Μπεσίκτας-Ολυμπιακός 1-0

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 στην Κωνσταντινούπολη από την πρωταθλήτρια Τουρκίας, Μπεσίκτας, σε σπουδαίο φιλικό.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 (58’ Σισμάνογλου) από την Μπεσίκτας σε σπουδαία φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το πρόσφατο επίσημο ματς στο Ισραήλ και το τελικό σκορ (όσο κι αν το αποτέλεσμα στα φιλικά δεν μετράει) αναμφίβολα την αδικεί.

Ο Θρύλος είχε στο αρχικό του σχήμα τους ταλαντούχους Βούρο, Μανθάτη και Ρέτσο από την Ακαδημία μας ενώ κάτω από τα δοκάρια ήταν και ο νεοαποκτηθείς από την Γιουβέντους τερματοφύλακας, Λεάλι. Στις αρχικές επιλογές του κ. Σάντσεθ ήταν και ο Ζντιέλαρ ο οποίος, λίγο πριν από το τέλος, έδωσε τη θέση του σ’ έναν ακόμη ταλαντούχο νεαρό της Ακαδημίας μας, τον Ανδρούτσο.

Ο αγώνας απέναντι στους πρωταθλητές Τουρκίας ήταν ενδιαφέρων και κρίθηκε σ’ ένα δίλεπτο στο β’ ημίχρονο. Στο 58’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Σισμάνογλου και αμέσως μετά ο Πάρντο βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Μπεσίκτας αλλά το αριστερό πλασέ του αποκρούστηκε και η ισοφάριση δεν ήρθε. Όπως δεν ήρθε και λίγο πριν από το φινάλε σε έξοχο δεξί σουτ του Ιντέγε.

Όπως και να ‘χει, το πολύ δυνατό αυτό φιλικό τεστ ήταν θετικό για τον Θρύλο μας που θέλει να προετοιμαστεί όσο καλύτερα γίνεται τόσο για τα ματς με την πορτογαλική Αρούκα για το UEFA Europa League όσο και για την έναρξη της Super League.

Το φιλμ του αγώνα:
14’ Ωραία μπαλιά του Μπουχαλάκη με στόχο τον Σεμπά, για λίγο δεν προλαβαίνει ο τελευταίος. Καλή προσπάθεια για τον Θρύλο.
15’ Πλασέ του Φράι, αποκρούει ο Λεάλι.
25’ Κεφαλιά του Ρέτσου από καλή θέση, η μπάλα περνάει άουτ.
31’ Ωραίο δυνατό αριστερό σουτ του Βούρου, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια στην δεξιά γωνία ο Μπόικο.
33′ Έξοχη ενέργεια του Μανθάτη από αριστερά ο οποίος αφού πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του του αντιπάλου που τον επιτηρούσε, προσπάθησε να βρει τον Σεμπά που κινήθηκε σε θέση φορ αλλά μπλόκαρε ο Μπόικο.
39’ Ο Μπουχαλάκης εκτελεί φάουλ από αριστερά με τη μπάλα να είναι πολύ κοντά στην τελική γραμμή (σ.σ.: σαν κοντινό κόρνερ) και τον Μποτία να παίρνει την κεφαλιά (σ.σ.: ενώ επί αρκετά δευτερόλεπτα τον κρατάει αντίπαλος αμυντικός και εν τέλει να τον ρίχνει στο έδαφος) και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
43’ Δυνατό δεξί σουτ του Πάρντο εκτός μεγάλης περιοχής και λίγο δεξιά, διώχνει δύσκολα με τις γροθιές ο Μπόικο.
58’ Γκολ. Η Μπεσίκτας προηγείται με 1-0 χάρη σε αριστερό πλασέ του Σισμάνογλου που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λεάλι.
59’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση από πλευράς Θρύλου. Ο Πάρντο βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της Μπεσίκτας αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το αριστερό πλασέ του Κολομβιανού ποδοσφαιριστή της ομάδας μας.
73’ Δυνατό αριστερό σουτ του Καμπιάσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο αριστερά, η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυντικού και χάνεται η ευκαιρία.
79’ Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Ανδρούτσος κινείται σε θέση φορ και πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, όμως είναι αδύναμη και μπλοκάρει ο πορτιέρο των γηπεδούχων.
83’ Ωραία απόκρουση του Λεάλι με τις γροθιές σε επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ των Τούρκων στο 2ο δοκάρι.
87’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε να πιάνει απευθείας (μετά από απομάκρυνση αμυντικού της Μπεσίκτας) το δεξί φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σενιόλ Γκιουνές): Μπόικο (46’ Φαμπρίτσιο), Μπεκ (90+3’ Πεκτεμέκ), Μαρσέλο, Νέσιπ, Τόσιτς, Χάτσινσον, Αρσλάν (82’ Ροδόλφο), Όγκουζχαν (46’ Κουαρέσμα), Φράι (61’ Αράς), Σαχάν (46’ Αντριάνο), Τοσούν (46’ Σισμάνογλου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Λεάλι, Μποτία (46’ Ντα Κόστα), Ρέτσος, Βούρος, Ντε Λα Μπέγια (62’ Τσιμίκας), Μιλιβόγεβιτς (46’ Καμπιάσο), Ζντιέλαρ (78’ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (71’ Φορτούνης), Μανθάτης (63’ Ιντέγε), Πάρντο, Σεμπά.