Ολυμπιακός-Πανιώνιος 0-1

Ο Ολυμπιακός παρά την ήττα από τον Πανιώνιο παραμένει στην πρώτη θέση και συνεχίζει με στόχο ακόμα έναν τίτλο.

Ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές προσπάθειες και ευκαιρίες για γκολ, αλλά και τα δύο δοκάρια, γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Πανιώνιο. Ο Θρύλος παραμένει στην πρώτη θέση, αλλά και μέσα σε όλους τους στόχους του και θα συνεχίσει την σκληρή δουλειά, ενόψει της συνέχειας και στις τρεις διοργανώσεις.

Ο Πάουλο Μπέντο παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και την ακόλουθη ενδεκάδα: Λεάλι στο τέρμα, Παρέδες δεξιό μπακ, Ντε Λα Μπέγια αριστερό και Ντα Κόστα-Βιάνα στόπερ. Στα χαφ ήταν οι Ανδρούτσος και Ρομαό, μπροστά τους ως δεκάρι ο Φορτούνης, ενώ στα άκρα ήταν δεξιά ο Ελιουνούσι και αριστερά ο Σεμπά. Στην κορυφή ήταν ο Καρντόσο.

Ο Πανιώνιος αιφνιδίασε την ομάδα μας και με γκολ από τα… αποδυτήρια μπήκε μπροστά στο σκορ. Αυτό το δεδομένο δεν επηρέασε πολύ την εικόνα του αγώνα, αφού η ομάδα της Νέας Σμύρνης, αμέσως προσηλώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα, αφήνοντας χώρο στον Ολυμπιακό, για να παίξει επιθετικά και να αναλάβει τα ηνία του ματς.

Από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας, ο Ελιουνούσι με τον Σεμπά άλλαζαν αρκετά συχνά πλευρές, ακόμη και ανάλογα με την εξέλιξη της φάσης. Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Ρομαό, αλλά και του Φορτούνη, πιο μπροστά, πριν γίνει η κίνηση για να φτάσει στους εξτρέμ, ή τον Καρντόσο.

Μέχρι το μισάωρο ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και να κλείνει τον Πανιώνιο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεχαν στην πίεση, βγαίνοντας με κάθε ευκαιρία στην αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να εκμεταλλευτεί τις στατικές φάσεις, τις οποίες κέρδιζε ανά διαστήματα. Ευκαιρίες για γκολ έκανε, όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του Πανιώνιου, όπως αυτό είχε διαμορφωθεί από πολύ νωρίς. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή (62% έναντι 38%), αρκετές περισσότερες τελικές (8 και 5 στην εστία, έναντι 3 και 2 στην εστία του Πανιώνιου), αλλά και 9 κόρνερ. Το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ. Κάτι που ο Ολυμπιακός θα ήθελε να κάνει πράξη στο δεύτερο.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε δίχως αλλαγή. Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα μας άρχισε να πιέζει (ξανά) προκειμένου να φτάσει -αρχικά- στην ισοφάριση και -στη συνέχεια- στη νίκη. Υποχρέωσε τον Πανιώνιο σε παθητικό ρόλο. Η κατοχή παρέμενε σταθερά υπέρ της ομάδας μας, όμως μέχρι το 55’ δεν είχαν έρθει και αντίστοιχα οι ευκαιρίες για γκολ. Ο Ανσαριφάρντ πέρασε στο ματς, στο 61’, αντί του Ελιουνούσι. Ο Ιρανός πέρασε στην επίθεση, μαζί με τον Καρντόσο και τον Σεμπά, σε ένα 4-3-3, με τον Φορτούνη και τους Ανδρούτσο-Ρομαό στην τριάδα του άξονα. Αρκετά συχνά ο Ανσαριφάρντ και ο Καρντόσο έπαιζαν ως «δίδυμο» με τον Φορτούνη να βγαίνει δεξιά και τη διάταξη να γίνεται 4-4-2.

