Με άμυνα «ατσάλι» και επίθεση «φωτιά»!

Ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και «ντούμπλαρε» τις νίκες στον όμιλο, επικρατώντας της Νις με το ευρύ 15-2!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 15-2 της Νις στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Champions League στο «Παπαστράτειο». Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους στον όμιλο και εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή, όντας αήττητοι ενώ είχε προηγηθεί η ισοπαλία στην Ογγαρία κόντρα στη Ζόλνοκ. Κόντρα στη Νις ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αγωνιζόμενος με τεράστια προσήλωση στην άμυνα, δεχόμενος μόλις δυο γκολ!

Εντυπωσιακός από την αρχή ο Θρύλος!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά και με μεγάλη συγκέντρωση την αναμέτρηση και μέσα σε 4 λεπτά βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0 χάρη στα γκολ των Δελακά, Εσπανιόλ και Μουρίκη. Ακολούθησαν δυο ακόμα γκολ από τους Φουντούλη και Κολόμβο για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με το επιμέρους 5-0 στο 1ο οκτάλεπτο. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο οκτάλεπτο με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν στον ίδιο υψηλό ρυθμό. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Θρύλο μπροστά με 9-0, έχοντας πετύχει ένα επιμέρους 4-0, στη 2η περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θοδωρής Βλάχος αντικατέστησε τον Γιόζιπ Πάβιτς με τον Στέφανο Γαλανόπουλο με δεδομένο και το μεγάλο προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού. Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες ανέβασαν εκ νέου στροφές, συνέχισαν να σκοράρουν ωραία τέρματα και έφτασαν άνετα στο τελικό 15-2!

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 4-0, 1-1, 5-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δελακάς (περιφέρεια, 7:16), 2-0 Εσπανιόλ (περιφέρεια, 6:04), 3-0 Μουρίκης (φουντ., 4:07), 4-0 Φουντούλης (π/π., 2:20), 5-0 Κολόμβος (φουντ, 1:30)

2ο οκτάλεπτο:  6-0 Μουρίκης (φουντ.6:18),  7-0 Nτόσκας (περιφέρεια, 3:45), 8-0 Κολόμβος (φουντ., 2:48), 9-0 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:16)

3ο οκτάλεπτο: 9-1 Μονερέ (π/π., 6:15), 10-1 Γιάνοβιτς (κόντρα, 2:20)

4ο οκτάλεπτο: 11-1 Μουρίκης (πέναλτι, 4:36),  11-2 Ιζντίνσκι (περιφέρεια, 4:07), 12-2 Γεννηδουνιάς (περιφέρεια, 3:18), 13-2 Γεννηδουνιας (περιφέρεια, 2:33), 14-2 Φουντούλης (π/π, 1:32), 15-2 Κολόμβος (π/π. 00:14)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς 1, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Μπούσλιε, Αργυρόπουλος, Ντόσκας 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος 3, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ 1, Γαλανόπουλος

ΝΙΣ (Σάμουελ Νάρντον): Γκαρσάου, Μπατσελιέρ, Μουταμπουάι, Γκάκιτς, Μονερέ 1, Ιζντίνσκι 1, Κροσέτι, Λαβερσάνε, Μπρουέρ, Σαντιού,