Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 1-1

Μικρή αναβολή στην στέψη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήρθε ισόπαλος στην Λιβαδειά απέναντι στην τοπική ομάδα.

Ο Θρύλος ήρθε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Λεβαδειακό στην πόλη της Βοιωτίας και πλέον είναι έναν βαθμό μακριά από την μαθηματική κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος στην ιστορία του και 7ου συνεχόμενου! Πλέον, η στέψη παίρνει μία… μικρή παράταση ως το ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στις 23 Απριλίου. Το γκολ της ομάδας μας σημείωσε ο Καρντόσο στο 89’.

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε την ομάδα μας με διάταξη 4-2-3-1 και αρκετές αλλαγές, σε ό,τι αφορά τη σύνθεσή της. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Παρέδες, Ρέτσος, Νικολάου, Σισοκό. Ο Μάρτινς με τον Μπουχαλάκη ήταν στα χαφ, ενώ μπροστά τους, ως δεκάρι, ήταν ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ. Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Ελιουνούσι και αριστερά ο Σεμπά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Η πρώτη σημαντική στιγμή στο ματς και μάλιστα πολύ νωρίς, ανήκε στον Λεβαδειακό. Ο Ολυμπιακός αναζητούσε τα πατήματά του, σε έναν, ούτως ή άλλως, δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Μετά από το μικρό σοκ του 1’, οπότε ο Ολυμπιακός γλίτωσε τα χειρότερα, άρχισε άμεσα να ανεβαίνει. Πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει περισσότερο τον Λεβαδειακό, για να τον αναγκάσει σε λάθος. Ο Ντομίνγκεζ ανέβαινε αρκετά, όταν η ομάδα μας ήταν στην επίθεση, πλησιάζοντας τον Ανσαριφάρντ και δίνοντας έτσι χώρο σε Μπουχαλάκη και Μάρτινς, να κινηθούν και να φτιάξουν το παιχνίδι από πίσω.

Ο Ολυμπιακός ανέλαβε για τα καλά την πρωτοβουλία στο ματς και του έλειπαν μόνο τα σωστά τελειώματα, όταν πλησίαζε στην περιοχή. Τις προσπάθειες των παικτών του Τάκη Λεμονή δεν βοηθούσε και ο αγωνιστικός χώρος, στον οποίο η μπάλα χοροπηδούσε, αντί να κυλά. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε και τα κατάφερνε, να βάλει την μπάλα κάτω και να μην ψάχνει να αναπτυχθεί με γιόμες. Ορθολογικά και με υπομονή, ο Θρύλος αναζητούσε το γκολ, που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ και θα του έδινε πλεονέκτημα, για τη νίκη και την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεσή του και προσπάθησε να βρει το γκολ, αλλά ο Ναμάσκο ήταν παρών. Ο Τσόρι ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες, ενώ και ο Μάρτινς ανέβηκε, παίρνοντας μέτρα και μοιράζοντας ωραία την μπάλα. Ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη και προσπάθησε ακόμη πιο ορθολογικά να φτάσει στην εστία του Λεβαδειακού. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως, ο Λεβαδειακός ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα… Από ένα στιγμιαίο λάθος, στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Βασιλείου έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Λιβαδειάς και έβαλε δύσκολα στον Θρύλο. Το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 1-0 και με την έναρξη της επανάληψης ο Τάκης Λεμονής έριξε στο ματς τον Καρντόσο, αντί του Ανσαριφάρντ.

Ο Θρύλος μπήκε με επιθετική διάθεση και στο δεύτερο μέρος και με στόχο να επιστρέψει στο ματς και να το ανατρέψει. Ο Παρέδες ήταν ιδιαίτερα κινητικός, όπως και ο Τσόρι. Ο Μάρτινς προσπαθούσε από κοντά να ανέβει και να δημιουργήσει με τις πάσες του ρήγματα στην άμυνα του Λεβαδειακού. Στο 53’ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να διεκδικήσει την ισοφάριση, όμως στην ανατροπή του Ρέτσου από τον Τριποτσέρη, μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής Κιοτζένης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Ο Τάκης Λεμονής εξάντλησε τις αλλαγές του στο 54’, οπότε και έριξε στο ματς Καμπιάσο και Μάριν. Ο Γερμανός πέρασε δεξιά και ο Αργεντινός στο κέντρο, με το σύστημα πλέον να γίνεται περισσότερο 4-3-3. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και οι φάσεις μπροστά από την εστία του Ναμάσκο αυξάνονταν, όμως το γκολ δεν ερχόταν. Ο Μάριν είχε αναλάβει πολλές πρωτοβουλίες, όπως αναμενόταν και έφτιαξε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Ναμάσκο. Φαινόταν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει για τον Ολυμπιακό, όμως μέχρι εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» δεν ολοκλήρωναν σωστά τις φάσεις τους.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά γεμάτο, με φάσεις εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει πολλές ευκαιρίες, ούτως ώστε αρχικά να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να φτάσει στη νίκη, αλλά δεν κατάφερνε να σκοράρει. Παράλληλα, το ματς είχε γίνει και αρκετά «άγριο», με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τον Λεβαδειακό να αναζητά τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις, για να απειλήσει. Στο 81’ δεν δόθηκε εκ νέου πέναλτι του Τριποτσέρη, σε φάση με τον Ρέτσο, όταν ο αμυντικός του Λεβαδειακού έδιωξε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του, αλλά ο διαιτητής Κιοτζένης έδειξε λανθασμένα (ξανά) να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Το γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 89’ με τον Καρντόσο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπουχαλάκης είχε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της νίκης αλλά ο Ναμάσκο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Πλέον, η κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος και του 7ου συνεχόμενου για την ομάδα μας παίρνει παράταση για το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 23 Απριλίου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Το «φιλμ» του αγώνα

