Ποδαρικό με το δεξί και φουλ για το 44ο!

Με το δεξί του Φορτούνη και το αριστερό του Μάριν έκανε ποδαρικό στο 2017 ο Θρύλος, 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης.

Ολυμπιακός γεννιέσαι, δε γίνεσαι. Και Ολυμπιακός σημαίνει να είσαι νικητής. Και φυσικά να μην τα παρατάς ποτέ. Ακόμα κι όταν όλα φαίνεται να πηγαίνουν στραβά.

Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης για την εξ’ αναβολής 1η αγωνιστική της Super League αλλά ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με πέναλτι που του δόθηκε. Είπαμε όμως, Ολυμπιακός σημαίνει να μην τα παρατάς. Και παρότι οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη αλλά χάνονταν, η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο να κάνει την ολική ανατροπή. Αφού ισοφάρισε 1-1 με γκολάρα του Φορτούνη στο 54’, έφτασε στο τελικό και χρυσό 2-1 με αριστερό σουτ του Μάριν στο 90+3’.

Έτσι, παρά το άγχος, η ομάδα μας έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2017 και συνεχίζει να καλπάζει για το 44ο.

Το φιλμ του αγώνα:
2’ Η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο με τον Φορτούνη να κάνει το βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Ντοναρούμα να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
10’ Νέα σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μανθάτη να δέχεται σέντρα εντός μεγάλης περιοχής και διαγώνια δεξιά και να επιχειρεί το δεξί συρτό σουτ, ωστόσο είδε τη μπάλα να περνάει λίγου άουτ από το αριστερό δοκάρι.
12’ Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας με τον Μποτία να πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, ύστερα από κόρνερ από δεξιά, και τον Ντοναρούμα ν’ αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ.
27’ Γκολ. Ο Αστέρας προηγείται (0-1) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάσα. Το πέναλτι δόθηκε στον ίδιο τον σκόρερ όταν πλάσαρε πάνω από τον εξερχόμενο από την εστία του Λεάλι (σ.σ.: για να απομακρύνει λίγο πριν από το τέρμα ο Βιάνα) και στη συνέχεια ο παίκτης του Αστέρα έπεσε πάνω στον Ιταλό τερματοφύλακα.
48’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μανθάτη να βγάζει έξοχη σέντρα από δεξιά και τον Καρντόσο να κάνει την κεφαλιά στη μικρή περιοχή και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.
50’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
51’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Βιάνα να πιάνει την κεφαλιά και τον Ντοναρούμα να διώχνει με υπερένταση στο αριστερό του «παραθυράκι».
54’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-1 για τον Θρύλο με φανταστικό γκολ του Φορτούνη. Ο διεθνής μέσος της ομάδας μας νικάει τον Ντοναρούμα με απίστευτο δεξί φαλτσαριστό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής. Η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι (δίπλα στην αριστερή συμβολή) και αφού σκάει στο έδαφος καταλήγει στα δίχτυα.
57’ Χέρι του Τσουκαλά εντός περιοχής, ο κ. Βάτσιος δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
73’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε να στρώνει με το κεφάλι στον Φορτούνη ωστόσο το αριστερό σουτ του Έλληνα άσου κατέληξε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα.
76’ Νέα εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη (αρκετά εκτός περιοχής και λίγο δεξιά), η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
79’ Φαλταριστό δεξί σουτ του Μάριν, ο Ντοναρούμα αποκρούει σε κόρνερ.
82’ Αριστερό συρτό σουτ του Φορτούνη από το ύψος της περιοχής και αρκετά δεξιά, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
87’ Κεφαλιά του Ιντέγε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
90+3’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-1 για τον Θρύλο με τον Μάριν. Ο Ντε λα Μπέγια έκανε το αριστερό διαγώνιο σουτ για ν’ αποκρούσει αρχικά ο Ντοναρούμα αλλά ο Γερμανός άσος πήρε το…ριμπάουντ και έκανε το αριστερό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Βιάνα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Καμπιάσο (64’ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης, Μανθάτης (79’ Μάριν), Σεμπά, Καρντόσο (71’ Ιντέγε).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Σέλιν, Μπέρτος, Τσουκαλάς, Δημούτσος (79’ Ιωαννίδης), Τσιλιανίδης, Μάσα (60’ Φαρίνια), Καλτσάς, Μανιάς (67’ Χαμντανί).