ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο στο ΟΑΚΑ, αλλά δεν του επετράπη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να ηττηθεί με 1-0.

Ένα παιχνίδι που ήταν σαν… να μην έγινε, διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Ένα ματς το οποίο θα μπορούσε να προσφέρει στο κοινό δυνατές συγκινήσεις, τελικά διεξήχθη και… δεν διεξήχθη. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Ολυμπιακό Στάδιο να παίξει απέναντι στην ΑΕΚ ποδόσφαιρο, αλλά δεν του επετράπη. Γνώρισε, με αυτό τον τρόπο, την ήττα με 1-0 και ήδη κοιτάζει μπροστά, αφού σε λίγες ημέρες έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και καλείται να δώσει το παρών στους “16” του UEFA Europa League.

Ο Πάουλο Μπέντο επέλεξε το 4-2-3-1 ως διάταξη και την ακόλουθη ενδεκάδα: Ο Λεάλι ήταν στο τέρμα, δεξιά στην άμυνα ο Φιγκέιρας, αριστερά ο Ντε Λα Μπέγια και στόπερ ο Μποτία με τον Ντα Κόστα. Στα χαφ ήταν ο Ρομαό, με τον Μάρτινς. Ο Φορτούνης έπαιζε μπροστά τους, ως «δεκάρι», σε ελεύθερο ρόλο. Στις πτέρυγες, αριστερά ήταν ο Σεμπά και δεξιά ο Ελιουνούσι. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μπράουν Ιντέγε.

Στόχος του Ολυμπιακού ήταν, ως ομάδα ανώτερη ποιοτικά, να πάρει από νωρίς τα ηνία του αγώνα και να περιορίσει σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλό του. Στα πρώτα λεπτά του, το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται λιγάκι να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του και να αφήνει μέτρα στον αντίπαλο, περιμένοντας να δει τον τρόπο ανάπτυξης της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ. Η ΑΕΚ έψαχνε με μεγάλες μπαλιές τον Αραούχο και οι αμυντικοί του Πάουλο Μπέντο κλήθηκαν από νωρίς να… πάρουν τον αέρα στον επιθετικό των γηπεδούχων.

Μετά τα πρώτα δέκα, αναγνωριστικά, λεπτά στο ματς, ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και άρχισε να βάζει την μπάλα κάτω και να παίζει με περισσότερες κοντινές μεταβιβάσεις. Τα λάθη από τους «άρχοντες» του αγώνα δεν έλειψαν, σε αυτό το πρώτο κομμάτι, με τον επόπτη να υποδεικνύει στο 18’ τον Αραούχο και τον Αϊντάρεβιτς σε θέση οφσάιντ και τον Μάνταλο να… μη δίνει σημασία και να αφήνει το παιχνίδι να εξελίσσεται. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε, πήρε τα ηνία του αγώνα και μέχρι το 25’ (και πλέον) έκλεισε την ΑΕΚ στα καρέ της και κυνήγησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Μέχρι το ημίωρο φάνηκε και ο τρόπος με τον οποίο ο διαιτητής Μάνταλος και οι βοηθοί του, με τον Ακρίβο κατά πρώτο λόγο, χειρίζονταν το ματς. Ο διαιτητής του αγώνα κιτρίνισε με περισσή ευκολία τον Ντα Κόστα και τον Μποτία μέχρι το 30’, αναγκάζοντάς τους να παίζουν πιο προσεκτικά, απέναντι στον επιθετικό της ΑΕΚ, ο οποίος μέχρι σε εκείνο το σημείο, τα έβρισκε σκούρα και μόνο… οφσάιντ κατάφερε να βγει σε πλεονεκτική θέση. Οι παραπάνω… χειρισμοί έφεραν και το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ, με ένα φάουλ που κόντραρε και αιφνιδίασε τον Λεάλι. Σχεδόν… αυτογκόλ. Αποτέλεσμα το οποίο δεν μαρτυρούσε την εικόνα του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και δεν άξιζε να βρίσκεται πίσω στο σκορ.

