Απόλυτος ο Θρύλος, διεύρυνε το σερί!

Τη 12η νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ της Παναχαϊκής στο Ρέντη.

Τη νικηφόρα πορεία που διαγράφει τη φετινή σεζόν διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ της Παναχαϊκής στο Ρέντη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με την οποία άνοιξε η αυλαία του Β’ Γύρου.  Οι Πειραιώτες μετά τη σπουδαία νίκη κόντρα στη Σουργκούτ, πανηγύρισαν την 12η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο φετινό «μαραθώνιο».  Στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή ο Σλόμπονταν Μπόσκαν επέλεξε να ξεκουράσει τους Λίμπερμαν Αγκάμεζ, Ντίμα Φιλίποφ και Τζάστιν Νταφ, Ανδρέα Φράγκο και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όσους δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής.

Νωθρό ξεκίνημα…

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν χαλαρά με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 19-24. Με δυο διαδοχικούς άσους του Ζουπάνη μείωσαν σε 22-24 αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και έχασαν το σετ με 22-25.

Άμεση απάντηση!

Στη συνέχεια όμως ανέβασαν στροφές και έλεγξαν το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα του. Ωστόσο στην εξέλιξή του βρέθηκαν να χάνουν με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο σημείο αυτό αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 21-19 για να φτάσουν στο 25-21 με το οποίο ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

Κυριάρχησε και προηγήθηκε!

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ακόμα πιο βελτιωμένος και με πρωταγωνιστές τους Νίκο Ζουπάνη, Κονσταντίν Τσούπκοβιτς και Δημήτρη Σουλτανόπουλο  κυριάρχησε απόλυτα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τον έλεγχο και να αποκτήσουν μεγάλες διαφορές (16-9, 20-12) φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο 25-14 με το οποίο προηγήθηκαν 2-1 στα σετ.

Βρέθηκε πίσω αλλά καθάρισε με Τσούπκοβιτς!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει στο 4ο σετ με 15-19 αλλά με ένα σερί 5-0 το μετέτρεψε σε 20-19 και με τρεις διαδοχικές επιθέσεις του Τσούπκοβιτς έφτασε στο 23-20. Παρά το γεγονός ότι η Παναχαϊκή μείωσε σε 23-22, ο ο Θρύλος πήρε τη νίκη με τον Τσούπκοβιτς να σημειώνει το 25-23.

Τα σετ: 22-25 (25’), 25-21 (25’), 25-14 (23′), 25-23