Οι προσπάθειες του Ολυμπιακού δεν έπιαναν τόπο. Μέχρι το 65’ ο Θρύλος δεν είχε φτάσει στην ισοφάριση, παρότι είχε αναγκάσει τον Πανιώνιο να μένει κλεισμένος στην περιοχή του. Ο Μανθάτης πέρασε στην θέση του Παρέδες, στο 68’ και ο Ολυμπιακός έγινε ακόμη πιο «φρέσκος» και επιθετικός. Ο νεαρός έπαιξε δεξιά, ως μπακ-χαφ, παίρνοντας όλη την πλευρά, ουσιαστικά και έχοντας βοήθειες από τον Ρομαό και τον Φορτούνη. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ο Θρύλος αύξησε την πίεσή του. Ο Μπουχαλάκης πέρασε αντί του Ρομαό, προκειμένου να βοηθήσει στο δημιουργικό κομμάτι. Οι δυνάμεις των «ερυθρόλευκων» άρχισαν σιγά-σιγά να στερεύουν και αυτό δυσκόλευε ακόμη περισσότερο τις προσπάθειές τους. Το 0-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Το «φιλμ» του αγώνα

1’ Ο Σαββίδης πέρασε από τον άξονα δεξιά στον Φούντα, εκείνος γύρισε παράλληλα στον Μασούρα, ο οποίος με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Πανιώνιο στο 1’.

6’ Ο Καρντόσο πήρε την κάθετη μπαλιά και βγήκε απέναντι από τον Μπαντή, ο Βλάχος τον έκλεισε και τον ανάγκασε σε γρήγορο πλασέ, το οποίο ο Μπαντής μπλόκαρε.

8’ Γύρισμα του Παρέδες από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Ελιουνούσι σούταρε στην κίνηση και ο Μπαντής έδιωξε σε κόρνερ.

10’ Παράλληλο γύρισμα του Φορτούνη από αριστερά, ο Οικονόμου πρόλαβε τον Ελιουνούσι και παραχώρησε κόρνερ.

25’ Δοκάρι για τον Θρύλο με τον Καρντόσο, έπειτα από σουτ του Ανδρούτσο και προβολή του Παραγουανού!

43’ Κόρνερ από αριστερά, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι, στον Ελιουνούσι, ο οποίος κάνει συρτό σουτ και βλέπει τον Οικονόμου να διώχνει επάνω στη γραμμή, με τον Μπαντή «εξουδετερωμένο»!

45’+ Ο Γεσίλ κερδίζει τις κόντρες και βγαίνει σε πλεονεκτική θέση, σουτάρει, αλλά ο Λεάλι, ο οποίος ήταν καλά τοποθετημένος, μπλόκαρε σταθερά.

54’ Σέντρα του Παρέδες από δεξιά, κεφαλιά του Ελιουνούσι, αδύναμη όμως και ο Μπαντής μπλοκάρει.

59’ Σέντρα του Ντε Λα Μπέγια από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Παρέδες «τρύπωσε» μέσα στην άμυνα και πήρε την κεφαλιά, αλλά αυτή ήταν αδύναμη και άστοχη.

63’ Φάουλ-σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, κεφαλιά του Ντα Κόστα, η μπάλα άουτ.

71’ Γύρισμα του Μανθάτη από δεξιά, ο Οικονόμου πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Καρντόσο και έδιωξε σε κόρνερ.

71’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από δεξιά, κεφαλιά του Ντε Λα Μπέγια και κόντρα και χτυπώντας στο δοκάρι, πέρασε εκτός.

72’ Ο Φούντας πήρε την παράλληλη μπαλιά από τον Τασουλή και σούταρε στην κίνηση, αλλά αστόχησε. Ο διαιτητής Κομίνης έφερε την φάση πίσω, υποδεικνύοντας φάουλ υπέρ του Πανιώνιου, αριστερά και προς την εστία.

74’ Σέντρα του Ντε Λα Μπέγια από αριστερά, ο Καρντόσο κατεβάζει και στρώνει στον Φορτούνη,ο οποίος σουτάρει και βλέπει την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

82’ Γέμισμα του Ντα Κόστα, κοντρόλ και σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα ψηλά άουτ.

90+ Όμορφος συνδυασμός των παικτών της ομάδας μας, αλλά τα σουτ των Ανδρούτσου και Ντε Λα Μπέγια κόντραραν σε παίκτες του Πανιωνίου.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι (GK), Παρέδες (68’ Μανθάτης), Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό (75’ Μπουχαλάκης), Ανδρούτσος, Φορτούνης (C), Ελιουνούσι (61’ Ανσαριφάρντ), Σεμπά, Καρντόσο.
Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Καμπιάσο, Σισοκό, Νικολάου.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόβεβιτς): Μπαντής (GK), Τασουλής, Οικονόμου, Γκιοατά, Βλάχος, Κόρμπος (C), Σιώπης, Φούντας, Μασούρας, Σαββίδης (80’ Καθάριος), Γεσίλ (61’ Μαχμούτοβιτς).
Αναπληρωματικοί: Βοσνιάδης (GK), Λάμπρου, Αντωνιάδης, Ταπόκο, Πλιάτσικας.