Γκολ από χρυσό 44… καρατίων στα Γιάννενα

Με το πρώτο ερυθρόλευκο γκολ του Καρντόσο και ένα ακόμη του Σεμπά, ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα (0-2) από τα Γιάννενα και διατηρήθηκε στο +7.

Το πρώτο γκολ του Όσκαρ Καρντόσο με τη φανέλα του Θρύλου μοιάζει χρυσό. Και για την ακρίβεια χρυσό… 44 καρατίων, όσα και τα πρωταθλήματα που θέλει να μετράει ο Ολυμπιακός στο φινάλε της σεζόν. Ο Παραγουανός επιθετικός της ομάδας μας ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο για την σπουδαία και υπερπολύτιμη από κάθε πλευρά νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Εθνικό στάδιο Ιωαννίνων (0-2). Με κοντινή προβολή στο 68’ μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Σεμπά από αριστερά γράφοντας το 0-1.

Το… κερασάκι έβαλε ο Σεμπά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με ένα έξοχο σε δημιουργία (Μιλιβόγεβιτς) και εκτέλεση γκολ, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Χάρη σ’ αυτή τη σπουδαία νίκη που ήρθε σ’ έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στο +7 στην κορυφή της βαθμολογίας και έκανε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήταν άτυχη στις ευκαιρίες που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως βρέθηκε ο τρόπος να καταλήξει δύο φορές η μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και να κατακτηθεί το 3ποντο.

Το φιλμ του αγώνα:
1’ Η πρώτη πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό. Ο Φιγκέιρας σέντραρε από δεξιά, ο Καρντόσο πήρε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά ήταν με πλάτη στο τέρμα και έδωσε στον Φορτούνη ο οποίος έκανε το δεξί σουτ αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Περιστερίδης.
3’ Σέντρα-σουτ του Ελιουνούσι από δεξιά, ο Περιστερίδης διώχνει με τις γροθιές.
4’ Ο Μαμπουλού φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, από θέση οφ σάιντ όπως φάνηκε από το ριπλέι, αλλά πλασάρει άουτ.
13’ Νέα σημαντική στιγμή για την ομάδα μας. Ο Σεμπά σέντραρε από αριστερά και ο Καρντόσο έκανε την κεφαλιά για να αποκρούσει δύσκολα με το δεξί χέρι και υπερένταση ο Περιστερίδης.
23’ Σέντρα του Φιγκέιρας από δεξιά, ο Φορτούνης έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
24’ Αριστερό σουτ του Καρντόσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Περιστερίδης.
35’ Δεξί βολέ του Φορτούνη εντός μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα περνάει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
40’ Ο Λίλα ανατρέπει τον Φορτούνη στην γραμμή της μεγάλης περιοχής αλλά ο διαιτητής υποδεικνύει φάουλ και όχι πέναλτι.
43’ Ο Φορτούνης εκτελεί το φάουλ, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και αλλάζει πορεία, αλλά ο Περιστερίδης αποκρούει ενστικτωδώς με το αριστερό πόδι κι ενώ ήδη έπεφτε στην άλλη γωνία.
49’ Δεξί φαλταριστό σουτ του Ρέτσου, η μπάλα περνάει μερικά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
68’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με το πρώτο γκολ του Καρντόσο με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Σεμπά έβγαλε την σέντρα από αριστερά για να πεταχτεί ο Παραγουανός επιθετικός στο «2ο» δοκάρι και να σπρώξει την μπάλα με αριστερή προβολή στα δίχτυα.
90+2’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Ολυμπιακό με εξαιρετικό γκολ του Σεμπά. Εξαιρετική ήταν και η ασίστ του Μιλιβόγεβιτς (μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων) αλλά και το πλασέ του Σεμπά. Ο Βραζιλιάνος της ομάδας μας πλάσαρε, τον εξερχόμενο από την εστία του Περιστερίδη, με το εξωτερικό του αριστερού του ποδιού και ενώ ήταν εκτός μεγάλης περιοχής και πλάγια δεξιά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Λίλα, Κοζορώνης, Μαμπουλού (59’ Γαρουφαλιάς), Ντα Σίλβα Ζάιρο (75’ Κόντε), Ριβέρα (81’ Ναδάλες).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης (65’ Ιντέγε), Ελιουνούσι (58’ Πάρντο), Σεμπά, Καρντόσο (79’ Καμπιάσο).