Δύο γκολ, πολλές υποσχέσεις

Ισόπαλος 2-2 με την Γάνδη αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο 3ο φιλικό της προετοιμασίας του.

Στο 3ο και σαφώς πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Γάνδη. Η ομάδα μας κατάφερε να αποδώσει ωραίο ποδόσφαιρο σε σημαντικά χρονικά διαστήματα της αναμέτρησης και το τελικό σκορ αναμφίβολα την αδικεί. Βεβαίως, το σκορ είναι από τα τελευταία πράγματα που έχουν σημασία στην περίοδο της προετοιμασίας.

Το σημαντικό είναι ο νέος Θρύλος ν’ αρχίσει να λειτουργεί στο χόρτο σύμφωνα με τις επιθυμίες και τις οδηγίες του προπονητή μας, Βίκτορ Σάντσεθ. Κι αυτό φάνηκε να συμβαίνει σε ουκ ολίγες περιπτώσεις απέναντι στην ομάδα που πέρυσι τερμάτισε στην 2η θέση του βελγικού πρωταθλήματος στην κανονική του διάρκεια.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφτασε τέσσερις φορές με αξιώσεις απέναντι στα καρέ της Γάνδης. Δεν σκόραρε όμως και, τελικά, ήταν εκείνος που δέχθηκε γκολ από ένα ξαφνικό μακρινό σουτ στο 32’. Η απάντηση του Θρύλου δεν άργησε και στο 38’ ο Ιντέγε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η τύχη ωστόσο ήταν ξανά με το μέρος της Γάνδης και λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ (2-1) με πέναλτι που υποδείχθηκε για χέρι του Σιόβα. Στην επανάληψη η κυριαρχία του Θρύλου ήταν ολοκληρωτική. Και αυτό συνέβη παρότι ο προπονητής μας άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα δίνοντας χρόνο σε αρκετούς παίκτες. Μεταξύ αυτών και ένα από τα νέα μας αποκτήματα, ο Αλμπέρτο Ντε Λα Μπέγια που έκανε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη.Αυτό είναι αναμφίβολα ένα από τα στοιχεία που αξίζει να «κρατήσουμε» από την αναμέτρηση. «Κρατάμε» επίσης ξανά την πολλά υποσχόμενη εμφάνιση των πιτσιρικάδων μας, δηλαδή του Βούρου, του Τσιμίκα, του Μανθάτη και του Ρέτσου.

Θα θυμόμαστε επίσης και την γκολάρα του Φορτούνη με την οποία έγινε το 2-2 στο 58’ και ένα ωραίο σουτ του Τσόρι που σταμάτησε στο δοκάρι λίγο αργότερα. Θα θυμόμαστε και πολλά πολλά ακόμη. Υπάρχει δρόμος ακόμα. Βρισκόμαστε στην προετοιμασία. Όμως, η ομάδα απέδειξε και σ’ αυτό το ματς με την ισχυρή Γάνδη ότι βρίσκεται σε σωστό δρόμο. Βελτιώνεται όσο περνούν οι μέρες κι αυτό είναι θετικό. Το μέλλον λοιπόν είναι όντως ερυθρόλευκο και περιμένουμε με λαχτάρα να το ζήσουμε. Πάμε Θρύλε!

