Ακόμα πιο κοντά στο 44ο!

Παίζοντας με πάθος, θέληση και αποφασιστικότητα ο Θρύλος επικράτησε με 2-1 του Πλατανιά και έβαλε ένα ακόμα… λιθαράκι για το 44ο.

Στο πρώτο ματς του Τάκη Λεμονή στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, μετά την επιστροφή του, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Πλατανιά. Μάριν και Ρομαό σημείωσαν τα δύο τέρματα της ομάδας μας, ανατρέποντας το γκολ του Μανούσου. Πλέον, η ομάδα μας βρίσκεται μία… ανάσα από την μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος, το οποίο θα είναι το 44ο στην ιστορία του και 7ο συνεχόμενο.

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα και Ντε Λα Μπέγια. Στο κέντρο ήταν ο Ρομαό με τον Καμπιάσο και μπροστά τους, ως δεκάρι, έπαιζε ο Φορτούνης. Δεξιά ήταν ο Ανδρούτσος, αριστερά ήταν ο Μάριν και στην κορυφή της επίθεσης ο Ανσαριφάρντ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο μέρος του αγώνα, αν και δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αντίθετα, το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με τον Πλατανιά μπροστά στο σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη, είχε την κατοχή και περισσότερες επιθετικές προσπάθειες, είχε κλείσει τον Πλατανιά στα καρέ του, στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, όμως το γκολ δεν ήρθε.

Ιδιαίτερη «ανακατωσούρα» στο ματς, ιδιαίτερα στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, προκάλεσε με ορισμένες αποφάσεις του, ο διαιτητής Ζαχαριάδης, από τη Μακεδονία. Ακόμη και στο πέναλτι, το οποίο υπέδειξε στο τέλος του πρώτου μέρους, εις βάρος του Ολυμπιακού, ο Φιγκέιρας κάνει κίνηση να γυρίσει την πλάτη του και να προστατευτεί. Δεν βλέπει την μπάλα, το χέρι του δεν είναι προτεταμένο και η μπάλα χτυπάει σε αυτό περισσότερο λόγω κοντινής απόστασης, από την προσπάθεια του παίκτη του Πλατανιά. Ο διαιτητής Ζαχαριάδης πήρε τη… βοήθεια του επόπτη και του τέταρτου, αφού αρχικά είχε υποδείξει κόρνερ, μη βλέποντας παράβαση, στην προσπάθεια του δεξιού μπακ του Ολυμπιακού.

Όπως και να ‘χει, το σκορ του πρώτου ημιχρόνου δεν αντικατόπτριζε σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του, ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και είχε κλείσει τον Πλατανιά στο δικό του μισό του γηπέδου. Είχε καλή εναλλαγή της μπάλας, έβγαινε με ωραία ανάπτυξη στην επίθεση, όμως δεν τελείωνε σωστά τις φάσεις.

Με την ίδια επιθετική διάθεση μπήκε και στο δεύτερο μέρος. Από το πρώτο δευτερόλεπτο της επανάληψης, η ομάδα μας έκλεισε τον Πλατανιά και συνέχισε να πιέζει, όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Κέρδιζε πολλές μπάλες, πρώτες και δεύτερες, έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση και σπρωγμένος και από τον κόσμο στην εξέδρα, έψαχνε το γκολ, με το οποίο -αρχικώς- θα ισοφάριζε. Το πέτυχε στο 54’, με τον Μάριν και άρχισε, πλέον, να χτίζει εκ νέου, τις βάσεις για τη νίκη.

Η πρώτη κίνηση από τον πάγκο του Ολυμπιακού, ήρθε λίγο μετά το γκολ. Ο Μάρτινς πέρασε στο ματς, αντί του Καμπιάσο, προκειμένου ο Θρύλος να πάρει ακόμη περισσότερη δημιουργία, από τον άξονα! Λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, ο νεαρός Πορτογάλος έφτιαξε υπέροχη φάση, δημιουργώντας το 2-1 για τον Ολυμπιακό μας! Ένα υπέροχο γκολ, σε σκέψη και εκτέλεση, με απλότητα και ποδοσφαιρική ωριμότητα! Σκόρερ ο Ρομαό! Ο Ολυμπιακός είχε πλέον μπει μπροστά στο σκορ και ήθελε να διευρύνει το προβάδισμά του, από τον Πλατανιά, ο οποίος έδειχνε εικόνα μίας ακόμη ομάδας, από αυτές που πέρασαν από το Καραϊσκάκη και οι οποίες δεν ήθελαν να διεκδικήσουν τίποτε παραπάνω στο ματς, από «μια αντεπίθεση… και αν». Από την άλλη πλευρά, η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει, για να πετύχει περισσότερα γκολ. Ο Ανσαριφάρντ, δευτερόλεπτα πριν αφήσει την θέση του στον Καρντόσο, είχε δοκάρι. Ο Παραγουανός και ο Ιρανός χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο του Θρύλου.

