Ένα ακόμα βήμα προς το 44ο!

Ο Θρύλος επικράτησε στην Βέροια, της τοπικής ομάδας, με 2-1 και είναι στο +13 από τις δεύτερες Ξάνθη και Πανιώνιο.

Με γκολ των Φορτούνη και Μιλιβόγεβιτς, η ομάδα μας επικράτησε με 2-1 της Βέροιας εκτός έδρας και πρόσθεσε τρεις ακόμα βαθμούς στο… σακούλι της, κάνοντας ένα ακόμα μεγάλο βήμα προς την κατάκτηση και του εφετινού πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, δείχνοντας ποιο θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Ο Θρύλος άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’, με κεφαλιά του Φορτούνη, έχοντας ήδη δύο πολύ καλές φάσεις για γκολ μέχρι εκείνο το σημείο. Το γκολ της Βέροιας δεν πτόησε τους παίκτες μας, καθώς ήρθε η άμεση απάντηση στο 35΄με τον Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι στο +13 από τους Πανιώνιο και Ξάνθη, οι οποίοι βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και συνεχίζουν ακάθεκτοι για την κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος στην ιστορία τους.

Με διάταξη 4-2-3-1 και τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια παρέταξε τον Ολυμπιακό στη Βέροια ο Πάουλο Μπέντο. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ρέτσος, Νικολάου, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια. Μιλιβόγεβιτς και Ανδρούτσος, με τον Φορτούνη δεκάρι, κάλυπταν τον άξονα, Μάριν και Σεμπά ήταν στις πτέρυγες και την κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε. Ο Θρύλος παρατάχθηκε στο γήπεδο, φορώντας τις λευκές εμφανίσεις.

Πριν καλά-καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Οι παίκτες του Μπέντο έβαλαν από νωρίς πίεση στην εστία των γηπεδούχων, με κατοχή και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας. Το πέτυχε, αφού ανέλαβε την πρωτοβουλία και κρατούσε τη Βέροια στο δικό της μισό του γηπέδου. Μετά από δέκα λεπτά αγώνα, η ομάδα μας μετρούσε ήδη δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ και ανώτερη κατοχή της μπάλας. Την υπεροχή του ο Ολυμπιακός τη μετουσίωσε στο 11’ σε γκολ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ.

Η μπάλα άλλαζε συχνά πτέρυγες, με τον Ολυμπιακό να παίζει μία από δεξιά και μία από αριστερά. Χάνοντας την ευκαιρία, όμως, να αυξήσει το προβάδισμά του, σε δύο-τρεις καλές στιγμές προς την εστία του Λόπεζ, η ομάδα μας δέχθηκε την ισοφάριση πριν το μισάωρο και συγκεκριμένα στο 24’. Το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία, ως προς το σκορ, αλλά και ως προς την εξέλιξή του, αφού η Βέροια ανέβασε λιγάκι την απόδοσή της και ο Θρύλος δεν είχε καθαρή σκέψη στην τελική του προσπάθεια, για να «καθαρίσει» το ματς.

Παρά την προσπάθεια της Βέροιας να εκμεταλλευτεί το καλό μομέντουμ της και να ανατρέψει το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός, ο οποίος πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ! Στο 35’ η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε μία ακόμη στημένη φάση και αφού δούλεψε ωραία τις περιστροφές και τις κινήσεις, μέσα στην περιοχή του Λόπεζ, έφτασε στο δεύτερο γκολ της. Ο Θρύλος ανανέωσε την ψυχολογία του και με περισσότερη αυτοπεποίθηση κυνηγούσε ξανά το να βγει προς την εστία της Βέροιας. Το 2-1 υπέρ της ομάδας μας παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο, ως προς τη σύνθεση, αλλά και τη διάθεσή του να πιέσει, για να πετύχει κι άλλα γκολ. Το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, σε σχέση με το πρώτο μέρος, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Μπέντο είχαν περισσότερο την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, ενώ εκείνοι του Τερζή έπαιζαν με αντεπιθέσεις. Ο Μάριν άφησε την θέση του στον Ελιουνούσι, λίγο μετά το 60’, προκειμένου να ανανεωθεί η «φρεσκάδα» στις πτέρυγες. Η Βέροια συνέχιζε να παίζει παθητικά και να περιμένει τις αντεπιθέσεις. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αρκετά, αφού σιγά-σιγά μειώνονταν και οι δυνάμεις στις δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός δεν άλλαζε την φιλοσοφία του, η οποία υποδεικνύει καλή κατοχή, σωστή κυκλοφορία και ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης. Περνώντας την μπάλα αρκετά από τον άξονα, οι παίκτες του Μπέντο την άνοιγαν με κάθε ευκαιρία στα πλάγια και από εκεί γίνονταν οι κινήσεις προς την περιοχή. Ο Θρύλος προσπάθησε να πετύχει και άλλο γκολ και να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ, αλλά το 2-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την ομάδα μας να φεύγει με το διπλό από την πόλη της Ημαθίας.

