Στους 32 του UEFA Europa League ο Θρύλος

Το 1-1 με την Γιανγκ Μπόις στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 5η αγωνιστική ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει την πρόκριση η ομάδα μας.

Την παρουσία του στους 32 του UEFA Europa League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός από την 5η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Το 1-1 με την Γιανγκ Μπόις στο «Γ. Καραϊσκάκης» ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα μας την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο Φορτούνης με ένα καταπληκτικό γκολ-φάουλ στο 48’ έκανε το 1-0 για τον Θρύλο για να ισοφαρίσει 10 λεπτά μετά ο Χορό για τους φιλοξενούμενους. Πλέον ο Ολυμπιακός θα πάει στην Κύπρο την 6η αγωνιστική προκειμένου να διεκδικήσει και την 1η θέση του ομίλου απέναντι στον ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα μας, αν και δεν είχε τον ρυθμό που ήθελε λόγω της μεγάλης αγωνιστικής απραξίας (σ.σ.: το αμέσως προηγούμενο επίσημο ματς του Θρύλου ήταν ο θρίαμβος επί του ΠΑΟ), ήταν ανώτερη από τον αντίπαλό της και άξιζε τη νίκη. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Θρύλο να έχει 15 τελικές προσπάθειες (5 εντός εστίας) ενώ η φιλοξενούμενη ομάδα έμεινε στις 7. Όπως και να ‘χει, ο βασικός στόχος που ήταν η πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης επετεύχθη. Πλέον ο Ολυμπιακός ασχολείται με το ματς της Κυριακής με την Κέρκυρα για την Super League και ακολούθως υπάρχουν δύο ακόμη αγώνες για τις εγχώριες διοργανώσεις πριν από το ταξίδι στην Κύπρο για τον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ.

Το «φιλμ» του αγώνα:
6’ Η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο με τον Ελιουνούσι να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή από δεξιά και να κάνει ένα φαλτσαριστό πλασέ και η μπάλα να περνάει άουτ από την απέναντι πλευρά.
17’ Ο Λεάλι αποκρούει με το σώμα σουτ του Χορό που βρέθηκε απέναντι στον Ιταλό πορτιέρο της ομάδας μας.
23’ Κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Μποτία πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
45’ Αριστερό βολέ του Σεμπά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μβόγκο.
46’ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Θρύλο. Αρχικά το αριστερό πλασέ του Σεμπά απέκρουσε ο Μβόγκο και εν συνεχεία το σουτ του Ελιουνούσι σταμάτησε στο σώμα του Βον Μπέργκεν.
48’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με καταπληκτικό φάουλ του Φορτούνη.
50’ Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Σεμπά να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.
55’ Νέα εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.
58’ Γκολ. Η Γιανγκ Μπόις ισοφαρίζει σε 1-1 με δεξί σουτ του Χορό.
70’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φιγκέιρας να βγάζει την παράλληλη από την εστία μπαλιά αλλά τον Ιντέγε να μην προλαβαίνει για λίγο να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
81’ Απίθανη ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ελιουνούσι να πλασάρει προ κενής εστίας (σ.σ.: ήταν στην κίνηση και με το σώμα του σε λάθος γωνία) πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
87’ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φιγκέιρας να κάνει το διαγώνιο σουτ από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά και η μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (84’ Μανθάτης), Ιντέγε.
ΓΙΑΝΓΚ ΜΠΟΪΣ (Άντι Χούτερ): Μβόγκο, Βον Μπέργκεν, Μπερτόνε, Σουλεϊμάνι (58’ Γκερντ), Λεζάκς, Σικ (88’ Φράι), Σούτερ, Ζακάρια, Σανόγκο (76’ Ντουά), Μπενίτο, Χορό.