Γκολ και θέαμα στην 101η ευρωπαϊκή νίκη!

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Αστάνα με 4-1 για την 3η αγωνιστική του UEFA Europa League.

Η 101η ευρωπαϊκή μας νίκη είναι γεγονός. Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προσφέροντας θέαμα στον κόσμο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 4-1 την Αστάνα για την 3η αγωνιστική του UEFA Europa League.

Ήταν αναμφίβολα μια υπέροχη βραδιά στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον κόσμο να «χορταίνει» και καλό ποδόσφαιρο και γκολ. Μάλιστα, θα μπορούσε εύκολα το σκορ να είναι πολύ μεγαλύτερο για την ομάδα μας που δημιούργησε πολλές σημαντικές ευκαιρίες. Ευτύχησε ωστόσο να πανηγυρίσει στις τέσσερις εξ’ αυτών. Στο 25’ ο Φιγκέιρας με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 33’ ο Ελιουνούσι σημείωσε ένα έξοχο γκολ για ν’ ακολουθήσει, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ένα ακόμα έξοχο από τον Σεμπά.

Στο 54’ μείωσε η Αστάνα σε 3-1 για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ από δεύτερο τέρμα του Σεμπά στο 65’. Πέρα από τη νίκη και τους τρεις σημαντικούς βαθμούς, στα θετικά της αναμέτρησης και η χρησιμοποίηση του Μανθάτη από την Ακαδημία μας ως αλλαγή, ενώ βασικός ήταν και ο Ρέτσος.

Αναφορικά με την 11άδα, ο προπονητής μας Πάουλο Μπέντο χρησιμοποίησε τον Λεάλι κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Ρέτσο, Ντα Κόστα, Μποτία και Φιγκέιρας. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μάρτινς ήταν οι κεντρικοί μέσοι με τις ανασταλτικές (κυρίως ο Σέρβος) ευθύνες ενώ μπροστά τους ο Φορτούνης ήταν δημιουργός. Στα άκρα βρέθηκαν οι Σεμπά και Ελιουνούσι και στην κορυφή της επίθεσης ο Καρντόσο.

Το «φιλμ» του αγώνα:
3’ Ωραίο αριστερό σουτ του Φιγκέιρας από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.
4’ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με σουτ από περίπου την ίδια θέση. Αυτή τη φορά σουτάρει ο Φορτούνης και επιλέγει να σουτάρει με το δεξί και συρτά. Η μπάλα φεύγει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
13’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ρέτσο να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά (ύστερα από εκτέλεση κόρνερ) από τη μικρή περιοχή αλλά ο πορτιέρο της Αστάνα απέκρουσε.
16’ Ο Σεμπά φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Αστάνα αλλά υποδεικνύεται, λανθασμένα, σε θέση οφσάιντ σε μια φάση που κατέληξε γκολ.
19’ Δυνατό μακρινό σουτ του Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
23’ Φανταστική εκτέλεση φάουλ από τον Καρντόσο, η μπάλα βρίσκει λίγο στο τείχος και φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ.
25’ ΓΚΟΟΟΛ! Καταπληκτικό γκολ για τον Θρύλο. Ο Φορτούνης έκανε ένα απίθανο σλάλομ μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή από δεξιά και ξεπερνώντας 2-3 αντιπάλους. Την κατάλληλη στιγμή πάραρε στον Φιγκέιρας που με ψύχραιμο δεξί πλασέ (από το ύψος της μικρής περιοχής και δεξιά) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
33’ ΓΚΟΟΟΛ! Νέο φανταστικό γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ελιουνούσι είναι ο σκόρερ. Ο διεθνής Νορβηγός εξτρέμ της ομάδας μας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό φαλτσαριστό αριστερό σουτ.
34’ ΓΚΟΟΟΛ! Καταιγίδα ο Θρύλος, 3-0. Ο Σεμπά φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Αστάνα (σ.σ.: δέχθηκε έξοχη κάθετη πάσα του Ελιουνούσι) και με διαγώνιο αριστερό συρτό σουτ σκοράρει. Υπέροχο κι αυτό το γκολ.
37’ Οριζόντιο δοκάρι για την Αστάνα με κοντινό σουτ του Άνιτσιτς ύστερα από κόρνερ.
54’ Γκολ. Η Αστάνα μειώνει σε 3-1 με μακρινό πλασέ του Καμπανάγκα που εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο του Λεάλι και τον «κρέμασε».
65’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-1 για τον Θρύλο με τον Σεμπά. Αυτή τη φορά έκανε το εύκολο (κοντινό πλασέ δίπλα στο δεξί δοκάρι) ενώ το δύσκολο και ωραίο συνάμα το έκανε ο Καρντόσο που τού έβγαλε έξοχη συρτή ασίστ όντας από την άλλη πλευρά.
78’ Ο Φορτούνης σουτάρει με το αριστερό όντας λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ωστόσο η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από αριστερό δοκάρι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς (73’ Καμπιάσο), Μάρτινς, Φορτούνης (78’ Μπουχαλάκης), Σεμπά, Ελιουνούσι (69’ Μανθάτης), Καρντόσο.
ΑΣΤΑΝΑ (Στάνιμιρ Στοΐλοβ): Έρικ, Άνιτσιτς, Ταγκιμπέργκεν (63’ Μουζίκοβ), Μπεϊσεμπέκοφ, Νουσιρμπάγιεβ (59’ Σίτοβ), Τουμάσι, Μάλιι, Λογκβινένκο, Καμπανάγκα (72’ Ντεσπότοβιτς), Σόμκο, Κάνιας.