Το «Φιλμ» του Αγώνα

2’ Σουτ του Ρέτσου, έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει, αλλά δεν απομακρύνεται. Ο Ανδρούτσος περνάει στον Φορτούνη, ο οποίος πλασάρει, ο Λόπεζ διώχνει και η μπάλα πάει στον Ιντέγε, ο οποίος σουτάρει και βλέπει τον Λόπεζ να διώχνει ξανά!

5’ Σουτ του Μιλιβόγεβιτς, έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ!

11’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Βιάνα γεμίζει ωραία και βρίσκει δεξιά τον Σεμπά. Εκείνος ελίσσεται, μπαίνει στην περιοχή και αποφεύγοντας τον αντίπαλό του, δίνει ύψος στην μπάλα, με γλυκιά σέντρα. Ο επερχόμενος, στο δεύτερο δοκάρι, Φορτούνης, με κεφαλιά, την στέλνει στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ για τον Θρύλο!

12’ Ο Καπίνο ενεργεί εξαιρετικά και προλαβαίνει στην έξοδο τον Στόιτσεφ, διώχνοντας με τα πόδια προ του παίκτη της Βέροιας.

16’ Πλαγιοκόπηση του Στόιτσεφ, από αριστερά και σουτ του Σέρβου από πλάγια θέση. Η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο.

22’ Υπέροχη ενέργεια του Ιντέγε, ο οποίος με περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, άφησε «άγαλμα» τον αμυντικό που τον επιτηρούσε και πήρε την πάσα του Ρέτσου, βγαίνοντας τετ-α-τετ με τον Λόπεζ! Το σουτ του, όμως, με το εξωτερικό δεξί, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Βέροιας.

24’ Ο Στόιτσεφ βγαίνει σε πλεονεκτική θέση από δεξιά, μέσα στην περιοχή και γυρίζει παράλληλα, προς τον Καπετάνο. Εκείνος πλάσαρε στην κίνηση και είδε τον Καπίνο να τον νικάει!

24’ Γκολ για τη Βέροια. Ο Σαρπόνγκ σπάει το οφσάιντ και μπαίνει στην περιοχή του Ολυμπιακού. Από λίγο δεξιά θέση σουτάρει και κάνει το 1-1 για τη Βέροια.

26’ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, με τον Ιντέγε από δεξιά. Ο Νιγηριανός φορ γυρνάει παράλληλα, εκεί όπου ο επερχόμενος Ανδρούτσος σουτάρει. Η μπάλα κοντράρει στον Βασιλαντωνόπουλο και καταλήγει στην αγκαλιά του Λόπεζ.

32’ Φάουλ-σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά του Ιντέγε, η μπάλα λίγο άουτ.

35’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-2 για τον Θρύλο, με κοντινή κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς, έπειτα από σέντρα του Μάριν, από δεξιά!! Προβάδισμα ξανά για τον Ολυμπιακό στο ματς!

38’ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Στόιτσεφ, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Καπίνο, ο οποίος ωστόσο έπεσε προς την πορεία της μπάλας.

43’ Ο Σεμπά βγαίνει ωραία από δεξιά και γυρίζει παράλληλα, συρτά, για τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός κάνει στην κίνηση το πλασέ και αστοχεί για λίγο.

46’ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Λόπεζ έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε.

50’ Σέντρα από τα αριστερά του Μάριν, κεφαλιά με αντίθετη φορά του Σεμπά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Λόπεζ αντιδρά και διώχνει!

58’ Κίνηση του Μάριν από δεξιά και γύρισμα παράλληλα, με ύψος στην μπάλα, κεφαλιά του Ιντέγε, από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Λόπεζ με διπλή προσπάθεια αποκρούει και παραχωρεί κόρνερ!

77′ Δυνατό σουτ με το δεξί από τον Μιλιβόγεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

83′ Σουτ μέσα από την περιοχή από τον Ελιουνούσι, ο Λόπεθ μπλοκάρει την μπάλα.

86’ Εκτέλεση φάουλ από τον Μιλιβόγεβιτς, ο Λόπεζ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Βέροια (Τόλης Τερζής): Λόπεζ (GK), Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Μελίσσης, Τόμας (78’ Παπαδόπουλος), Καλί (C), Στόιτσεφ (72’ Μπελαΐντ), Ασίγκμπα (46’ Αντονιάν), Κάλβο, Καπετάνος, Σαρπόνγκ.

Αναπληρωματικοί: Καντιμοίρης (GK), Λινάρδος, Μίλιεβιτς, Μοχαμαντού.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (GK), Μιλιβόγεβιτς (C), Φορτούνης (90+3’ Μπουχαλάκης), Μάριν (61’ Ελιουνούσι), Ντε Λα Μπέγια, Ανδρούτσος, Βιάνα, Νικολάου, Ρέτσος, Σεμπά, Ιντέγε (83’ Καρντόσο).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Μποτία, Σισοκό, Μανθάτης.

Βέροια – Ολυμπιακός 1-2 (1-2)