Αγκαλιάζει το έβδομο συνεχόμενο

Ο Θρύλος με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με 2-0 στην Κέρκυρα και είναι μία… ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός όντας ανώτερος και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης στην Κέρκυρα κόντρα στην τοπική ομάδα, επικράτησε με 2-0 χάρις σε γκολ των Φορτούνη και Μάριν και βρίσκεται πλέον… ελάχιστους βαθμούς πριν την μαθηματική κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος και 7ου συνεχόμενου. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή δεν απειλήθηκε καθόλου στην αναμέτρηση, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ και οι «Φαίακες» πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που δεν ανέβηκε κι άλλο ο δείκτης του σκορ.

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, έπαιζαν οι Φιγκέιρας, Μποτία (αρχηγός), Ντα Κόστα και Ντε Λα Μπέγια. Ο Ρομαό με τον Καμπιάσο ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι (ανασταλτικά και δημιουργικά) και ο Φορτούνης έπαιζε μπροστά τους, ως δεκάρι. Στις πτέρυγες ήταν αριστερά ο Σεμπά, δεξιά ο Μάριν και στην κορυφή της επίθεσης άρχισε ο Όσκαρ Καρντόσο.

Με τις πρώτες μπάλες από την άμυνα να περνάνε από νωρίς από τα πόδια του Ρομαό, ο Καμπιάσο έπαιζε λίγο πιο μπροστά, κεντρικά, στον άξονα. Η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό ήρθε νωρίς στο ματς. Ο Θρύλος άρχισε από νωρίς να πιέζει, για να πάρει το προβάδισμα. Ένα πρώτο «τρικ» του Λεμονή, ήταν η μετακόμιση, πολύ συχνά, του Μάριν αριστερά, μαζί με τον Σεμπά, ο οποίος συνέκλινε και πλησίαζε τον Καρντόσο, για να δημιουργηθεί υπεραριθμία στην πλευρά και να έχει χώρο ο Φιγκέιρας να ανέβει περισσότερο.

Ο Φορτούνης έπαιρνε τον χώρο που του έδινε η άμυνα της Κέρκυρας, η οποία ήταν επικεντρωμένη περισσότερο στον Καρντόσο και κάπως έτσι εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε στο 20’ και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα μας μπορούσε, πλέον, να επικεντρωθεί περισσότερο στο κομμάτι της διαχείρισης του ματς, με σκοπό να αυξήσει το προβάδισμά του και να διασφαλίσει τη νίκη. Είχε εξαιρετική ευκαιρία να το πράξει λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, αλλά στάθηκε άτυχος, ελέω δοκαριού.

Πολύ ορεξάτος ήταν ο Μάριν, ο οποίος κινούταν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, από το κέντρο και μπροστά. Ο Γερμανός άσος είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό, κάτι που φαίνεται ιδιαίτερα στην απόδοσή του. Συνολικά ο Ολυμπιακός απέπνεε σιγουριά στο παιχνίδι του, έπαιζε με θάρρος και αυτοπεποίθηση πρωταθλητή και απειλούσε συχνά την άμυνα του ΑΟΚ! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με -αδίκως μόνο- 1-0. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου θα μπορούσε να ήταν πιο άνετο για τον Θρύλο, ο οποίος ήταν καθ’ όλα ανώτερος και δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο, από τον ΑΟΚ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Θρύλο να μην πραγματοποιεί καμία αλλαγή. Ο Μποτία συνέχισε να επιτηρεί πιο στενά τον Τουράμ, τον οποίο είχε εξαφανίσει στο πρώτο μέρος. Ο Ρέτσος, ο Ελιουνούσι και ο Ανσαριφάρντ ήταν οι πρώτοι που έκαναν ζέσταμα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Μάρτινς και «Τσόρι» σηκώθηκαν λίγο μετά.

Νωρίς στην επανάληψη ο Ολυμπιακός απείλησε, για να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Συνέχισε, έτσι να πιέζει. Το σχήμα και η φιλοσοφία του Θρύλου παρέμεινε αναλλοίωτη και στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα μας έβαζε την μπάλα κάτω και έπαιζε ορθολογικά, από τα άκρα στον άξονα και τούμπαλιν, με την μπάλα να φτάνει ωραία στην επίθεση και τις ευκαιρίες να έρχονται η μία πίσω από την άλλη. Ο κ. Τάκης Λεμονής έκανε τις δύο πρώτες του αλλαγές στο 67’, με τον Μάρτινς και τον Ανσαριφάρντ να περνούν στο γήπεδο, αντί του Καμπιάσο και του Καρντόσο. Η φιλοσοφία παρέμεινε, επίσης, η ίδια, όπως και η τακτική προσέγγιση του ματς. Ο Μάρτινς θα «χρεωνόταν» το να κρατήσει και να μοιράσει ακόμη καλύτερα την μπάλα, από τον Καρντόσο που αντικατέστησε.

