Δύο γκολ, δύο δοκάρια, ένας βαθμός για τον Θρύλο

Δοκάρια και ατυχία μας στέρησαν μία ακόμα νίκη στα Χανιά απέναντι στον Πλατανιά (2-2) για την 11η αγωνιστική της Super League.

Ήταν ανώτερος, είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια, έβαλε και δύο γκολ, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τα Χανιά όπου φιλοξενήθηκε από τον Πλατανιά σε εξ’ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Το τελικό 2-2 σαφώς αδικεί την ομάδα μας που ξεκίνησε ονειρεμένα την αναμέτρηση και με δύο γκολ του Ιντέγε ως το 13ο λεπτό προηγήθηκε 0-2. Και δεν ήταν μόνο τα γκολ αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπράουν είχε ήδη και δοκάρι. Στο 36’ όμως ο γηπεδούχος Πλατανιάς, από το «πουθενά», μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε σε 2-2 σε πέναλτι που υποδείχθηκε από τον διαιτητή υπέρ του Γιακουμάκη σε μια φάση με τον Λεάλι.

Ακόμη κι έτσι ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να παίζει και προσπάθησε για τη νίκη. Στο 67’ ήταν η σειρά του Μανθάτη να φανεί άτυχος βλέποντας την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Και στο φινάλε του αγώνα σε δύο περιπτώσεις ο Θρύλος άγγιξε το νικητήριο γκολ σε ισάριθμες αλλά, εν τέλει, όχι αποτελεσματικές προσπάθειες του Ιντέγε.

Το φιλμ του αγώνα:
3’ Δοκάρι! Ο Ολυμπιακός αγγίζει το 1-0 αλλά δυστυχώς τα πόδια του Σωτηρίου και το δοκάρι αποτρέπουν το γκολ για την ομάδα μας. Ο Φορτούνης πάσαρε ωραία στον Ιντέγε που πλάσαρε με τη μία από τη μικρή περιοχή για να δει τον τερματοφύλακα του Πλατανιά ν’ αποκρούει με το δεξί πόδι και ν’ αλλάζει την πορεία της μπάλας όσο χρειάζεται για να την στείλει στο αριστερό δοκάρι και κόρνερ.
4’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός επιθετικός της ομάδας μας κυνήγησε μια φάση που έμοιαζε χαμένη με συνέπεια να σκοράρει με κόντρα. Ο Μπανανά προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Μπράουν και κατέληξε στα δίχτυα.
13’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για την ομάδα μας και πάλι με τον Ιντέγε. Ήταν ένα έξοχο σε δημιουργία γκολ αφού ο Μάριν έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Ντε Λα Μπέγια που με τη σειρά του σέντραρε υπέροχα σε θέση φορ όπου κινήθηκε ο Μπράουν για να στείλει με ένα άνετο κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.
17’ Δυνατό αριστερό σουτ του Μανούσου εντός μεγάλης περιοχής, αποκρούει ο Λεάλι.
36’ Γκολ. Ο Γιακουμάκης με διαγώνιο δεξί σουτ από τη μικρή περιοχή και δεξιά, κάνει το 2-1.
40’ Γκολ. Το 2-2 για τον Πλατανιά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου. Το πέναλτι υποδείχθηκε σε βάρος του Λεάλι σε μια φάση που ο Γιακουμάκης είχε ήδη κάνει την προσπάθειά του (σ.σ.: πάσαρε) και εν συνεχεία έπεσε πάνω στον Ιταλό τερματοφύλακα της ομάδας μας.
45’ Ο Φορτούνης εκτελεί φάουλ, πλάγια και αριστερά, με τον Ιντέγε να παίρνει την κεφαλιά και τον Σωτηρίου να διώχνει σε κόρνερ.
67’ Δοκάρι! Δεύτερο δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο ματς. Ο Μανθάτης κλέβει έξοχα την μπάλα στο όριο της μεγάλης περιοχής και αριστερά και αφού κάνει ένα έξοχο σλάλομ σουτάρει με το δεξί για να δει την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι και να φεύγει έξω.
74’ Ευκαιρία για τον Πλατανιά με τον Γιακουμάκη να φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του να περνάει άουτ.
76’ Ο Φορτούνης εκτελεί φάουλ από δεξιά και ο Ρέτσος κάνει την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Σωτηρίου σε μια φάση που την ίδια στιγμή παίκτης του Πλατανιά αγκάλιασε και έριξε στο έδαφος τον Ντε Λα Μπέγια.
84’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε να δέχεται την μπάλα εντός περιοχής, ωστόσο του έφυγε λίγο το κοντρόλ και ο Σωτηρίου πρόλαβε και βγήκε για να μπλοκάρει.
90+1’ Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ιντέγε. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ για να βρει τον Νιγηριανό που έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74’ Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μανούσος (86’ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Βιάνα, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (80’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Μάριν (61’ Ανδρούτσος), Μανθάτης (71’ Καρντόσο), Ιντέγε.