Το φιλμ του αγώνα:
3’ Ωραία ανάπτυξη του Θρύλου από δεξιά και σέντρα του Μανιάτη στη μικρή περιοχή όπου ο Φορτούνης κινείται σε θέση επιθετικού αλλά δεν καταφέρνει να βρει όπως θέλει τη μπάλα με συνέπεια εκείνη να πέρασει σχεδόν παράλληλα από την εστία και να απομακρυνθεί από αμυντικό.
5’ Ο Ολυμπιακός αναπτύσσεται ξανά ωραία από δεξιά με τον Πάρντο αυτή τη φορά να σεντράρει αλλά και πάλι δεν καταφέρνουν, για λίγο, οι Φορτούνης και Ιντέγε να βρουν τη μπάλα και να τη στείλουν προς την εστία.
15’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε να εκμεταλλεύεται λανθασμένο γύρισμα παίκτη της Γάνδης προς τα πίσω. Αφού διέσχισε το μισό γήπεδο έφτασε απέναντι στον Τουλέν για να πλασάρει και τον πορτιέρο της Γάνδης να κάνει σωτήρια απόκρουση σε κόρνερ.
22’ Σέντρα του Φορτούνη από αριστερά προς το β’ δοκάρι της Γάνδης όπου βρέθηκε ο Μανιάτης και έκανε το απευθείας σουτ με το δεξί για να μπλοκάρει ο Τουλέν.
31’ Ο Ολυμπιακός φεύγει στην αντεπίθεση με τον Πάρντο που διέσχισε περίπου το μισό γήπεδο για να σουτάρει με το δεξί αλλά να δει τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
32’ Γκολ. Το 1-0 για την Γάνδη με δεξί σουτ του Σάιμον εκτός περιοχής. Η μπάλα «έσκασε» στο έδαφος ακριβώς
34’ Σπουδαία απόκρουση του Καπίνο σε τετ-α-τετ του Πέρμπετ. Ύστερα από σέντρα σουτ που έγινε, βρέθηκε μόνος απέναντι στον πορτιέρο της ομάδας μας που είπε «όχι» με διπλή προσπάθεια.
38’ ΓΚΟΛ! Το 1-1 για τον Θρύλο με κεφαλιά του Ιντέγε. Σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, ο Νιγηριανός επιθετικός της ομάδας μας έκανε ωραία κίνηση στην πλάτη των αμυντικών και νίκησε τον Τουλέν με διαγώνια κεφαλιά.
44’ Γκολ. Το 2-1 για την Γάνδη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Περμπέ που υποδείχθηκε για χέρι του Σιόβα.
53’ Σημαντική ευκαιρία για την Γάνδη με τον Σάιμον να ξεφεύγει με προσποίηση από τον Μποτία και να μπαίνει στην περιοχή του Καπίνο που απέτρεψε το 3ο γκολ των Βέλγων με εξαιρετική επέμβαση.
58’ ΓΚΟΛ! Φανταστικό γκολ για τον Ολυμπιακό με δεξί σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής. Η ομάδα μας έφυγε έξοχα στην αντεπίθεση και ο διεθνής Έλληνας μέσος του Θρύλου έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία με ευθύβολο χαμηλό σουτ.
60’ Σπουδαία ευκαιρία για το 3-2 με τον Πουλίδο να ταλαιπωρεί έναν αντίπαλο από δεξιά κι αφού τον απέφυγε «σέρβιρε» στον Μπουχαλάκη στο σημείο του πέναλτι αλλά το αριστερό πλασέ του στην κίνηση έφυγε λίγο άουτ.
67’ Δοκάρι για τον Θρύλο σε αριστερό συρτό σουτ του Ντομίνγκεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα σταμάτησε στη «ρίζα» του δεξιού δοκαριού της Γάνδης.
73’ Ωραίος συνδυασμός Πουλίδο και Ντομίνγκεζ με τον τελευταίο να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή αλλά όντας πλάγια και δεξιά και έχοντας έναν αντίπαλο να τον πιέζει σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
79’ Εξαιρετική ενέργεια του Ρέτσου ο οποίος ανέβηκε πολύ ψηλά στον αγωνιστικό χώρο κι αφού πέρασε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους πάσαρε στον Μανθάτη που σούταρε με το δεξί για να μπλοκάρει ο πορτιέρο της Γάνδης.
88’ Νέο δεξί μακρινό σουτ του Τσόρι, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.
90’ Σημαντική ευκαιρία για την Γάνδη με τον Ράμα να φεύγει στην αντεπίθεση και να φτάνει απέναντι στον Καπίνο αλλά το πλασέ του να περνάει άουτ.

ΓΑΝΔΗ (Χάιν Βανχάεζερμπρουκ): Τουλέν, Μίτροβιτς, Κουμς, Σκουφς, Γουΐκχαιμ, Νίλσεν, Πέρμπετ, Σάιμον, Χόρεμανς, Φόκετ, Ντογκάλα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο, Βούρος, Τσιμίκας (63’ Ντε Λα Μπέγια), Σιόβας (63’ Ρέτσος), Μποτία (63’ Ντα Κόστα), Μανιάτης (46’ Ντομίνγκεζ), Μπουχαλάκης (63’ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς (46’ Ζντιέλαρ), Φορτούνης (63’ Μανθάτης), Πάρντο (63’ Σεμπά), Ιντέγε (46’ Πουλίδο).