1’ Ο Σίλβα σούταρε, έπειτα από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Καραμπουέ, όμως ο Καπίνο του έκλεισε τον δρόμο και τον νίκησε, στο τετ-α-τετ.

15’ Σουτ του Μπουχαλάκη, έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, η μπάλα άουτ.

24’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες, η μπάλα στην αγκαλιά του Καπίνο.

28’ Έπειτα από μικρή «πολιορκία» στα καρέ του Ναμάσκο, ο Μάρτινς σούταρε έξω από την περιοχή και λόγω κόντρας, η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα, αλλά κόρνερ.

31’ Εκτέλεση φάουλ του Τσόρι, ο Ναμάσκο έπεσε και μάζεψε στη γωνιά του.

34’ Δυνατό σουτ του Τσόρι, με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και τον Ναμάσκο να πέφτει και να διώχνει πολύ δύσκολα, σε κόρνερ.

36’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Καραμπουέ, από τον άξονα, η μπάλα στην αγκαλιά του Καπίνο.

42’ Σουτ του Βασιλείου, έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά, ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ, χωρίς δυσκολία.

43’ Ο Βασιλείου εκμεταλλεύεται μία στιγμιαία ολιγωρία στην άμυνα του Ολυμπιακού και με κοντινό σουτ νίκησε τον Καπίνο και έκανε το 1-0.

47’ Μακρινό σουτ του Καρντόσο, ο οποίος θέλησε να «κρεμάσει» τον Ναμάσκο, η μπάλα άουτ.

49’ Σέντρα-σουτ του Σεμπά από αριστερά, ο Ναμάσκο διώχνει με γροθιές.

50’ Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Παρέδες από δεξιά, ο Ναμάσκο μπλόκαρε προ του κινδύνου!

52’ Ο Νιάσε βγαίνει σε πλεονεκτική θέση, όντας οφσάιντ, όμως και σουτάρει, αλλά αστοχεί.

53’ Κεφαλιά του Ρέτσου, η μπάλα πολύ άουτ. Ο Τριποτσέρης ανατρέπει τον νεαρό στόπερ του Ολυμπιακού, επάνω στη φάση, όμως ο διαιτητής Κιοτζένης δεν είδε παράβαση.

58’ Σουτ του Σουμπίνιο, άστοχο.

60’ «Γλυκιά» σέντρα του Μάριν, από τον άξονα και λίγο αριστερά, κεφαλια του Μπουχαλάκη, αδύναμη, η μπάλα στην αγκαλιά του Ναμάσκο.

67’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο, με τον Σεμπά να σεντράρει, τον Καραχάλιο να παρεμβαίνει και να στέλνει την μπάλα να περάσει… χιλιοστά έξω από το δοκάρι του Ναμάσκο.

81’ Ο Τριποτσέρης διώχνει την μπάλα μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού με το χέρι, αλλά ο διαιτητής Κιοτζένης δείχνει εκ νέου λανθασμένα να συνεχιστεί το ματς.

83′ Ο Σισοκό γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο Μπουχαλάκης με προβολή και όντας σε δύσκολη θέση μέσα στη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

89′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ωραία αντεπίθεση για την ομάδα μας, ο Μπουχαλάκης έδωσε δεξιά για τον Σεμπά και αυτός με παράλληλη σέντρα βρήκε τον Καρντόσο που από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα μας!

90+1′ Ο Σεμπά έκανε ότι ήθελε τους αμυντικούς του Λεβαδειακού από δεξιά και σέντραρε, με τον Μπουχαλάκη από κοντά να πλασάρει και τον Ναμάσκο να διώχνει με υπερένταση.

Λεβαδειακός (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο (GK), Μουλόπουλος (C), Μιλιάζες (90+2’ Κουλιμπαλί), Τριποτσέρης, Νιάσε, Καραχάλιος, Σίλβα, Καραμπουέ, Βασιλείου (85’ Λάτσι), Σουμπίνιο, Βούρος (65’ Μεντί).

Αναπληρωματικοί: Μοσχονάς (GK), Ζεζίνιο, Σένκα, Μαχαίρας.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο (GK), Παρέδες, Ρέτσος, Νικολάου, Σισοκό, Μπουχαλάκης, Μάρτινς, Ντομίνγκεζ (C) (54’ Μάριν), Ελιουνούσι (54’ Καμπιάσο), Σεμπά, Ανσαριφάρντ (46’ Καρντόσο).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Βιάνα, Ανδρούτσος, Μανθάτης.