Προκρίνεται στον επαναληπτικό

Ισόπαλος 1-1 ήρθε ο Ολυμπιακός με τον Άρη, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Αποτέλεσμα που του δίνει τη δυνατότητα να πάρει την πρόκριση στον επαναληπτικό του Καραϊσκάκη, πήρε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», απέναντι στον Άρη, ο Ολυμπιακός. Με το 1-1 του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την επόμενη εβδομάδα τους Θεσσαλονικείς στο γήπεδό μας, με στόχο να περάσει στην επόμενη φάση, κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς το εφετινό νταμπλ. Ο Άρης θα πρέπει να αισθάνεται ιδιαίτερα τυχερός, για την έκβαση του ματς, ως προς το αποτέλεσμα, αφού η κυριαρχία της ομάδας μας ήταν καθολική και το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ διαφορετικό.

Ντεμπούτο στο ματς έκαναν οι Ανσαριφάρντ και Σισοκό. Και οι δύο πήραν θέση στο βασικό σχήμα, ενώ ο Πάουλο Μπέντο επέλεξε ως διάταξη το 4-4-2. Ο Καπίνο ήταν ξανά κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν δεξιά ο Φιγκέιρας, αριστερά ο Σισοκό και στόπερ οι δύο νεαροί, Ρέτσος και Νικολάου, ο οποίος έκανε επίσης ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού! Στο κέντρο, ο Καμπιάσο με τον Μπουχαλάκη υποδέχονταν την πρώτη μπάλα και είχαν και ανασταλτικά καθήκοντα, ενώ στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Ελιουνούσι και αριστερά ο Μανθάτης. Στην επίθεση ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε τον Ανσαριφάρντ και τον Καρντόσο.

Από την αρχή του αγώνα, ο Θρύλος θέλησε να κυριαρχήσει, σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Και τα κατάφερε. Είχε καλή κυκλοφορία και έπαιζε τόσο από τον άξονα, όσο και από τα πλάγια. Ο Σισοκο και ο Φιγκέιρας ανέβαιναν πολύ. Περισσότερο ο αριστερός οπισθοφύλακας της ομάδας μας, ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία, τόσο στον επιθετικό, όσο και στον αμυντικό τομέα. Πολύ σίγουρος στις τοποθετήσεις, αλλά και στις κινήσεις με την μπάλα ο Ρέτσος, με αυτοπεποίθηση και ο Νικολάου.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, όπως αυτή διαμορφωνόταν από τα πρώτα λεπτά κιόλας, ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο 13’. Ο Φιγκέιρας στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας, σε μία φάση, η οποία προήλθε από στιγμιαία ολιγωρία, η οποία οδήγησε σε ευκαιρία του Άρη. Σε όλο το πρώτο μέρος, μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά και μετά από αυτό και μέχρι το τέλος των πρώτων 45 λεπτών, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Ο Άρης πίεζε από το κέντρο και μόνο και έμενε οργανωμένος στα μετόπισθεν. Ακόμα και έτσι, ο Ολυμπιακός έβρισκε συχνά-πυκνά τον δρόμο προς την εστία του Διούδη, την οποία και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις. Πολύ κινητικός, με καλά πατήματα, ταχύτητα στις επελάσεις του και ωραία πλασαρίσματα στην αντίπαλη άμυνα, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος έδειξε να συνεργάζεται καλά με τον Καρντόσο. Ο Λατίνος κοντρόλαρε την επίθεση και μοίραζε πολύ καλά την μπάλα, ενώ απείλησε μέχρι και από φάουλ.

Συνολικά, το μόνο που έλειψε από τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος ήταν το γκολ. Η ομάδα μας άξιζε καλύτερο αποτέλεσμα ημιχρόνου, από αυτό το 1-0 και όλα έδειχναν ότι στο δεύτερο μέρος θα είχε και άλλες ευκαιρίες, για να ισοφαρίσει, αρχικά και να πάρει το ματς, στη συνέχεια. Η επανάληψη άρχισε με τον Θρύλο δίχως αλλαγή και τον Άρη στη σέντρα.

