Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς στην Τρίπολη για την ομάδα μας.

Σε έναν ιδιαίτερα κακό αγωνιστικό χώρο, λόγω τις συνεχούς βροχόπτωσης στην Τρίπολη, η ομάδα μας ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στον Αστέρα. Μπορεί οι παίκτες του Θρύλου να ήταν κυρίαρχοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι δύσκολες συνθήκες δεν επέτρεψαν να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο και να επιτευχθούν τέρματα. Το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να παραμένει στην… φυσική του θέση, στην κορυφή της βαθμολογίας, 7 βαθμούς πάνω από τη δεύτερη Ξάνθη.

Ο Πάουλο Μπέντο επέλεξε ως διάταξη το 4-2-3-1, το οποίο χρησιμοποιεί σταθερά στα παιχνίδια της ομάδας μας. Ο Λεάλι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε τον Φιγκέιρας, τον Ρέτσο, τον Βιάνα και τον Ντε Λα Μπέγια. Παρτενέρ του αρχηγού Λούκα Μιλιβόγεβιτς στα χαφ ήταν ο εορτάζων Θανάσης Ανδρούτσος, ενώ μπροστά τους, σε ρόλο «δεκαριού» και με την άνεση να κινείται ελεύθερα στον χώρο, ήταν ο Κώστας Φορτούνης. Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Μανθάτης και αριστερά ο Σεμπά, ενώ στην κορυφή αγωνιζόταν ο Μπράουν Ιντέγε.

Το παιχνίδι άρχισε κάτω από δυνατή βροχή. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση, πριν καν παιχτεί η πρώτη μπαλιά, ενώ και το κρύο ήταν έντονο. Λιγότερο από δύο λεπτά, αφότου άρχισε το ματς, δύο από τους προβολείς έχασαν πολλές από τις λάμπες τους, με αποτέλεσμα να μειωθεί η έντασή τους. Ο διαιτητής Κύζας διέκοψε το ματς προσωρινά, έως ότου επανέλθει η δύναμη του φωτός. Δυστυχώς για τις δύο ομάδες, αλλά και για το κοινό, το οποίο είχε προσέλθει στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», η βροχή δυνάμωνε παράλληλα, κάνοντας τον αγωνιστικό χώρο ακόμη πιο δύσκολο, για τους ποδοσφαιριστές.

Οι δυσκολίες κάτω από τις οποίες έγινε η «εκκίνηση» στον αγώνα δεν πτόησαν τις δύο ομάδες. Ο φωτισμός επανήλθε σε κανονικά επίπεδα περίπου στο 11’. Και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο στο 14’, ενώ μαζί τους βγήκαν και οι διαιτητές. Το ματς άρχισε ξανά στο 16’. Ήδη σε πολλά σημεία ο αγωνιστικός χώρος είχε κρατήσει νερά. Ήταν εξαιρετικά δύσκολο να παιχτεί ποδόσφαιρο, κάτι που φάνηκε και από τις πρώτες πάσες. Η μπάλα κόλλαγε στο βρεγμένο χορτάρι και ήδη από τα πρώτα λεπτά, οι 22 ποδοσφαιριστές αναγκάζονταν να την σηκώνουν για να μπορούν να την πασάρουν, ο ένας στον άλλο.

Στα πρώτα «καθαρά» λεπτά παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία, με Ιντέγε και Μανιά. Η διάθεση για ποδόσφαιρο δεν έλειπε από τους δύο αντιπάλους, αλλά το γήπεδο δεν τους βοηθούσε καθόλου. Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο Αστέρας, προσπαθούσαν να περνούν κάθετες, «σκαφτές» μπαλιές, στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με στόχο να βρουν τους επιθετικούς τους. Ο Αστέρας ήταν πιο πιεστικός στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και ο Λεάλι χρειάστηκε να κρατήσει την εστία του ανέπαφη. Μετά από ένα διάστημα πίεσης, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε αρκετά και ανέβηκε. Ήταν δύσκολο, όμως, να βγει μπροστά, αφού με το παραμικρό χάνονταν τα κοντρόλ… Το πρώτο ημίχρονο αυτού του αγώνα… πόλο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ. Ευκαιρίες έγιναν, περισσότερες για τον Αστέρα, όμως, ήταν πολύ δύσκολο να μετουσιωθούν σε γκολ.

