Η καρδιά του πρωταθλητή!

Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα (2-1) από το «Καυτανζόγλειο» όπου κέρδισε τον Ηρακλή.

Τον χαρακτήρα του και την καρδιά του πρωταθλητή έδειξε ο Ολυμπιακός στο «Καυτανζόγλειο» όπου φιλοξενήθηκε από τον Ηρακλή για την 4η αγωνιστική της Super League και έφυγε νικητής με 2-1. Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5’ και χρειάστηκε να βάλει τα δυνατά του για να ανατρέψει την κατάσταση.

Πέρα από την αξία του αντιπάλου, η ομάδα μας κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει τις πάρα πολλές διακοπές, ειδικά στο β’ ημίχρονο, λόγω συνεχών τραυματισμών. Ακόμη κι έτσι όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να φτάσει από το εις βάρος του 1-0 στο υπέρ του 2-1 και τη σπουδαία, από κάθε πλευρά, νίκη και τους 3β. που τον κρατούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Τσόρι στο 51’, κι αφού ως τότε η ομάδα μας είχε δημιουργήσει ουκ ολίγες ευκαιρίες για την ισοφάριση, έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Και ήρθε ο Ιντέγε στο 75’, που λίγο νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή, να σημειώσει ένα έξοχο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ για το τελικό 2-1.Στο τελευταίο 20λεπτο, μαζί με τις καθυστερήσεις, η ομάδα μας μπορούσε να βάλει και τρίτο τέρμα αλλά αυτό δεν ήρθε. Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία.

Υπήρξαν στιγμές εξάλλου που οι ερυθρόλευκοι δέχτηκαν και μερικά δυνατά χτυπήματα από τους αντιπάλους με χαρακτηριστικότερο όλων αυτό στον Μάρτινς στο 90ο λεπτό που προκάλεσε και την αποβολή του Ιντζόγλου. Τραυματίας εξάλλου, νωρίς νωρίς μάλιστα, αποχώρησε και ο Ντε Λα Μπέγια.

Αυτός ο τραυματισμός υποχρέωσε τον προπονητή μας, Πάουλο Μπέντο, ν’ αλλάξει τα πλάνα του. Στο αρχικό σχήμα, πέρα από τον Ισπανό αριστερό μπακ, υπήρχαν και οι Καπίνο, Μποτία, Βιάνα (έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα μας ο νεαρός Βραζιλιάνος αμυντικός), Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Ντομίνγκεζ, Σεμπά, Πάρντο και Καρντόσο. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Ελιουνούσι πήρε τη θέση του Πάρντο και στο 73’ ο Ιντέγε του Ντομίνγκεζ.

Το «φιλμ» του αγώνα:
5’ Δυνατό αριστερό σουτ του Κούρου εκτός μεγάλης περιοχής και δεξιά, αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Καπίνο.
5’ Γκολ. Ο Περόνε με κοντινό αριστερό σουτ κάνει το 1-0 για τον γηπεδούχο Ηρακλή.
13’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Πάρντο να κάνει το διαγώνιο αριστερό σουτ από τη μικρή περιοχή και δεξιά και τον Χουάντερσον να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.
22’ Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Πάρντο να σεντράρει στο β’ δοκάρι όπου ο Τσόρι κινήθηκε υπέροχα και έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα άουτ στην άλλη πλευρά.
28’ Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό και απίθανη απόκρουση του Χουάντερσον. Η ομάδα μας αναπτύσσεται έξοχα από αριστερά με τον Τσόρι να πασάρει στον Φιγκέιρας κι εκείνος να βγάζει υπέροχη σέντρα στη μικρή περιοχή όπου ο Μιλιβόγεβιτς έκανε το αριστερό σουτ με τη μία για να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο πορτιέρο του Ηρακλή.
51’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-1 για τον Ολυμπιακό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσόρι. Το πέναλτι υποδείχθηκε επειδή ο Ιντζόγλου σταμάτησε, εντός μεγάλης περιοχής, με το απλωμένο χέρι σέντρα του Φιγκέιρας.
53’ Διαγώνιο αριστερό συρτό σουτ του Καρντόσο από τη μικρή περιοχή και αριστερά, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον.
72’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με Σεμπά να κάνει το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Χουάντερσον να μπλοκάρει.
75’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-1 για τον Θρύλο με γκολάρα του Ιντέγε! Γκολάρα και όσον αφορά στην εκτέλεση αλλά και στη δημιουργία. Έξοχη κάθετη πάσα-ασίστ (σ.σ.: με το δεξί εξωτερικό φάλτσο) του Μάρτινς στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή και έξοχο τελείωμα με το δεξί του Νιγηριανού επιθετικού.
82’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από δεξιά, ο Καρντόσο πιάνει την κεφαλιά αλλά μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Κούρος (62’ λ.τρ.Πασάς), Μπαρτολίνι, Ρούσσος, Λάμπρου (68’ λ.τρ.Λουκίνας), Καραγκούνης, Λεοζίνιο, Ιντζόγλου, Περόνε (79’ Μπαρέττας), Αγγελόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Μποτία, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια (27’ λ.τρ. Ρέτσος), Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Ντόμινγκεζ (73’ Ιντέγε), Σεμπά, Πάρντο (46’ Ελιουνούσι), Καρντόσο.