Και στο δεύτερο 45λεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει. Πολύ παιχνίδι από πίσω έκαναν και οι δύο σέντερ μπακ, Νικολάου και Ρέτσος. Σωστές μεταβιβάσεις, ψυχραιμία στις καλύψεις και στο να βγάλουν μπροστά την μπάλα, μακρινές εύστοχες μπαλιές. Ο Άρης, όπως ήταν αναμενόμενο, μετακινήθηκε ακόμη μερικά μέτρα προς τα πίσω, προσπαθώντας να κρατήσει τον Ολυμπιακό μακριά από την εστία του Διούδη. Πράγμα ιδιαίτερα δύσκολο, με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν ολοένα και περισσότερο. Ο Άρης με δυσκολία περνούσε την σέντρα στο δεύτερο μέρος, γεγονός που από μόνο του, ωστόσο, δεν αρκούσε. Ο Ανδρούτσος πέρασε στο ματς λίγο πριν το 70’, αντί του Μπουχαλάκη και λίγο μετά άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες στον αγώνα, αφού ο Ρόβας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Μοιραία ο Άρης άρχισε να καταφεύγει περισσότερο στις καθυστερήσεις, προκειμένου να κερδίσει ανάσες και χρόνο. Ο Πάουλο Μπέντο έριξε στο ματς τον Σεμπά, αντί του Μανθάτη, προκειμένου να πιέσει περισσότερο, με φρεσκάδα, από τις πτέρυγες. Άμεσα έριξε στο παιχνίδι και τον Μιλιβόγεβιτς, αντί του Καμπιάσο. Ο Ολυμπιακός αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεσή του προς την εστία του Διούδη.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, το έργο δεν άλλαξε πολύ. Η ομάδα μας έπαιζε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό της και προσπαθούσε, τόσο από τα πλάγια, όσο και από τον άξονα, να βρει τη σωστή πάσα και την καλή τελική προσπάθεια, για να φτάσει στο γκολ. Πολύ ωραίος συνδυασμός Μιλιβόγεβιτς, Φιγκέιρας και Ανσαριφάρντ οδήγησαν στο πρώτο γκολ του Ιρανού με τη φανέλα του Θρύλο, γκολ που άλλαξε για τα καλά τις ισορροπίες, ως προς τα τελευταία δέκα λεπτά, τα οποία απέμεναν. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Πάουλο Μπέντο, ωστόσο, αμείωτες μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τίκα, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να κρατά αυτό το 1-1, για να το αξιοποιήσει στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, στο Φάληρο.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10’ Ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η άμυνα του Άρη απομάκρυνε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μανθάτη, του οποίου το σουτ πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Διούδη.

13’ Γκολ για τον Άρη. Ο Ντούνης πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκανε την σέντρα και ο Φιγκέιρας άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας.

17’ Ο Καρντόσο πέρασε την μπάλα στον Σισοκό, του οποίου το πλασέ έδιωξε δύσκολα ο Διούδης, με τον Ελιουνούσι να παίρνει την επαναφορά, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

24’ Ο Σισοκό έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Διούδης δεν μπόρεσε να διώξει, αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους.

26’ Κόρνερ για την ομάδα μας με τον Μανθάτη, ο Καρντόσο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!

38’ Δοκάρι για την ομάδα μας. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καρντόσο, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Διούδη.

45+1’ Μετά από εκτέλεση φάουλ και λάθος έξοδο του Διούδη, ο Ελιουνούσι έκανε το γέμισμα, ο Καρντόσο έκανε την κεφαλιά αλλά οι παίκτες του Άρη έδιωξαν την μπάλα ελάχιστα εκατοστά πριν περάσει την γραμμή της εστίας τους!

50’ Ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Καρντόσο έστρωσε την μπάλα στον Μανθάτη, του οποίου το σουτ πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

60’ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Καρντόσο, μπλόκαρε ο Διούδης.

70’ Ο Ρόβας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μανθάτη.

71’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φιγκέιρας, ο Ελιουνούσι έκανε την κεφαλιά προς τον Ανδρούτσο, του οποίου το σουτ πέρασε άουτ.

76′ Σουτ στην κίνηση από τον Ανσαριφάρντ έξω από την περιοχή, μετά από πάσα του Σεμπά, ο Διούδης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

81’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ο Φιγκέιρας σέντραρε από τα δεξιά και ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά έκανε το 1-1, πετυχαίνοντας και το πρώτο γκολ του με τα ερυθρόλευκα, στην πρώτη του συμμετοχή με την ομάδα μας.

90+6′ Φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή για την ομάδα μας. Σεμπά και Μιλιβόγεβιτς πάνω στη μπάλα!

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης (GK), Τζανακάκης, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Σόουζα, Νέτο, Ρόβας, Μιλούνοβιτς (90+2’ Καρβούνης), Καπνίδης, Ανάκογλου (76’ Παυλίδης), Ντούνης (83’ Πίτου Γκαρσία).

Αναπληρωματικοί: Αναγνωστόπουλος (GK), Τάτος, Χαριτωνίδης, Κασιάνος.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Ρέτσος, Νικολάου, Σισοκό, Καμπιάσο (75’ Μιλιβόγεβιτς), Μπουχαλάκης (68’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι, Μανθάτης (75’ Σεμπά), Καρντόσο, Ανσαριφάρντ

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Ντομίνγκεζ, Ντε Λα Μπέγια, Βιάνα.

Άρης – Ολυμπιακός 1-1 (1-0)