Υποκλίθηκε και ο Γηραιός στον Έφηβο των ρεκόρ

Με «ροπαλιές» από Ντουρμάζ και Ιντέγε ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-0 τον Ηρακλή στο εξ' αναβολής ματς της 25ης αγωνιστικής και έσπασε κι άλλα ρεκόρ.

Όποια αγωνιστική «πέτρα» της φετινής Super League να σηκώσεις μια ξεχωριστή επίδοση του Ολυμπιακού θα βρεις από κάτω. Το εξ’ αναβολής ματς του Θρύλου στο «Καυτανζόγλειο» με τον Ηρακλή για την 25η αγωνιστική συνδυάστηκε με τα γνωστά για την κορυφαία ελληνική ομάδα.

Ποιά είναι τα γνωστά; Νίκη. Ωραία μπάλα. Θεαματικές φάσεις. Έξοχα γκολ. Και φυσικά επιδόσεις ρεκόρ. Με το 2-0 εις βάρος του «Γηραιού» ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τις επιδόσεις της σεζόν 2000/01 σε συγκομιδή βαθμών και αριθμών νικών. Τότε έφτασε συνολικά τις 25 νίκες και τους 78 βαθμούς. Εκείνες ήταν, ως τώρα, οι καλύτερες σε πρωτάθλημα 30 αγωνιστικών.

Απόψε η ομάδα πήρε την 26η νίκη της φέτος και οι βαθμοί της είναι, πια, 79. Και ως γνωστόν απομένουν ο εκτός έδρας αγώνας με τον Παναιτωλικό (την ερχόμενη Κυριακή) και η φιέστα με την Καλλονή για το φινάλε των υποχρέωσεων στη φετινή Super League ώστε να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τις επιδόσεις τους (με σύστημα βαθμολόγησης 3-1-0). Παράλληλα θα έχουν την ευκαιρία να σπάσουν κι άλλα ρεκόρ όπως, π.χ. της μεγαλύτερης διαφοράς από τον 2ο.

Ας αφήσουμε όμως τα ρεκόρ και ας μιλήσουμε για όσα είδαμε στο ματς του «Καυτανζογλείου». Και δεν είδαμε κάτι που δεν ξέραμε. Ξέραμε πως ο Ολυμπιακός είναι με διαφορά η καλύτερη ελληνική ομάδα. Ξέραμε πως είναι πολλές κλάσεις πάνω από τους άλλους. Ξέραμε πως μπορεί εύκολα να «καθαρίσει» οποιονδήποτε αντίπαλο και οποιοδήποτε ματς.

Αυτό συνέβη και απέναντι στον Ηρακλή. Μόλις στο 12ο λεπτό ο Ντουρμάζ με εξαιρετικό γκολ-φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο. Και στο 44’ ο Ιντέγε με ωραία κεφαλιά, ύστερα από ασίστ του Φορτούνη, διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας μας. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατάει εκείνος το… ρόπαλο και να παράγει ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφερε να σημειώσει κι άλλα γκολ που αναμφίβολα δικαιούνταν. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους παίκτες του Μάρκο Σίλβα να έχουν 17 τελικές προσπάθειες και οι 8 εξ’ αυτών εντός εστίας.

Ο προπονητής της ομάδας μας παρέταξε το Θρύλο με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Μαζουακού, Μποτία, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Μιλιβόγεβιτς και Ζντιέλαρ ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι με ανασταλτικές ευθύνες και μπροστά τους σε ρόλο δημιουργού ήταν ο Φορτούνης. Στα άκρα βρέθηκαν οι Φουστέρ και Ντουρμάζ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:
12’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με φανταστική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ. Ο διεθνής Σουηδός εκτέλεσε με το αριστερό στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή συμβολή των δοκαριών αιφνιδιάζοντας τον πορτιέρο του Ηρακλή που περίμενε εκτέλεση στην άλλη γωνία.
19’ Ο Ντουρμάζ εκτελεί κόρνερ από αριστερά για να τροφοδοτήσει τον Φουστέρ που πιάνει με τη μία (και δίχως ν’ αφήσει τη μπάλα να σκάσει στο έδαφος) το δεξί βολέ και να δει τη στρογγυλή θεά 2-3 μέτρα πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.
38’ Σέντρα του Σαλίνο από δεξιά, ο Φουστέρ πιάνει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι για να μπλοκάρει ο Περνίς στην αριστερή γωνία.
44’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με κεφαλιά του Ιντέγε. Το γκολ στον Νιγηριανό επιθετικό σέρβιρε με έξοχη σέντρα από δεξιά ο Φορτούνης.
48’ Ο Μοντέιρο φεύγει στην αντεπίθεση και σουτάρει με το αριστερό όντας διαγώνια και δεξιά εντός μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού. Η μπάλα περνάει 2-3 μέτρα δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκαριών του Ρομπέρτο.
57’ Ωραία επίθεση του Ολυμπιακού από αριστερά με τον Ντουρμάζ να γυρίζει την μπάλα προς τον Φορτούνη που προσπάθησε να πλασάρει αλλά κοντραρίστηκε από σώματα αμυντικών. Ήταν πολύ καλές οι προϋποθέσεις.
74’ Ο Μοντέιρο σουτάρει μόνος από το σημείο του πέναλτι αλλά στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι κι ενώ ο Ρομπέρτο άπλωσε το κορμί του περιορίζοντας τις επιλογές.
82’ Ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Πάρντο να δίνει στον Σαλίνο που βγάζει τη σέντρα στην μικρή περιοχή για να πιάσει την κεφαλιά ο Ιντέγε και να μπλοκάρει ο Περνίς.
87’ Σέντρα του Φορτούνη στο 2ο δοκάρι όπου ο Περνίς κάνει κακή έξοδο αλλά η κεφαλιά του Ντα Κόστα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90+3’ Εξαιρετικό δεξί φαλτσαριστό σουτ του Ερνάνι, αποκρούει δύσκολα (σε κόρνερ) στην αριστερή γωνία ο Περνίς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Κυριακίδης, Στάμου (78’ Καραγκούνης), Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πασάς (62’ Περόνε), Μοντέιρο, Ρομάνο (80’ Λεοζίνιο), Βέλλιος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Μποτία, Μαζουακού, Ζντιέλαρ (58’ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Φουστέρ (71’ Ερνάνι), Ντουρμάζ (77’ Πάρντο), Φορτούνης, Ιντέγε.