Το μέλλον είναι ερυθρόλευκο

Ισόπαλος (1-1) αναδείχθηκε ο Θρύλος με την Βάκερ στο 2ο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους.

Ισόπαλο (1-1) ολοκληρώθηκε το δεύτερο και τελευταίο φιλικό του Θρύλου επί αυστριακού εδάφους. Η ομάδα μας αντιμετώπισε την σαφώς πιο δυνατή από τη Χορν και πιο έτοιμη, Βάκερ Ίνσμπρουκ, στο Λάνγκενφελντ σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στο μεγαλύτερο μέρος της υπό δυνατή βροχή και σε «βαρύ» αγωνιστικό χώρο.

Ακόμη κι έτσι όμως οι παίκτες του Βίκτορ Σάντσεθ κατάφεραν να «βγάλουν» στο γήπεδο μερικά από τα πράγματα που τους ζητάει στις προπονήσεις. Ειδικότερα στο β’ ημίχρονο η ομάδα μας κυριάρχησε έναντι των αντιπάλων της και κατάφερε σ’ αυτό το διάστημα να ισοφαρίσει το προβάδισμα που είχαν πάρει οι αυστριακοί στο α’ ημίχρονο και να φτάσει σε άλλες 2-3 περιπτώσεις κοντά σε περισσότερα τέρματα.

Πέρα από το αποτέλεσμα που, προφανώς δεν έχει σημασία σε περίοδο προετοιμασίας, το σημαντικό ήταν ότι άπλωσαν ξανά στο χόρτο οι ποδοσφαιριστές μας δείγματα του ταλέντου τους. Αναμφίβολα πρέπει να υπογραμμιστεί η εικόνα των τριών που προέρχονται από την ομάδα Νέων, δηλαδή των Μανθάτη, Ρέτσου και Ανδρούτσου.

Και δεν ήταν οι μόνοι που «υπόσχονται» πολλά για το μέλλον τους στην ομάδα μας αφού κάθε ποδοσφαιριστής απ’ όσους αγωνίστηκαν, παλιός ή νέος, προσπάθησε για το καλύτερο παρότι τα πόδια ήταν «βαριά» λόγω της κοπιαστικής προετοιμασίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, τους Μαζουακού, Σιόβα, Μποτία και Βούρο. Στον άξονα με περισσότερες ανασταλτικές υπευθυνότητες βρίσκονταν οι Μπουχαλάκης και Κασάμι ενώ μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή ήταν ο Φορτούνης. Στα άκρα ήταν οι Γιαννιώτας και Σεμπά και στην κορυφή της επίθεσης ο Ολαϊτάν.

Ο Θρύλος έκανε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Κασάμι στο 8’, για ν’ απαντήσει η Βάκερ στο 13’. Κι αφού ο Ολυμπιακός επισκέφθηκε με αξιώσεις τα καρέ της αυστριακής ομάδας στο 14’ και το 16’ οι αντίπαλοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με δυνατό σουτ του Κέρσμπαουμ στο 23’ με αντεπίθεση ύστερα από ανάκτηση κατοχής της μπάλας στη μεσαία γραμμή. Ακολούθησε πίεση της ομάδας μας για την ισοφάριση ωστόσο το ημίχρονο έληξε με το 1-0.

Στην επανάληψη, όπως συνέβη και στο πρώτο φιλικό, ο προπονητής μας, Βίκτορ Σάντσεθ, άλλαξε όλη την ομάδα. Ή μάλλον, σχεδόν όλη στο σημερινό ματς με την Βάκερ καθώς άλλαξε την ομάδα κατά τα 10/11. Διατήρησε μόνο τον τερματοφύλακα (ο Καπίνο αντικαταστάθηκε στο 68’ από τον Χουτεσιώτη) και χρησιμοποίησε διαφορετικούς παίκτες στις άλλες θέσεις. Η εικόνα ήταν σαφώς καλή και γι’ αυτό, εν τέλει, ήρθε η ισοφάριση μ’ ένα έξοχο γκολ του Πουλίδο ενώ θα μπορούσε ο Θρύλος να βάλει ακόμη ένα τουλάχιστον.

