Ολυμπιακός-Α.Ο.Κ. 0-0

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Κέρκυρα για την 12η αγωνιστική της Super League σε αγώνα που έγινε στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Κέρκυρας και έμεινε στο 0-0 για την 12η αγωνιστική της Super League.
Ο αγώνας στο «Γ. Καραϊσκάκής» ήταν ένας διαρκής επιθετικός μονόλογος των πρωταθλητών (19 τελικές ο Ολυμπιακός, οι 10 στην εστία και 70% κατοχή μπάλας) ωστόσο η διπλή γραμμή άμυνας των φιλοξενούμενων είχαν ως συνέπεια η μπάλα να μη μπει ποτέ στα δίχτυα και το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Το «φιλμ» του αγώνα:
9’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από αριστερά, ο Βιάνα πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και κάνει το αριστερό πλασέ στην κίνηση για να στείλει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
24’ Διαγώνιο αριστερό συρτό σουτ του Μπουχαλάκη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.
39’ Φανταστικό πολύ μακρινό σουτ του Ομάρ με το δεξί, ο Κουτζαβασίλης διώχνει σε κόρνερ κι ενώ η μπάλα κατευθύνονταν κοντά στο δεξί παραθυράκι.
42’ Δεξί σουτ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο αριστερά, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
51’ Σπουδαία επέμβαση του Λεάλι σε τετ-α-τετ με τον Κονσεϊσάο. Ο Ιταλός τερματοφύλακας βρήκε τη μπάλα με την άκρη των δαχτύλων του και την έστειλε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
64’ Διαγώνιο δεξί συρτό σουτ του Πάρντο, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
67’ Ανάποδο ψαλίδι του Φορτούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.
72’ Κεραυνός του Σεμπά από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά, αποκρούει στο αριστερό του «παραθυράκι» ο Κουτζαβασίλης.
90’ Κόρνερ από δεξιά για τον Ολυμπιακό, κεφαλιά ο Μποτία η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90+5’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Βιάνα, Ελαμπντελαουΐ, Ρέτσος (57’ Μάρτινς), Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης (57’ Πάρντο), Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (72′ Ιντέγε), Καρντόσο.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Γεωργίου (66’ Γκόμες), Σπίνουλας, Ντουάλα (78’ Ντιμιτρόφσκι), Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν (89’ Κόντος), Ζαραδούκας, Κονσεϊσάο, Νίκιτς.