Νίκησαν Βέστερλο, «κερδίζουν» εντυπώσεις

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 την Βέστερλο στο 4ο φιλικό προετοιμασίας.

Γκολ και θέαμα προσέφερε ο Ολυμπιακός στο κατά σειρά 4ο φιλικό του στη φετινή καλοκαιρινή προετοιμασία. Ο Θρύλος κέρδισε με 3-2 την Βέστερλο στην έδρα της σ’ ένα ματς που η ομάδα έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Η ομάδα μας «έβγαλε» ωραία «πράγματα» στον αγωνιστικό χώρο αποδεικνύοντας πως οι ποδοσφαιριστές κατανοούν πλήρως όλα όσα τους ζητάει ο προπονητής μας, Βίκτορ Σάντσεθ, στις προπονήσεις.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο έξοχα γκολ (σ.σ.: το άλλο με πέναλτι) και δημιούργησε πολλές υπέροχες φάσεις μπροστά στα καρέ της Βέστερλο ενώ είχε και δοκάρι.

Όμως, πέρα από το αποτέλεσμα το οποίο, ως γνωστόν, στα φιλικά προετοιμασίας μετράει λιγότερο από άλλα στοιχεία, αξίζει να χαμογελάει κανείς για την εικόνα όλων των παικτών. Ωστόσο, ένα μεγάλο μπράβο παραπάνω πρέπει να πει κανείς στα πιο νεαρά παιδιά που βρέθηκαν στην προετοιμασία προερχόμενα από την ομάδα Νέων. Το πιο ωραίο γκολ εξάλλου ήταν αποκλειστικό δημιούργημα δύο εξ’ αυτών (σ.σ.: Μανθάτης και Ανδρούτσος) των παιδιών.

Πολύ θετική ξανά ήταν η εικόνα δύο από τους νεοαποκτηθέντες της ομάδας μας, δηλαδή των Φιγκέιρας και Ντε Λα Μπέγια ενώ την ερυθρόλευκη φόρεσε ξανά ο Καμπιάσο που αγωνίστηκε ως αλλαγή. Όπως και να ‘χει, μόνο θετικά πράγματα έχει να επισημάνει κανείς απ’ αυτό το ματς στο οποίο ο προπονητής μας, Βίκτορ Σάντσεθ, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε συνολικά 23 ποδοσφαιριστές.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 στο 65ο λεπτό και κυριαρχούσε πλήρως ως το τελευταίο 10λεπτο που «επέτρεψε», λόγω κούρασης, στην γηπεδούχο να κάνει φάσεις και να βάλει δύο γκολ.

Το «φιλμ» του αγώνα:

3’ Ο Πουλίδο επιχειρεί να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα με πλασέ εκτός περιοχής αλλά τελικά ο Βαν Λάνγκεντονκ μπλοκάρει γυρίζοντας στην εστία του την τελευταία στιγμή.
22’ Εξαιρετική ενέργεια του Πουλίδο από αριστερά ο οποίος αφού ελίχθηκε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους και έφτασε ως τη μικρή περιοχή και έδωσε στον Μανθάτη που έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα (και το χέρι πέφτοντας) αντίπαλου αμυντικού.
29’ Σουτ του Κασάμι εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει μερικά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
33’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από κόρνερ του Ανδρούτσου από δεξιά, ο Κασάμι έπιασε την κεφαλιά κι αφού έδωσε στη μπάλα ψηλοκρεμαστή και φαλτσαριστή πορεία, την είδε να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και κοντά στην αριστερή συμβολή των δοκαριών.
36’ Φανταστική ενέργεια του Μανθάτη από δεξιά που ξεπέρασε τρεις αντιπάλους και μπήκε στην μεγάλη περιοχή, όμως, λίγο πριν εκτελέσει ο νεαρός ποδοσφαιριστής, αντίπαλος αμυντικός παραχώρησε σε κόρνερ.
39’ ΓΚΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πουλίδο. Το πέναλτι υποδείχθηκε ύστερα από σέντρα του Μαζουακού από αριστερά και η οποία σταμάτησε στο απλωμένο εντός περιοχής χέρι του Απάου.
44’ Ο Καπίνο μπλοκάρει τη μπάλα σε κοντινή κεφαλιά Σούερμανς.
48’ Παράλληλη σέντρα του Σεμπά από τα δεξιά προς τη μικρή περιοχή όπου οι αμυντικοί προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή πριν ο Ανδρούτσος στείλει τη μπάλα προς τα δίχτυα.
54’ Φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της Βέστερλο όπου ο Θρύλος επιχειρεί, αλλά δεν καταφέρνει, να σκοράρει με τους Ζντιέλαρ, Κασάμι και Μανθάτη.
62’ ΓΚΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με φανταστικό γκολ από τον Ανδρούτσο. Φανταστικό σε δημιουργία (σ.σ.: υπέροχο σλάλομ και κάθετη πάσα του Μανθάτη) αλλά και σε εκτέλεση (σ.σ.: ντρίμπλα στην κίνηση και πλασέ με το δεξί).
65’ ΓΚΟΛ! Και 3ο γκολ για τον Ολυμπιακό (0-3) το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό. Ο Πάρντο έβγαλε ωραία ασίστ από δεξιά και ο Ιντέγε με αριστερό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
68’ Δοκάρι για την Βέστερλο με καρφωτή κεφαλιά του Μόλενμπεργκ που πετάχτηκε στο β’ δοκάρι. Μάλιστα τη μπάλα ακούμπησε λίγο και ο Χουτεσιώτης με συνέπεια να υποδειχθεί κόρνερ.
82’ Γκολ. Η Βέστερλο μειώνει σε 3-1 με ψηλοκρεμαστή και φαλτσαριστή κεφαλιά του Γκαμπουλά.
85’ Φαλτσαρισό αριστερό σουτ του Ντουρμάζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, διώχνει με δυσκολία και τις γροθιές ο τερματοφύλακας.
89’ Γκολ. Ο Ντε Κουλέρ με δεξί φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μειώνει σε 3-2.

ΒΕΣΤΕΡΛΟ (Μπομπ Πίτερς): Βαν Λάνγκεντονκ, Απάου, Ντάεμς, Χένκενς, Ντε Κουλέρ, Χίλαντ, Μουστόε, Σούερμανς, Χέιμανς, Μόλενμπεργκ, Μανιάς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο (46’ Χουτεσιώτης), Μποτία (46’ Ντε Λα Μπέγια, 74’ Σιόβας), Ντα Κόστα (63’ Μιλιβόγεβιτς), Μαζουακού (63’ Τσιμίκας), Φιγκέιρας (63’ Βούρος), Κασάμι (63’ Καμπιάσο), Ζντιέλαρ (63’ Μπουχαλάκης), Ανδρούτσος (63’ Φορτούνης), Μανθάτης (63’ Ντουρμάζ), Σεμπά (63’ Πάρντο), Πουλίδο (46’ Ιντέγε).

ΦΙΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ
ΒΕΣΤΕΡΛΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2 – 3 * 13/7/2016 * 21.00
ΓΗΠΕΔΟ: «Het Kuipje»
ΣΚΟΡΕΡ: 82’ Γκαμπουλά, 89’ Ντε Κουλέρ / 39’ πεν. Πουλίδο, 62’ Ανδρούτσος, 65’ Ιντέγε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ερ. Λάμπρεχτς (Βέλγιο)
ΒΟΗΘΟΙ: Κ. Ντε Ρόκερ (Βέλγιο), Φ. Βαντεκότερ (Βέλγιο)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53’ Ντε Κουλέρ / 44’ Μαζουακού
ΔΟΚΑΡΙΑ: 68’ Μόλενμπεργκς / 33’ Κασάμι