Το φιλμ του αγώνα:

8’ Ο Κασάμι κλέβει τη μπάλα εκτός της μεγάλης περιοχής των αντιπάλων κι αφού αποφεύγει έναν αντίπαλο σουτάρει με το αριστερό. Όμως, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
13’ Μετά από κλέψιμο των αντιπάλων λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Θρύλου ο Ρίμαν μπήκε στην περιοχή και σούταρε με δύναμη για να αποκρούσει με τις γροθιές ο Καπίνο.
14’ Δεξί σουτ του Φορτούνη, εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει 2-3 μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
16’ Ωραία ανάπτυξη του Θρύλου με τον Φορτούνη να τροφοδοτεί τον Σεμπά αριστερά που έβγαλε την σέντρα με στόχο τον Ολαϊτάν που κινήθηκε σε θέση φορ αλλά τον πρόλαβε για λίγο ο τερματοφύλακας και μπλόκαρε.
23’ Γκολ. Το 1-0 για την Βάκερ με δυνατό δεξί σουτ του Κέρσμπαουμ.
25’ Ωραίο δεξί σουτ του Φορτούνη, περίπου 5 μέτρα εκτός περιοχής, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Γκρίνβαλντ.
36’ Ο Ολυμπιακός αγγίζει την ισοφάριση με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Ο Γκρίνβαλντ σώζει όμως με «βουτιά» στην αριστερή γωνία.
39’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο. Ο Φορτούνης ανοίγει ωραία το παιχνίδι αριστερά όπου ο Μαζουακού κάνει ωραία σέντρα στο πρώτο δοκάρι όπου πετάγεται ο Σεμπά και κάνει την προβολή αλλά σώζει ο Γκρίνβαλντ.
43’ Διαγώνιο σουτ του Γιαννιώτα με το αριστερό, ελάχιστα εντός περιοχής, αποκρούει με τα πόδια ο Γκρίνβαλντ.
45’ Νέο διαγώνιο αριστερό σου του Γιαννιώτα, αυτή τη φορά εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.
46’ Δυνατό δεξί σουτ του Ανδρούτσου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
50’ Αριστερό συρτό σουτ του Πιρκλ, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι κι ενώ ο Καπίνο παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας.
59’ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ από αριστερά, κεφαλιά του Γούτα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
69’ Ο Τσόρι ελίσσεται ωραία εντός περιοχής και κάνει διαγώνιο δεξί συρτό πλασέ για να δει τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.
76’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Τσόρι να δίνει καταπληκτικά (φοβερή κάθετη) τη μπάλα στον Μανιάτη που μπήκε στη μεγάλη περιοχή και επιχείρησε να νικήσει με πλασέ τον τερματοφύλακα, όμως ο δεύτερος απέκρουσε. Ο Ντομίνγκεζ πήρε το… ριμπάουντ όμως το δεξί του σουτ κόντραρε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε σε κόρνερ.
80’ ΓΚΟΛ! Το 1-1 για τον Θρύλο με εξαιρετικό γκολ. Εξαιρετικό και σε δημιουργία (σ.σ.: φανταστικό σλάλομ του Μανθάτη από αριστερά) και σε εκτέλεση αφού ο Πουλίδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο δεξί σουτ εκτός περιοχής.
84’ Φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Χουτεσιώτη που λέει «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο σε δυνατό σουτ του Γκρούντλερ.
87’ Δυνατό δεξί βολέ του Μανιάτη στην κίνηση, αρκετά μέτρα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάνσεθ): Καπίνο (68’ Χουτεσιώτης), Σιόβας (46’ Γούτας), Μποτία (46’ Ρέτσος), Μαζουακού (46’ Τσιμίκας), Βούρος (46’ Μπέρτος), Κασάμι (46’ Ζντιέλαρ, 68’ Μανιάτης), Μπουχαλάκης (46’ Ανδρούτσος), Φορτούνης (46’ Ντομίνγκεζ), Γιαννιώτας (46’ Πάρντο), Σεμπά (46’ Μανθάτης), Ολαϊτάν (46’ Πουλίδο).
ΒΑΚΕΡ ΙΝΣΜΠΡΟΥΚ (Μαουρίτσιο Γιακομπάτσι): Γκρίνβαλντ, Πίχλερ, Λέρχερ, Χόλζλ, Πίχλμαν, Ζάουμελ, Κέρσμπαουμ, Τεκίρ, Χόλενστεϊν, Σίλερ, Ρίμαν.
*Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν για την Βάκερ οι Χάμζιτς, Γιάμνινγκ, Πίρκλ, Μπαουμγκάρινερ, Αουγκουστίν, Γκρούντλερ.