Ασταμάτητος και απόλυτος Ολυμπιακός!

Πραγματοποιώντας μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού και διεύρυνε την απόλυτα νικηφόρα πορεία που διαγράφει τη φετινή σεζόν.

Με τον κόσμο του να δίνει δυναμικό παρών, ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα του Παμβοχαϊκού του οποίου «έσπασε» το αήττητο, πανηγυρίζοντας την 13η νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να οδηγεί ως μόνος πρώτος τον φετινό μαραθώνιο. Πλέον η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο σπουδαίο επαναληπτικό κόντρα στη Σουργκούτ και θα ταξιδέψουν στη Ρωσία για να υπερασπιστούν την Τετάρτη (18/1) τη νίκη με 3-2 σετ στο πρώτο ματς διεκδικώντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Πλουραλισμός στην επίθεση!

Από κει και πέρα στο παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό, ο Θρύλος πήρε εύκολα το πρώτο σετ και παρότι ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι, δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίστασή τους. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με 5 παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα τον Φράγκο με 15, τον Κοκκινάκη με 12, τους Αγκάμεζ (μπήκε στο 4ο σετ) και Ζουπάνη με 11 και τον Άθος Κόστα με 10. Κάπως έτσι πήραν με σχετική ευκολία τα δυο σετ που ακολούθησαν και έφτασαν στο τελικό 3-1. Στην αναμέτρηση με τον Παμβοχαϊκό δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Κονσταντίν Τσούπκοβιτς και Τζάστιν Νταφ.

Τα σετ: 17-25 (23’), 25-23 (29’), 19-25 (25’), 21-25 (26’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 19-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 21-25

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 2 (2 μπλοκ), Γκράχαμ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Πέτι 11 (9/17 επ., 2 άσοι, 48% υπ.-41%αρ.), Πελεκούδας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Τζελάτης 18 (14/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 10 (10/27 επ., 52%υπ.-41%αρ.), Παπαδημητρίου –λ (62%υπ.-42%αρ.)/Ιωαννίδης 1 (1/1 επ.), Σκαρλατίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Ζουπάνης 11( 11/15 επ.), Σουλτανόπουλος 7 (4/6 επ., 1 άσος, 1 άσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ.), Κοκκινάκης 12 (10/17 επ., 58%υπ.-17%αρ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Φράγκος 15 (9/24 επ., 50%υπ.-28%αρ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Άθος Κόστα 10 (7/10 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Στεφάνου –λ (67%υπ.-36%αρ.)/ Αγκάμεζ 11 (11/20 επ.), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 άσος), Γκούζντα -λ

ΣΛΟΜΠΟΝΤΑΝ ΜΠΟΣΚΑΝ: «Νομίζω ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Περίμενα τον αντίπαλό μας να αγωνιστεί καλά σε επίπεδο τακτικής ειδικά μέσα στην έδρα του, ωστόσο και εμείς είχαμε αρκετά καλά στοιχεία στο παιχνίδι μας, παρά το γεγονός ότι είχαμε στο μυαλό μας στο ματς με τη Σουργκούτ.

Είμαι ικανοποιημένος και είναι σημαντικό που έχουμε παίκτες που μπορούν να παίξουν σε όλα τα ματς απέναντι σε όλους τους αντιπάλους. Δεν έχουμε μόνο 6 βασικούς παίκτες αλλά 13 παίκτες που μπορούν να παίξουν σε όλα τα παιχνίδια τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη και αυτό είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα για την ομάδα μας.

Τώρα ακολουθεί ένα δύσκολο ματς κόντρα σε μια καλή ομάδα η οποία μας περιμένει στην έδρα της για να πάρει τη ρεβάνς της ήττας στο Ρέντη. Πιστεύω στην ομάδα και στους παίκτες μου και θα πάμε εκεί για να παλέψουμε για τη νίκη και να πάρουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση».

ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ: «Σίγουρα ήταν μια δύσκολη νίκη. Ο Παμβοχαϊκός, μαζί με τον Φοίνικα Σύρου έχουν μεγάλη εξέλιξη. Με τον σημερινό αντίπαλό μας να παίζει καλό βόλεϊ, να έχει πετύχει μεγάλες νίκες και να είναι μια δύσκολη ομάδα. Εμείς ωστόσο ήμασταν καλά προετοιμασμένοι για αυτό το ματς και δεν θέλαμε να το αφήσουμε στη μοίρα του. Είμαστε ευτυχισμένοι που κερδίσαμε αν και είχαμε στο πίσω μέρος του μυαλό μας στο παιχνίδι που ακολουθεί. Τώρα εξ΄ ολοκλήρου η προσοχή μας είναι στραμμένη στο παιχνίδι με τη Σουργκούτ, όπου θέλουμε πάρα πολύ την πρόκριση. Ορισμένοι έχουν υποτιμήσει την Ρώσικη ομάδα, η οποία δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή. Παίζει δύσκολους αγώνες με δυνατές ομάδες και οι Ρώσοι γενικά παίζουν διαφορετικό βόλεϊ. Είναι ψηλή και δυνατή ομάδα και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, πιο πολύ από ότι στο πρώτο ματς στο Ρέντη, για να πάρουμε την πρόκριση».