Η ομάδα μας είχε δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, για τις οποίες διαμαρτύρεται δικαίως! Ο Φορτούνης ανατρέπεται στο 41’ εντός περιοχής, με τον Κύζα να… ανακαλύπτει θέατρο και να παρατηρεί αδίκως με κίτρινη κάρτα τον Έλληνα άσο! Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ενώ η μπάλα δεν παιζόταν, ο Ιγκλέσιας πάτησε άσχημα τον Μανθάτη, εκτός φάσης. Ο νεαρός παίκτης του Ολυμπιακού αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς, λόγω τραυματισμού. Ο παίκτης του Αστέρα όχι μόνο δεν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, όπως έπρεπε, αλλά ο διαιτητής Κύζας δεν έδωσε ούτε φάουλ!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Θρύλο να βάζει τον Καμπιάσο στην θέση του Μανθάτη. Ο Ανδρούτσος πήγε δεξιά και ο Αργεντινός έπαιξε στο κέντρο μαζί με τον Μιλιβόγεβτις. Ισορροπημένο το πρώτο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την ισορροπία να χάνεται στο 61’, οπότε ο Κύζας απέβαλε τον Μάσα με δεύτερη κίτρινη, για θέατρο και προσπάθεια εκβίασης πέναλτι. Οι Αρκάδες συνέχισαν με δέκα. Ο Μπέντο έριξε τον Καρντόσο στο ματς, βγάζοντας τον Φορτούνη και ο Ολυμπιακός έπαιξε περισσότερο με ένα σύστημα 4-4-2. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος τράβηξε πιο πίσω την ομάδα του και αναπόφευκτα ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, ο Καρντόσο έχασε μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Η βροχή που είχε σταματήσει, άρχισε εκ νέου περίπου στο 65’, με ένταση. Αυτό δυσκόλεψε πάρα πολύ τις κινήσεις των παικτών στον ιδιαίτερα κακό αγωνιστικό χώρο και παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μας να σημειώσουν το γκολ της νίκης, το 0-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20’ Ο Ιντέγε έγινε κάτοχος της μπάλας στα όρια της περιοχής, μπήκε σε αυτή και ελίχθηκε με την μπάλα στα πόδια, ανάμεσα σε 2-3 αντιπάλους. Όταν ελευθερώθηκε και σούταρε, αστόχησε για λίγο.

23’ Γέμισμα προς την περιοχή του Λεάλι, Βιάνα και Ρέτσος σηκώθηκαν για την κεφαλιά και δεν απομάκρυναν σωστά. Η μπάλα στρώθηκε στον Μανιά, ο οποίος σούταρε εν κινήσει και ο Λεάλι έπεσε στη γωνιά του και απέκρουσε.

30’ Ο Μάσα δέχθηκε κάθετη πάσα, στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Λεάλι, πλάσαρε, αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας τον νίκησε εμφατικά και κράτησε το μηδέν!

32’ Μετά από κόρνερ για τον Αστέρα, η μπάλα απομακρύνθηκε και στρώθηκε στον Μάσα, ο οποίος σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής και είδε τον Λεάλι να τον νικά ξανά!

33’ Νέο κόρνερ για τον Αστέρα, νέα απομάκρυνση της μπάλας, νέο σουτ από τον Τσουκαλά, η μπάλα άουτ.

35’ Σουτ του Ιγκλέσιας, έξω από την περιοχή, ο Λεάλι μπλόκαρε σταθερά.

45’+ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης άνοιξε στον Σεμπά, ο οποίος κινήθηκε από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό, ο Ντοναρούμα έδιωξε σε κόρνερ.

46’ Κεφαλιά του Ανδρούτσου, ο Ντοναρούμα σώζει τον Αστέρα, απομακρύνοντας με δυσκολία!

48’ Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα.

53’ Κεφαλιά του Ιντέγε, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα στα χέρια του Ντοναρούμα.

67’ Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Ανδρούτσου από δεξιά, ο Καρντόσο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αστόχησε!

68’ Ο Μανιάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αφού απέφυγε τον Ρέτσο, σούταρε και ο Λεάλι τον νίκησε, διώχνοντας σε κόρνερ!

72’ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα δεν απομακρύνεται από την περιοχή του Αστέρα, ο Βιάνα έτοιμος να χριστεί σκόρερ, αλλά στην προσπάθειά του η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται!

79’ Μπαλιά του Τσουκαλά προς τον Μανιά, ο τελευταίος έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Λεάλι μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα (GK), Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνα (64’ Κώτσιρας), Στανισάβλιεβιτς (46’ Καλτσάς), Μάσα (C), Μανιάς (83’ Ιωαννίδης).

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι (GK), Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς (C), Ανδρούτσος (82’ Ελιουνούσι), Φορτούνης (66’ Καρντόσο), Μανθάτης (46’ Καμπιάσο), Σεμπά, Ιντέγε.

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-0 (0-0)