή ευκαιρία για το 4ο γκολ όταν ο Πάρντο σούταρε συρτά με το δεξί, και μετά από ωραία κομπίνα που έκαναν οι παίκτες μας σε κόρνερ, όμως ο Αθανασιάδης έκανε την δύσκολη επέμβαση με το δεξί χέρι.
49’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Πάρντο να κάνει το δεξί φαλτσαριστό διαγώνιο πλασέ και τον Αθανασιάδη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Η μπάλα κατευθύνονταν προς την δεξιά του γωνία.
64’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο με τον Ερνάνι να πλασάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό και τον Αθανασιάδη να σώζει με εκτίναξη στην αριστερή γωνία.
64’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Κασάμι να κάνει αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι για να δει τη μπάλα να αποκρούεται αρχικά από τις γροθιές του τερματοφύλακα και εν συνεχεία από το οριζόντιο δοκάρι.
69’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Πάρντο να σεντράρει από δεξιά και τον Πουλίδο να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.
74’ Κεφαλιά του Μουδούρογλου, εξαιρετική απόκρουση του Καπίνο με το αριστερό χέρι.
76’ Φοβερή ατομική ενέργεια του Τσιμίκα από αριστερά ο οποίο αφού περνάει ανάμεσα από δύο αντιπάλους κάνει το συρτό διαγώνιο πλασέ και η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
90+1’ Ο Σεμπά σουτάρει με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο τερματοφύλακας αποκρούει με τις γροθιές.
90+3’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-0 για τον Θρύλο με έξοχο αριστερό πλασέ του Ερνάνι. Σπουδαίο ήταν το τελείωμα αλλά και η καταπληκτική κάθετη ασίστ του Σεμπά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο (83’ Χουτεσιώτης), Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Μποτία, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Καμπιάσο (32’ Κασάμι), Ντομίνγκεζ (68’ Σεμπά), Ερνάνι, Πάρντο, Πουλίδο.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου (73’ Ζδράβος-Ρίζος), Μελίσσης, Ηλιάδης (70’ Μουδούρογλου), Ντιγκινί, Γαβριηλίδης, Μπουγαΐδης, Μπαϊκαρά, Τσιάρας, Ποτουρίδης, Ίγκορ (87’ Ψάλτης).