THREE-LOS!!!

Ένας Θρύλος... όνειρο υπέταξε τον Παναθηναϊκό συντρίβοντάς τον με 3-0.

Πάθος. Ψυχή. Μαγκιά. Κλάση. Ανωτερότητα. Δηλαδή, Ολυμπιακός. Όλα τα παραπάνω που τον χαρακτηρίζουν από την ευλογημένη μέρα που γεννήθηκε επιβεβαίωσε ο Θρύλος στο ματς με τον ΠΑΟ για την 10η αγωνιστική της Super League. Το τελικό 3-0 είναι πάμφτωχο για να περιγράψει τα όσα συνέβησαν στο «Γ. Καραϊσκάκης». Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Με τρεις υπέροχες γκολάρες ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον ΠΑΟ και τον έστειλε ακόμη πιο κάτω στον πίνακα της βαθμολογίας, και πιο συγκεκριμένα στο -7β. Ο Μποτία στο 21’, ο Ιντέγε στο 44’ με κεφαλιές-οβίδες και ο Ελιουνούσι στο 26’ με έξοχο πλασέ έβαλαν τα γκολ σ’ ένα ματς που το σκορ θα μπορούσε να είναι μαμούθ. Όπως και να ‘χει, όλη η Ελλάδα είδε στον αγωνιστικό χώρο ποιός είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ σε όλη την Ελλάδα.

Το «φιλμ» του αγώνα:
9’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να σεντράρει από δεξιά και τον Σεμπά, που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, να κάνει το αριστερό σουτ στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
12’ Τεράστια ευκαιρία για το 1-0 με τον Ρέτσο. Ο Φορτούνης εκτελεί έξυπνα φάουλ κι αφού η μπάλα περνάει απ’ όλους φτάνει στον νεαρό μπακ ο οποίος κάνει την δεξιά προβολή στο δεύτερο δοκάρι αλλά στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με καταπληκτική κεφαλιά-οβίδα του Μποτία (μετά από κόρνερ από δεξιά) που πήγε στο αριστερό «παραθυράκι» του Στιλ.
26’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 από τον Ελιουνούσι. Ήταν μια φανταστική ανάπτυξη του Ολυμπιακού από αριστερά με τον Φορτούνη να δίνει στον Σεμπά κι εκείνος να βγάζει συρτή σέντρα στην απέναντι πλευρά όπου ο Ελιουνούσι με δεξί πλασέ διπλασίασε το προβάδισμα του Θρύλου.
39′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με έξοχη αντεπίθεση και τον Ρέτσο να βγάζει κάθετη πάσα στον Ιντέγε που μπήκε στην περιοχή αλλά όντας υπό πίεση αμυντικού και πλάγια δεξιά είδε το συρτό σουτ του να σταματάει στο πόδι του Στιλ.
44’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Θρύλο είναι γεγονός με νέα κεφαλιά-οβίδα. Αυτή τη φορά ο Ιντέγε καρφώνει τον Παναθηναϊκό. Έχει προηγηθεί νέο κόρνερ από δεξιά και απίθανό άλμα του Μπράουν και κεφαλιά που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Στιλ.
60’ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Ένα πεντακάθαρο τάκλιν του Μποτία στον Βιγιαφάνιες μετατρέπεται σε πέναλτι από τον διαιτητή.
61’ Ο Λεντέσμα εκτελεί το πέναλτι και στέλνει τη μπάλα άουτ.
68′ Διπλή τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό αρχικά με τον Ελιουνούσι να μη βρίσκει τη μπάλα όπως θέλει ώστε να τη στείλει στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής και στη συνέχεια το αριστερό σουτ του Φιγκέιρας να αποκρούει σε κόρνερ με τις γροθιές ο Στιλ.
90+4′ Ο Καρντόσο σουτάρει με το αριστερό, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, για να μπλοκάρει ο Στιλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (66’ Λεάλι), Μποτία (71’ Βιάνα), Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε (90+1’).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Ιμπάρμπο, Ζέκα (56’ Λουντ), Λέτο (74’ Ρινάλντι), Βιγιαφάνες, Γουακάσο, Λεντέσμα, Μολέντο, Εμποκού (46’ Χουλτ), Κουλιμπαλί.