Καρδιά και ψυχή Πρωταθλητή!

Τα κάτω-πάνω έφερε ο Θρύλος στο ματς με τον Παναιτωλικό και κέρδισε 3-1 για την 15η αγωνιστική της Super League.

Καρδιά πρωταθλητή έδειξε σε ένα ακόμη ματς ο Ολυμπιακός που έφερε τα κάτω-πάνω και πρόσθεσε τρεις ακόμη πολύτιμους βαθμούς στο δρόμο για το 44ο πρωτάθλημα. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 15η αγωνιστική αλλά έφυγε ηττημένος με 3-1. Η ομάδα μας ύστερα από αντεπίθεση διαρκείας και με τρομερά ψυχικά αποθέματα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Και το έκανε παρότι ουκ ολίγες φορές η τύχη της γύρισε στην πλάτη όπως στα δοκάρια των Καρντόσο και Μανθάτη. Με τη νίκη αυτή ο Θρύλος αποχαιρετάει όπως πρέπει το 2016 και αφού «φορτίσει» ξανά τις «μπαταρίες» του θα επιστρέψει για ακόμα καλύτερη συνέχεια το 2017.

Το φιλμ του αγώνα:
5’ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ που έγινε από δεξιά, ο Μιλιβόγεβιτς έκανε την καρφωτή κεφαλιά για να αποκρούσει αρχικά ο Κυριακίδης ωστόσο ο Ντε λα Μπέγια πήρε το «ριμπάουντ». Όμως, το δεξί εναέριο πλασέ του (υπό την πίεση και δύο αντιπάλων) έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
12’ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ντε λα Μπέγια. Δέχθηκε σέντρα στην πλάτη της άμυνας του αλλά το αριστερό πλασέ στην κίνηση έφυγε άουτ από την άλλη πλευρά.
15’ Απίθανη ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Φιγκέιρας να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και να πασάρει παράλληλα στον Καρντόσο που ήταν μόνος απέναντι στον Κυριακίδη. Ωστόσο ο Παραγουανός δεν βρήκε όπως ήθελε τη μπάλα και το πλασέ του κατέληξε άουτ.
45+1’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Καρντόσο. Ο Σεμπά έκανε την ασίστ με το κεφάλι στον Παραγουανό που έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση αλλά αφού η μπάλα έσκασε στο έδαφος τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.
52’ Γκολ. Το 1-0 για τον Παναιτωλικό κεφαλιά του Κούσα ύστερα από εκτέλεση φάουλ.
61’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-1 για τον Ολυμπιακό με έξοχο γκολ του Σεμπά. Έξοχο σε δημιουργία (Ανδρούτσος και ασίστ Καρντόσο) και σε εκτέλεση.
78’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Τσόρι να πασάρει στον Καρντόσο που έκανε το αριστερό σουτ (όντας διαγώνια και αριστερά) αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
81’ Νέο δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Μανθάτης σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να δει τη μπάλα να κοντράρει και εν τέλει να χτυπάει στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και να καταλήγει κόρνερ.
83’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Καρντόσο λυτρώνει τον Ολυμπιακό με κοντινό πλασέ. Ο Φιγκέιρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε την παράλληλη ασίστ στον Παραγουανό που απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.
85’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-1 για τον Ολυμπιακό με δεξί διαγώνιο σουτ του Φιγκέιρας.
90+3’ Δυνατό αριστερό σουτ του Καρντόσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ντα Κότσα, Βιάνα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (72’ Ντομίνγκεζ), Φορτούνης (46’ Ανδρούτσος), Πάρντο (57’ Μανθάτης), Σεμπά, Καρντόσο.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Πάουλο Γκόμες, Κλέσιο (89’ Μουνιός), Φάρλεϊ Βιέιρα (82’ Κουτρομάνος), Ουαρντά (73’ Ντα Ρότσα), Μαρκόβσκι.