Γκολ, θέαμα, γιορτή!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 5-0 της ΑΕΛ Καλλονής στο τελευταίο ματς της σεζόν για την Super League.

Ήταν ένα ματς για την 30η και τελευταία αγωνιστική της Super League 2015/16. Ωστόσο, στο μυαλό και την καρδιά όλων μας θα μείνει ως η φιέστα για την κατάκτηση του 43ου πρωταθλήματος του Ολυμπιακού μας. Θα μείνει ως μία ακόμα ένδοξη νύχτα στην ιστορία 91 ετών του Θρύλου μας και αυτοκράτορα της ψυχής μας.

Το 5-0 επί της Καλλονής ήταν το πρώτο… πιάτο γι’ αυτό που θα επακολουθούσε. Κι επειδή το «μενού» ήταν μιας ξεχωριστής βραδιάς, και το πρώτο… πιάτο ήταν σπέσιαλ. Όπως, άλλωστε, ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν με την ομάδα να αποδίδει φανταστικό ποδόσφαιρο και να σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

Το καλό ποδόσφαιρο και η παραγωγή ευκαιριών άρχισε πολύ νωρίς. Μόλις στο 2’. Η κεφαλιά του Ντα Κόστα όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 6ο λεπτό ο Ομάρ έφτασε πιο κοντά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Και στο 21ο έγινε το 1-0 με φανταστικό γκολ του Φορτούνη που πρόθεσε ένα ακόμα (το 18ο) στη φετινή συλλογή του.

Όσο φανταστικό ήταν του Φορτούνη, άλλο τόσο ήταν και το 2ο γκολ του Θρύλου. Κι αυτό με φάουλ μόνοι που αυτή τη φορά ήταν στην ευθεία από το τέρμα και όχι πλάγια όπως του Φορτούνη. Ο Ολυμπιακός συνέχισε σε τρελούς ρυθμούς. Και στο 61’ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε πολύ περισσότερο. Ο Κασάμι ήταν αυτή τη φορά ο σκόρερ με συρτό αριστερό σουτ. Και είχε κι άλλο. Το 4-0 ήρθε από τον Ομάρ στο 77’ κι ενώ προηγήθηκε φανταστική ενέργεια και ασίστ του Ιντέγε. Από δημιουργός ο Νιγηριανός επιθετικός έγινε σκόρερ στο 84’ κάνοντας το 5-0 με απίθανο πλασέ υπό εξαιρετικά δύσκολη γωνία.

Όσον αφορά στα πλάνα του προπονητή μας, ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Ελαμπντελαουΐ, Ντα Κόστα, Μποτία, Μαζουακού. Στον άξονα ήταν οι Κασάμι, Ζντιέλαρ, Φορτούνης, στα φτέρα οι Ερνάνι και Φουστέρα και στην επίθεση ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:

2’ Η πρώτη απειλητική «επίσκεψη» του Ολυμπιακού στην περιοχή της Καλλονής με τον Ντα Κόστα να κάνει κεφαλιά αλλά να μη βρίσκει στόχο.
6’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ο Ομάρ σουτάρει από τη μικρή περιοχή, και δεξιά, με το αριστερό σουτ αλλά η μπάλα σταματάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.
21’ ΓΚΟΟΟΛ! Καταπληκτικό γκολ για τον Θρύλο από τον Φορτούνη. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός ξεγελάει τον Δαύκου εκτελώντας απευθείας στην κλειστή γωνία φάουλ (από αριστερά) που έμοιαζε με κοντινό κόρνερ.
25’ Τρομερό αριστερό μακρινό σουτ του Κασάμι, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.
26’ Ο Ιντέγε στρώνει με κεφαλιά τη μπάλα στον Φουστέρ ο οποίος αιφνιδιάζεται καθώς η μπάλα βρίσκει στο πρόσωπό του και κατευθύνεται προς το τέρμα, όμως απομακρύνει αμυντικός λίγο πριν από το τέρμα.
26’ Ωραίο δεξί φαλτσαριστό σουτ του Ερνάνι από πολύ πλάγια και αριστερά, ο Δαύκου διώχνει με υπερένταση.
35’ ΓΚΟΟΟΛ! Ένα ακόμη καταπληκτικό τέρμα για τον Θρύλο. Το 2-0 πετυχαίνει ο Φουστέρ στέλνοντας αριστοτεχνικά τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Δαύκου που έμεινε… άγαλμα.
61’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με αριστερό συρτό σουτ του Κασάμι. Ο διεθνής Ελβετός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όντας λίγο μέσα από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής.
72’ Φανταστικό φαλτσαριστό δεξί σουτ του Φουστέρ (από πλάγια και αριστερά), διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Δαύκου κι ενώ η μπάλα πήγαινε στο δεξί του «παράθυρο».
77’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-0 για τον Ολυμπιακό με κοντινό πλασέ του Ομάρ. Προηγήθηκε καταπληκτική ενέργεια του Ιντέγε που πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους και γύρισε τη μπάλα, λίγο πριν αυτή βγει άουτ, στον σκόρερ.
81’ Ωραίο αριστερό σουτ του Φορτούνη, ο Δαύκου σώζει βέβαιο γκολ σε κόρνερ.
84’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 5-0 για τον Θρύλο με ένα ακόμα φανταστικό γκολ από τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός επιθετικός κατάφερε να περάσει τη μπάλα από την τρύπα της… βελόνας (σ.σ.: μεταξύ Δαύκου και αριστερού δοκαριού κι ενώ ο παίκτης ήταν δίπλα στη γραμμή του άουτ!) και να σκοράρει ένα απίθανο τέρμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜάρκοΣίλβα): Ρομπέρτο, Μποτία, Ντα Κόστα (71’ Σιόβας), Κασάμι (62’ Καμπιάσο), Ζντιέλαρ, Φορτούνης, Ερνάνι (62’ Ντουρμάζ), Φουστέρ, Ιντέγε.
ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκου, Ξυδάς (64’ Χατζηδημητρίου), Ούκα (65’ Ευαγγελιδάκης), Αναστασιάδης, Γκιόλιας, Μίκιτς, Μπλάζιτς, Γιούκαρης, Οόκο (83’ Φιορέτος), Γιορέντε, Μανούσος.

SUPERLEAGUEΕΛΛΑΔΑ 2015-16 * 30η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 5 – 0* 17/4/2016 * 19.00
ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 21’ Φορτούνης, 35’ Φουστέρ, 61’ Κασάμι, 77’ Ελαμπντελαουΐ, 84’ Ιντέγε/ –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Φωτιάδης (Σερρών)
ΒΟΗΘΟΙ: Χρ. Κουρομπίλια (Δυτ.Αττικής), Π. Κασσαβέτης (Αιτωλ/νίας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ:Αλ. Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:53’ Φουστέρ / 20’ Αναστασιάδης, 37’ Γιορέντε