Θρυλική… καταιγίδα πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 4-0 τον Α.Ο. Χανιά εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Γκολ, θέαμα και πρόκριση είχε το «μενού» του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Α.Ο. Χανιά στην Κρήτη για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός και συνέτριψε με 4-0 τον αντίπαλό του επικυρώνοντας από την 2η κιόλας αγωνιστική την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα μας είχε τρελά κέφια και από το 1ο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις της. Κι αυτές ήταν να παίξει επιθετικά και να «καθαρίσει» το συντομότερο δυνατό την υπόθεση νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση «χορταίνοντας» παράλληλα και μπάλα τον κόσμο της που βρέθηκε στο γήπεδο.

Μόλις στο 16’ ο Καμπιάσο άνοιξε το σκορ κι ενώ ήδη ο Θρύλος είχε δημιουργήσει μια σπουδαία ευκαιρία. Το 2-0 έγινε στο 25’ από τον Ιντέγε ενώ το 3-0 στο 42’ με αυτογκόλ. Μπορεί ν’ ακουστεί υπερβολικό αλλά τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν λίγα για την ομάδα μας που είχε 14 τελικές προσπάθειες και οι 9 εξ’ αυτών ήταν εντός εστίας.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ και το κατάφερε σε δύο περιπτώσεις αλλά δυστυχώς μέτρησε μόνο το ένα. Στο 49’ ο Πάρντο με καταπληκτικό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» κάνοντας το 4-0. Στο 69’ έβαλε ένα ακόμη γκολ ο Ολυμπιακός με τον Καρντόσο ωστόσο αυτό ακυρώθηκε, κακώς όπως φάνηκε από το ριπλέι, ως οφ σάιντ (σ.σ.: σύμφωνα με την υπόδειξη του επόπτη επηρέασε τη φάση ο εκτεθειμένος Φιγκέιρας).

Στα πολύ θετικά του αγώνα, πέρα από την άνετη νίκη και την πρόκριση, η χρησιμοποίηση παιδιών από την Ακαδημία μας (Χουτεσιώτης, Μανθάτης, Ανδρούτσος, Τσιμίκας) και η επάνοδος στην αγωνιστική δράση του Ντε Λα Μπέγια μετά από απουσία λόγω τραυματισμού.

Το «φιλμ» του αγώνα:
6’ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ανήκει στον Ολυμπιακό. Ο Φιγκέιρας σεντράρει από δεξιά για να φτάσει η μπάλα στην αριστερή γωνιά της μικρής περιοχής όπου ο Πάρντο έπιασε το δεξί βολέ για να σώσει με κεφαλιά 2-3 μέτρα πριν από τη γραμμή αμυντικός (Ηρακλής) των Χανίων.
16’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με τον Καμπιάσο. Ο Φιγκέιρας πρόλαβε τη μπάλα πριν βγει άουτ και σέντραρε προς την περιοχή όπου ήρθε ο Καμπιάσο στο σημείο του πέναλτι για να κάνει με αριστερό σουτ στην κίνηση το 0-1 για τον Ολυμπιακό.
20’ Πολύ κοντά στο 2-0 ο Ολυμπιακός με τον Ιντέγε να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
22’ Μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε. Ο Φιγκέιρας σεντράρει ξανά από δεξιά για να πιάσει την καρφωτή κεφαλιά ο Νιγηριανός και να έρθει αμυντικός λίγο πριν από τη γραμμή και να τη διώξει κόρνερ.
25’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Ολυμπιακό με έξοχο γκολ του Ιντέγε. Ήταν έξοχο σε δημιουργία αφού ο Μπουχαλάκης έκανε την διαγώνια πάσα στην πλάτη της άμυνας των Χανίων όπου ο Φιγκέιρας έβγαλε την παράλληλη ασίστ για να σπρώξει τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα ο Μπράουν.
35’ Σουτ του Ιντέγε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
37’ Διαγώνιο δεξί σουτ του Φιγκέιρας εκτός περιοχής και δεξιά, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.
39’ Ο Φιγκέιρας μπαίνει στην περιοχής από δεξιά και σουτάρει για να διώξει ξανά δύσκολα σε κόρνερ ο Αθανασίου.
42’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με αυτογκόλ του Θεολόγου. Ύστερα από κόρνερ που έγινε από αριστερά, ο παίκτης των γηπεδούχων προσπάθησε ν’ απομακρύνει προ του Ιντέγε αλλά έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
49’ ΓΚΟΟΟΛ! Φανταστικό γκολ του Πάρντο. Ο Κολομβιανός έπιασε ένα καταπληκτικό δεξί σουτ μερικά μέτρα εκτός περιοχής για να στείλει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Αθανασίου.
69’ Ο Καρντόσο σημειώνει ένα έξοχο γκολ με δεξί σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο επόπτης το ακυρώνει, κακώς, ως οφ σάιντ θεωρώντας ότι επηρέαζε τη φάση ο Φιγκέιρας.
72’ Αριστερό διαγώνιο σουτ του Καρντόσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

Α.Ο. ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζερής, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος (71’ Βαρούχας), Γκεμίσης, Τσουκάνης, Μανιάς, Νικολόπουλος (46′ Ντούμος), Λύρας (58’ Σταμάτης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Χουτεσιώτης, Μποτία, Ρομαό, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (77’ Τσιμίκας), Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Μάριν, Πάρντο, Μανθάτης (65’ Ανδρούτσος), Ιντέγε (46’ Καρντόσο).