Η Κέρκυρα ισορρόπησε και ο Ολυμπιακός κατέβασε λιγάκι τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα η πίεση προς την εστία του Κουτζαβασίλη να… ελαττωθεί λιγάκι. Αυτό για περίπου πέντε λεπτά, αφού στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβασε πάλι τον ρυθμό της και έφτασε στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ, με το οποίο «σφράγιζε» τη νίκη. Κάτι περισσότερο από 10 λεπτά απέμεναν για να λήξει το ματς και το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού έφερνε ακόμη πιο κοντά το έβδομο συνεχόμενο. Λίγο μετά το γκολ του, ο Μάρκο Μάριν άφησε την θέση του στον «Τσόρι» και ο Αργεντινός πέρασε στο κέντρο, με τον Φορτούνη δίπλα του και την τριάδα να γυρνάει ανάποδα (ένας κόφτης και δύο δημιουργικοί μέσοι). Το 2-0 έμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης, η ομάδα μας πήρε ένα ακόμα τρίποντο και πλησιάζει στην κατάκτηση του 7ου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Ο Φορτούνης έστρωσε γύρισε από αριστερά, ο Καρντόσο έστρωσε στον Καμπιάσο, ο οποίος σούταρε, αλλά αστόχησε.

12’ Καλό φάουλ-γέμισμα του Φορτούνη, από αριστερά, κεφαλιά του Ρομαό, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

15’ Σέντρα του Σεμπά από αριστερά, κεφαλιά-πάσα του Καρντόσο στον Καμπιάσο, ο Βενέτης πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έκοψε τον Αργεντινό.

20’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Ολυμπιακός παίρνει το προβάδισμα, με τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα της Κέρκυρας, έπειτα από καλή ενέργεια του Σεμπά και με κοντινό πλασέ σκοράρει.

28’ Ο Φορτούνης εκμεταλλεύεται την κακή αμυντική αντίδραση του ΑΟΚ, βγαίνει απέναντι από το τέρμα και πλασάρει, αλλά «σημαδεύει» το δοκάρι και η ευκαιρία χάνεται!

36’ Ο Μάριν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, μέσα στην περιοχή, αλλά στην προσπάθειά του να βρει χώρο για να πλασάρει, κλείστηκε και πέρασε στον Ντε Λα Μπέγια, ο οποίος δεν πρόλαβε. Αποτέλεσμα ήταν η ευκαιρία να χαθεί.

43’ Ο Καμπιάσο πιέζει και κλέβει, η μπάλα πάει αριστερά στον Σεμπά, ο οποίος σεντράρει από αριστερά, ο Αργεντινός παίρνει την κεφαλιά και βλέπει τον Κουτζαβασίλη να σώζει, με διπλή προσπάθεια, πριν η μπάλα μπει γκολ!

56’ Ο Σεμπά δοκιμάζει το πόδι του και σουτάρει, ο Κουτζαβασίλης διώχνει σε κόρνερ.

57’ Καλή, αλλά δύσκολη προσπάθεια του Ντα Κόστα, με προβολή, άστοχος ο Μαροκινός.

57’ Ο Καρντόσο απειλεί με σουτ, αλλά ο Κουτζαβασίλης διώχνει σε κόρνερ!

67’ Σουτ του Τουράμ, από πλεονεκτική θέση, άστοχο.

69’ Υπέροχη ενέργεια και σουτ του Φορτούνη, ο Κουτζαβασίλης διώχνει με υπερένταση και η άμυνα του ΑΟΚ απομακρύνει.

71’ Σουτ του Γεωργίου, άστοχο.

77’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-0 μπροστά στο σκορ ο Θρύλος, με υπέροχο γκολ! Ο Μάριν βγάζει κάθετα για τον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός του περνάει εκ νέου την μπάλα. Ο Μάριν προλαβαίνει την έξοδο του Κουτζαβασίλη και με «λόμπα» τον νικαέι και σκοράρει!

89’ Ο Ντομίνγκεζ έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο, όταν έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, πάσαρε ωραία στον Φορτούνη, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ θέλησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Κουτζαβασίλης τον σταμάτησε και κράτησε το 2-0.

ΑΟΚ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης (GK), Βενέτης (C), Γεωργίου, Γκόμες, Κόντος (76’ Επστάιν), Σιόντης, Ιωάννου, Ντιόγκο (81’ Γεωργακόπουλος), Ζαραδούκας, Τουράμ, Νίκιτς (85’ Ανδρεόπουλος).

Αναπληρωματικοί: Αραμπατζής (GK), Ζορμπάς, Σπίνουλας, Αντιλέχου.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (67’ Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν (82’ Ντομίνγκεζ), Σεμπά, Καρντόσο (67’ Ανσαριφάρντ).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Ρέτσος, Ανδρούτσος, Ελιουνούσι.