Η ανακατωσούρα, η οποία προκλήθηκε στο πρώτο μέρος από τον τρόπο με τον οποίο ο Μάνταλος και οι βοηθοί του χειρίζονταν το ματς, ωφέλησε την ΑΕΚ, η οποία έπαιζε πιο άναρχα και με μόνο στόχο να φτάσει η μπάλα στον Αραούχο. Ο Ολυμπιακός έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του, με τις αλλεπάλληλες κίτρινες κάρτες και τον εκνευρισμό που προκάλεσαν τα –μονίμως- ανάποδα οφσάιντ των βοηθών. Ο κ. Μάνταλος άφησε το σκληρό παιχνίδι από πλευράς ΑΕΚ, αλλά τιμωρούσε με περισσή ευκολία το παραμικρό μαρκάρισμα παικτών του Ολυμπιακού, αγνοούσε υποδείξεις βοηθών και «σημάδεψε» από το μισάωρο τους δύο κεντρικούς αμυντικούς του Πάουλο Μπέντο. Προς τα τέλη του πρώτου μέρους αποβλήθηκε ο Φρανσουά Μοδέστο, για διαμαρτυρία. Λίγο μετά τον ακολούθησε και ο κ. Σάββας Θεοδωρίδης. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 και πλέον η ομάδα μας είχε μπροστά του ένα ημίχρονο για να γυρίσει το αποτέλεσμα και να φύγει με τη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δίχως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, για να παίξει στο δεύτερο 45λεπτο. Και στο δεύτερο μέρος τα νεύρα στον αγωνιστικό χώρο ήταν πολλά και ζημιωμένος ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχανε ξανά την αυτοσυγκέντρωσή του. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ άρχισαν να αρπάζουν και την παραμικρή ευκαιρία, για να προφασιστούν τραυματισμό και να πέφτουν στο χορτάρι του ΟΑΚΑ, για να κερδίσουν δευτερόλεπτα, ή και… λεπτά, όπως έγινε γύρω στο 55’. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, έπαιζε πιο κοντά στην περιοχή του Μπάρκα και η ΑΕΚ αναζητούσε τις αντεπιθέσεις.

Ο κ. Μπέντο έριξε στη «μάχη» τον Ανδρούτσο, αποσύροντας τον Ρομαό. Ο Ολυμπιακός «θυσίαζε» έτσι ένα κομμάτι της ανασταλτικής λειτουργίας του, για να κερδίσει σε δημιουργία και «φρέσκα» πόδια. Λίγη ώρα μετά, ο προπονητής του Ολυμπιακού απέσυρε τον Ελιουνούσι και έβαλε δεξιά τον Μανθάτη, κρατώντας αριστερά τον Σεμπά. Ο διαιτητής Μάνταλος απέβαλε τον Μποτία στο 75’, με δεύτερη κίτρινη, για φάουλ επάνω στον Χριστοδουλόπουλο κοντά στο… κόρνερ, κάνοντας και την πρώτη κίτρινη να… πιάσει τόπο. Ο κ. Μπέντο έβαλε τον Ρέτσο, στόπερ, απέσυρε τον Φορτούνη και πλέον ο Ολυμπιακός έπαιζε 4-4-1.

Η ομάδα μας έμενε πίσω στο σκορ και με την αποβολή του Μποτία τα πράγματα είχαν δυσκολέψει ακόμη περισσότερο. Ο αντίπαλος, χωρίς να είναι καλύτερος, κατάφερνε να κρατήσει αυτό το υπέρ του ένα γκολ, καθώς από τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, έλειπε, πλέον, στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το καθαρό μυαλό. Η ΑΕΚ έμενε πίσω, προς το δικό της μισό του γηπέδου, περιμένοντας τον Ολυμπιακό, αν και με παίκτη παραπάνω. Τίποτα δεν «έβγαινε», όμως, στον Ολυμπιακό, ο οποίος παρά τις προσπάθειές του, δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Μοιραία, υποχρεώθηκε, ετσιθελικά σχεδόν, σε μία ήττα, την οποία δεν άξιζε. Το ενδιαφέρον, όμως, στρέφεται άμεσα στην Ευρώπη. Εκεί όπου ο Θρύλος παραμένει η μόνη ελληνική ομάδα, με πιθανότητες να συνεχίσει να δίνει το παρών. Και μετά την Πέμπτη.

