Ο Θρύλος επέστρεψε στις νίκες με…4Χ4

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός που συνέτριψε με 4-0 τον Λεβαδειακό για την 13η αγωνιστική.

Ο Θρύλος επέστρεψε στις νίκες στη Super League και το έκανε εντυπωσιακά. Συνολικά 24 τελικές (14 εντός εστίας), 4 γκολ, 1 δοκάρι και υπέροχο, σε μεγάλα διαστήματα, ποδόσφαιρο, ήταν τα όσα πρόσφερε η ομάδα μας στον κόσμο στο ματς της 13ης αγωνιστικής με τον Λεβαδειακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Το ματς δεν «αντέχει» σε κριτική αφού ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και το μοναδικό ζητούμενο ήταν να «σπάσει» η γκίνια στις επιθετικές προσπάθεις της ομάδας μας. Και λέμε γκίνια αφού στο πρώτο ημίχρονο έγιναν πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα και το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Στην επανάληψη όμως όλα έγιναν καλύτερα μετά το ανάποδο ψαλίδι του Ιντέγε με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Νιγηριανός.

Το «φιλμ» του αγώνα:
4’ Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε έκανε τη σέντρα με τον Σεμπά να πλασάρει, την μπάλα να παίρνει ύψος και τον Φορτούνη να προσπαθεί να σκοράρει με κεφαλιά.Ο Ναμάσκο μπλόκαρε στην αριστερή του γωνιά.
21’ Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ιντέγε να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, να περνάει και τον Ναμάσκο αλλά ο Μουλόπουλος με τάκλιν λίγο πριν από τη γραμμή έσωσε βέβαιο γκοκλ.
27’ Ωραίο σλάλομ του Φορτούνη που μπαίνει στην περιοχή και πασάρει στον Ελιουνούσι που έκανε το σουτ για να μπλοκάρει την μπάλα ο Τριποτσέρης κι ενώ φαινόταν να έχει πορεία προς τα δίχτυα.
30’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μποτία να κάνει την προβολή εξ’ επαφής και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
31’ Σουτ του Τόνι Σίλβα, διώχνει σε κόρνερ πέφτοντας ωραία στην αριστσερή του γωνιά ο Λεάλι.
32’ Σουτ του Ουόν στο όριο της μικρής περιοχής και αρκετά πλάγια αριστερά, η μπάλα πάει στην αριστερή πλευρά των δικτύων.
37’ Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Σεμπά να δέχεται την μπάλα εντός μεγάλης περιοχής και στην ευθεία από το τέρμα και να σουτάρει για να κοντραριστεί για μία ακόμη φορά η μπάλα.
38’ Αριστερό σουτ του Σεμπά εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
40’ Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό και απίθανη απόκρουση του Ναμάσκο σε σουτ του Σεμπά που κατευθύνονταν στο αριστερό «παραθυράκι».
48’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με ανάποδο ψαλίδι του Ιντέγε ύστερα από κεφαλιά-ασίστ του Σεμπά.
61’ Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με τον Γιακουμάκη να βγαίνει απέναντι στον Λεάλι και να πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
66’ Ο Ιντέγε ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Μουλόπουλο αλλά ο διαιτητής δείχνει κόρνερ και όχι πέναλτι.
70’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με εξαιρετικό δεξί σουτ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
71’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη. Αυτή τη φορά η ασίστ ανήκει στον Σεμπά που τροφοδότησε έξοχα τον Έλληνα μέσο που πλάσαρε στην κίνηση.
74’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-0 για τον Θρύλο με ένα ακόμη γκολ από τον Ιντέγε. Ύστερα από ασίστ του Ντε Λα Μπέγια, ο Νιγηριανός επιθετικός της ομάδας μας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά.
79’ Δοκάρι! Ο Ολυμπιακός αγγίζει το 5-0. Ο Πάρντο επιχείρησε το μακρινό δεξί φαλτσαριστό σουτ αλλά τα ακροδάχτυλα του Ναμάσκο (που άλλαξαν όσο χρειαζόταν την πορεία της μπάλας) και το δεξί δοκάρι απέτρεψαν ένα ακόμη γκολ.
88’ Απίστευτο τετ-α-τετ του Πάρντο που φεύγει πίσω από το κέντρο και φτάνει απέναντι από τον Ναμάσκο αλλά το πλασέ του αποκρούει ο τερματοφύλακας ενστικτωδώς με το αριστερό πόδι.
90’ Εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (74’ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (72’ Πάρντο), Ιντέγε (77’ Καρντόσο).
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί (60’ Βασιλείου), Μαχαίρας (73’ Καλτσάς), Μέντες, Μάντζιος, Τόνι, Ουόν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Λοσέμι (46’ Γιακουμάκης).