Φιλική ήττα στο Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες και τα δοκάρια, ο Ατρόμητος τα γκολ.

Στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 από τον Ατρόμητο στο γήπεδο του Περιστερίου. Ήταν ένα ματς που η εικόνα του δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση σ’ αυτά που έγιναν στον αγωνιστικό χώρο.

Ειδικά στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας έπρεπε να έχει προβάδισμα στο σκορ τουλάχιστον δύο τερμάτων, ωστόσο τα δοκάρια γλίτωσαν τους γηπεδούχους σε ισάριθμες περιπτώσεις. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε σοβαρά. Κάτι ανάλογο έγινε και στο 5ο λεπτό αλλά και στο 8ο λεπτό σε ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, αλλά δυστυχώς χάθηκαν.

Στο 22’ η ομάδα μας ατύχησε ξανά αφού ύστερα από υπέροχη ενέργεια του Σεμπά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η ατυχία έγινε διπλή στο 27’ με νέο δοκάρι του Ντουρμάζ. Και σα να μην έφτανε αυτό σε αντεπίθεση στην ίδια φάση ο Ατρόμητος προηγήθηκε 1-0. Στο 30’ ο Ιντέγε έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά ένας αμυντικός των γηπεδούχων, έδιωξε λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ό,τι δεν έκανε ο Νιγηριανός όμως το κατάφερε τρία λεπτά μετά ο Μιλιβόγεβιτς με ωραίο σουτ.

Συνοπτικά λοιπόν για το α’ ημίχρονο ο Ατρόμητος είχε 1 γκολ με 1 φάση και ο Ολυμπιακός 1 γκολ, 2 δοκάρια και άλλες 3 σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη η ομάδα μας έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, στο 55ο λεπτό με κεφαλιά του Μπουχαλάκη που απέκρουσε δύσκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, και μετά τις αρκετές αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής μας, Βίκτορ Σάντσεθ, θέλοντας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες, η ομάδα έχασε τη συνοχή της. Και στο τελευταίο 20λεπτο ο γηπεδούχος Ατρόμητος κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ με τον Λε Ταλέκ σε δύο φάσεις από το… πουθενά.

Το φιλμ του αγώνα:

3’ Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα είναι για την ομάδα μας. Ο Μανιάτης βρίσκει έξοχα με μακρινή μπαλιά τον Ντουρμάζ που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και επιχειρεί να «κρεμάσει» με κεφαλιά τον Γκορμπούνοφ. Η μπάλα όμως δεν του κάνει τη χάρη και φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

5’ Φοβερό αριστερό σουτ του Σεμπά λίγο εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.

8’ Νέο δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, από πλευράς Θρύλου. Το επιχειρεί με το δεξί ο Μανιάτης, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22’ Δοκάρι ο Ολυμπιακός. Πολύ κοντά στο γκολ φτάνει ο Θρύλος με τον Σεμπά. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ της ομάδας μας συνεργάστηκε έξοχα με τον Ντουρμάζ (σ.σ.: ο Σουηδός τροφοδότησε τον Σεμπά με τακουνάκι) κι αφού άλλαξε κατεύθυνση πλάσαρε με το δεξί και με αρκετό φάλτσο για να δει τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και κοντά στην δεξιά συμβολή των δοκαριών.

27’ Νέο δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ με αριστερό σουτ-οβίδα αρκετά εκτός περιοχής, τράνταξε την αριστερή συμβολή των δοκαριών των γηπεδούχων.

27’ Γκολ. Ο Ατρόμητος παίρνει προβάδισμα στο σκορ με κοντινό πλασέ του Μπιτόλο και ύστερα από αντεπίθεση.

29’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός δέχθηκε έξοχη κάθετη πάσα του Μπουχαλάκη και βγήκε απέναντι από τον Γκορμπούνοφ. Όμως, ήταν αρκετά πλάγια δεξιά και παρότι πέρασε τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου το πλασέ του πρόλαβε να το σταματήσει πριν από τη γραμμή αντίπαλος αμυντικός.

33’ ΓΚΟΟΟΛ! Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός σε 1-1 με υπέροχο σουτ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Σέρβος έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία όπου ο Γκορμπούνοφ αδυνατούσε να κάνει κάτι.

55’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο. Η ομάδα αναπτύχθηκε υπέροχα από αριστερά με τον Μαζουακού να σεντράρει και να βρίσκει τον Μπουχαλάκη στη μικρή περιοχή. Ο Έλληνας μέσος έκανε την καρφωτή κεφαλιά για να σώσει ο Παπαδόπουλος.

70’ Μακρινό αριστερό συρτό σουτ του Κασάμι (σ.σ.: πλάγια και δεξιά εκτός μεγάλης περιοχής), μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

73’ Γκολ. Το 2-1 για τον Ατρόμητο με κοντινό πλασέ του Λε Ταλέκ.

83’ Σουτ του Κασάμι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

84’ Γκολ. Το 3-1 για τον Ατρόμητο και πάλι με κοντινό πλασέ του Λε Ταλέκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γκορμπούνοφ (46’ Παπαδόπουλος), Μπιτόλο (46’ Κατράνης), Μπάγκα (46’ Λυμνιός), Μπρίτο (46’ Μπαστάκος), Ούμπιδες (46’ Κεϊτά), Ματέι (46’ Ντιγκινί), Παπαδόπουλος (46’ Λε Ταλέκ), Ζησόπουλος (46’ Κοντοές), Κιβρακίδης (46’ Γκουγκούδης), Λαζαρίδης (46’ Φυτανίδης), Γροντής (46’ Στόιτσεφ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο (46’ Λεάλι), Σιόβας, Μποτία, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (46’ Μαζουακού), Μανιάτης (46’ Ζντιέλαρ), Μιλιβόγεβιτς (74’ Καμπιάσο), Μπουχαλάκης (62’ Κασάμι), Ντουρμάζ (46’ Φορτούνης), Σεμπά (62’ Πάρντο), Ιντέγε.