Το «φιλμ» του αγώνα

11’ Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά άουτ.

14’ Ο Πατίτο κινήθηκε από αριστερά και μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στο δεξί και σούταρε, αλλά ο Λεάλι ήλεγχε τη φάση και μπλόκαρε σταθερά, δίχως ιδιαίτερο κόπο.

17’ Ωραία ανάπτυξη του Ολυμπιακού, άρχισε από αριστερά με τον Φορτούνη και τον Ντε Λα Μπέγια. Εκείνος πέρασε πιο κεντρικά στον Σεμπά, ο οποίος γέμισε και η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ελιουνούσι. Εκείνος έστρωσε στον επερχόμενο Φιγκέιρας, ο οποίος πλάσαρε και έστειλε την μπάλα άουτ.

25’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από αριστερά, κεφαλιά του Ντε Λα Μπέγια, η μπάλα αδύναμα στην αγκαλιά του Μπάρκα.

29’ Γέμισμα του Ρομαό προς τον Ελιουνούσι, μέσα στην περιοχή, ο Μπάρκας πρόλαβε τον εξτρέμ του Ολυμπιακού και μπλόκαρε.

31’ Ο Αραούχο βγαίνει τετ-α-τετ με τον Λεάλι και το χάνει. Ο επιθετικός της ΑΕΚ, όπως και δύο παίκτες ακόμα, βγαίνουν προς την περιοχή του Ολυμπιακού από αντικανονική θέση! Ο επόπτης Ακρίβος άφησε την φάση να εξελιχθεί.

34’ Η ΑΕΚ παίρνει προβάδισμα στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αϊντάρεβιτς, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε.

38’ Ο Ντε Λα Μπέγια βρίσκεται έτοιμος να σκοράρει, μέσα στην περιοχή και έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση του Βράνιες, αλλά ο Μπάρκας τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και σώζει την ΑΕΚ.

42’ Ο Ελιουνούσι κάνει κίνηση προς την μπάλα, θέλοντας να μπει από δεξιά στην περιοχή και να γίνει απειλητικός, με τον επόπτη Τάτση να σηκώνει τη σημαία και να τον υποδεικνύει –λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ.

49’ Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, αδύναμο, ο Λεάλι μπλόκαρε εύκολα.

50’ Κόρνερ του Σεμπά από αριστερά, ο Λαμπρόπουλος τραβάει τον Μποτία από τη φανέλα και τον ρίχνει κάτω, ο Μάνταλος αφήνει τη φάση να εξελιχθεί και ο κίνδυνος για την ΑΕΚΑ απομακρύνεται.

60’ Απομάκρυνση του Γιόχανσον, μετά από σέντρα του Φιγκέιρας, η μπάλα στρώνεται στον Μάρτινς, ο οποίος σούταρε απευθείας, πριν η μπάλα σκάσει και ο Μπάρκας κινήθηκε προς τη γωνία του και μάζεψε, γλιτώνοντας το γκολ.

61’ Ο Μποτία κόβει υπέροχα σε επικίνδυνο γύρισμα του Ντίντακ από τα αριστερά και παραχωρεί κόρνερ.

67’ Ο Σεμπά γύρισε από αριστερά, συρτά, αλλά η μπάλα πέρασε και από τον Ιντέγε και από τον Ελιουνούσι, με τον Σιμόες να κόβει την τελευταία στιγμή.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας (GK), Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Πατίτο (55’ Γιόχανσον), Μάνταλος (C) (84’ Βινίσιους), Μπακασέτας (66’ Χριστοδουλόπουλος), Αραούχο.

Αναπληρωματικοί: Ανέστης (GK), Γαλανόπουλος, Βάργκας, Πέχαρτ.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό (63’ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης (77′ Ρέτσος), Ελιουνούσι (73’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε.

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Σισοκό, Βιάνα, Καρντόσο.