Ο Τάκης Λεμονής έκλεισε τις αλλαγές του, βάζοντας στο 79’ τον Τσόρι αντί του Φορτούνη. Ο Αργεντινός έπαιξε στον άξονα, για τα τελευταία λεπτά του αγώνα, προκειμένου με την εμπειρία του να κρατήσει την μπάλα σωστά, να βγάλει μπροστά την ομάδα, όντας πιο ξεκούραστος και να ψάξει να τροφοδοτήσει τον Καρντόσο. Αρχοντικός ο Ρομαό στον άξονα, δεν είχε παρά ελάχιστα λάθη, ενώ και ο Μάρτινς βοήθησε πολύ, ερχόμενος από τον πάγκο. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες της ομάδας μας, με τους 3 βαθμούς της νίκης να μας φέρνουν ακόμα πιο κοντά στην μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.

Το «φιλμ» του αγώνα

14’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, μπλόκαρε την μπάλα ο Σωτηρίου.

15’ Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έπειτα από γύρισμα του Ανδρούτσου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

20’ Κεφαλιά του Γιορέντε, ο Καπίνο μπλόκαρε την μπάλα.

25’ Σουτ του Μανούσου, η μπάλα άουτ.

27’ Ο Μανούσος δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Καπίνο, εύκολα.

33’ Μακρινό, συρτό σουτ του Φιγκέιρας, πολύ καλό, ο Σωτηρίου με υπερένταση διώχνει, στη γωνιά, του σε κόρνερ.

45’ Ο Μανούσος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Ζαχαριάδης, σε επέμβαση του Φιγκέιρας και έδωσε το προβάδισμα στον Πλατανιά.

51’ Ο Φορτούνης πήρε ωραία κάθετη και γύρισε παράλληλα, η άμυνα του Πλατανιά δεν απομάκρυνε, ο Ντε Λα Μπέγια γύρισε και πάλι παράλληλα, νέα ασθενής απομάκρυνση από τους Χανιώτες, σουτ του Καμπιάσο, ο Σωτηρίου μπλόκαρε.

54’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Φορτούνης έγινε αποδέκτης κάθετης μπαλιάς, μέσα στην περιοχή, ελευθερώθηκε και γύρισε για τον Μάριν, ο οποίος επερχόμενος έπιασε το πλασέ και έκανε το 1-1 για τον Θρύλο!

60’ Υπέροχος ελιγμός από αριστερά και δυνατό σουτ του Μάρκο Μάριν, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου!

63’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Υπέροχο γκολ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπαίνει μπροστά στο σκορ! Ο Μάρτινς περνάει απίστευτη διαγώνια πάσα στον Φιγκέιρας, μέσα από όλη την άμυνα του Πλατανιά και βγάζει τον Πορτογάλο μπακ μόνο του μέσα στην περιοχή. Εκείνος γυρίζει απλά και όμορφα, παράλληλα, για τον Ρομαό, ο οποίος από κοντινή απόσταση πλασάρει σωστά και νικάει τον Σωτηρίου!

70’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει υπέροχη προσπάθεια, να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, αλλά να βλέπει την μπάλα να σταματάει στην δεξιά κάθετη δοκό του Σωτηρίου!

76’ Ο Ντε Λα Μπέγια γύρισε την μπάλα από αριστερά, ο Καρντόσο έστρωσε στον Μάριν και εκείνος σούταρε, αλλά ήταν για λίγο άστοχος!

82’ Ο Μάριν με ωραία ενέργεια απέφυγε δύο αντιπάλους του και πάσαρε μέσα στην περιοχή για τον Ντε Λα Μπέγια που με ωραία κάθετη έψαξε τον Καρντόσο, ο Σκαρντουέλι άπλωσε το πόδι του και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον Σωτηρίου να πέφτει και να διώχνει.

85’ Εξαιρετική κάθετη του Ρομαό που βρήκε ωραία τον Καρντόσο, με τον Παραγουανό να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (62’ Μάρτινς), Φορτούνης (79’ Ντομίνγκεζ), Ανδρούτσος, Μάριν, Ανσαριφάρντ (71’ Καρντόσο).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Ρέτσος, Μανθάτης, Ελιουνούσι.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου (GK), Βάντερσον (C), Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα (82’ Γουνδουλάκης), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (79’ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (64’ Σίγκνεβιτς), Γιορέντε.

Αναπληρωματικοί: Κοκκαλάς (GK), Μαραγκός, Κάργας, Αποστολόπουλος.