Λόκερεν-Ολυμπιακός 0-0

Στην τελευταία φιλική αναμέτρηση επί βελγικού εδάφους, η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στη Λόκερεν.

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η ομάδα μας στο τελευταίο φιλικό στο Βέλγιο, με το 0-0 να αδικεί την εικόνα του Θρύλου ο οποίος ήταν ανώτερος σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της νίκης.

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα, ενώ στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Σισέ και Κούτρης. Ο προπονητής του Ολυμπιακού επέλεξε τον Ρομαό για το κέντρο της άμυνας, σε μία θέση την οποία ο άσος της ομάδας μας μπορεί να καλύψει, καθώς υπήρχαν και απουσίες (Μποτία, Ρέτσος, Βούκοβιτς κλπ.). Ο Σιώπης με τον Οφόε ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους έπαιζε ο Φορτούνης (ως δεκάρι). Ο Μάριν ήταν αριστερά, ο Καρσελά δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, από τον αντίπαλό του, στο πρώτο μέρος. Κράτησε πολύ περισσότερο την μπάλα, πατούσε πολύ περισσότερο την αντίπαλη περιοχή και απείλησε με γκολ σε περισσότερες περιπτώσεις από μία. Το δοκάρι στέρησε από την ομάδα μας τη δυνατότητα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Προσπάθεια την οποία έκανε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος όμως στάθηκε άτυχος.

Οι ποδοσφαιριστές του Μπέσνικ Χάσι έβγαλαν, στο πρώτο μέρος, πολλά τρεξίματα. Ο Ελαμπντελαουί και ο Κούτρης ήταν πολύ θετικοί, ανεβοκατεβαίνοντας τις πλευρές τους και υποστηρίζοντας ιδιαίτερα τον Μάριν και τον Καρσελά. Ο Μαροκινός, ο οποίος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, ήταν επίσης πολύ καλός στο πρώτο μέρος, δουλεύοντας πολύ στην πλευρά με τον Ομάρ και κάνοντας ωραίες κινήσεις. Μάλιστα, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Καρσελά παραλίγο να χριστεί σκόρερ. Κινητικός ήταν και ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος μοίραζε την μπάλα και δημιούργησε κινδύνους για την εστία της Λόκερεν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πάρντο πέρασε στο ματς, αντί του Καρσελά. Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο με την ίδια επιθετική διάθεση και μάλιστα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης έκλεισε τη Λόκερεν στα καρέ της. Η μοναδική αλλαγή του Μπέσνικ Χάσι αφορούσε σε πρόσωπο και όχι σε τακτική προσέγγιση. Ήδη από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της ομάδας μας ήταν βελτιωμένη. Με ωραίες εναλλαγές, κοντινές και μακρινές, ένα-δύο και ωραίους συνδυασμούς, ο Ολυμπιακός έβγαινε με μεγαλύτερη άνεση στην επίθεση. Οφόε και Φορτούνης άρχισαν να βρίσκονται ακόμη καλύτερα, γεγοός που ανέβασε ακόμη περισσότερο και τους υπόλοιπους παίκτες.

Λίγο μετά το 55’ η Λόκερεν κατάφερε να ισορρόπησε λιγάκι και να ανέβει στο μισό του Ολυμπιακού. Στο 60’ ο Μπέσνικ Χάσι έκανε μερικές αλλαγές ακόμα, με τον Εμενίκε να κάνει ντεμπούτο και τους Φιγκέιρας και Νικολάου να μπαίνουν επίσης στο ματς. Στην πρώτη του επαφή (!) ο Νιγηριανός στράικερ παραλίγο να χριστεί σκόρερ, αλλά το σουτ του (από… αδύνατη γωνία), εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα της Λόκερεν. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λιγάκι, με την πάροδο του χρόνου, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοβουλία και έδωσε μέτρα στη Λόκερεν, προκειμένου ο Μπέσνικ Χάσι να διαπιστώσει και την ικανότητα της ομάδας να διαχειρίζεται την κόντρα.

Μάριν και Φορτούνης είχαν ορισμένες ωραίες ενέργειες μεταξύ τους, αλλάζοντας την μπάλα σε ρυθμό… αδύνατο να τον ακολουθήσουν οι αντίπαλοι, ενώ ο Γερμανός έψαχνε και τον Εμενίκε, στην επίθεση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν στο ματς και οι Σεμπά και Ανδρούτσος, αντί των Φορτούνη και Σιώπη. Το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα μας να επιστρέφει στην Ελλάδα και να μπαίνει στην τελική ευθεία για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League. Τελευταίο τεστ για τον Θρύλο, πριν την ευρωπαϊκή πρεμιέρα, την Τετάρτη (19/7, 21:00) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

17’ Μετά από κόρνερ ο Κίλι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.

20’ Εξαιρετικός συνδυασμός σε μικρό χώρο ανάμεσα σε Μάριν-Καρίμ με τον Ιρανό να γυρνάει ωραία το σώματα του και να σουτάρει με τη μία, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει άουτ.

26’ Σέντρα ακριβείας από αριστερά για το κεφάλι του Καρίμ από τον Κούτρη, ο Ιρανός πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

45’ Ο Καρσελά μπήκε στην περιοχή πολύ όμορφα πλάσαρε με το δεξί, με τον Φερχούλστ να απομακρύνει με υπερένταση με τα πόδια.

54’ Δυνατό σουτ του Φορτούνη διώχνει με τα πόδια ο Φερχούλστ. Στη συνέχεια της φάσης ο Σιώπης με ωραία κάθετη βρήκε και πάλι τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή κι αυτός «γύρισε» για τον Ανσαριφάρντ που πλάσαρε αλλά οι αμυντικοί της Λόκερεν απομάκρυναν.

63’ Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Φορτούνη για τον Εμενίκε με τον Νιγηριανό να πατάει περιοχή και να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Φερχούλστ να διώχνει με υπερένταση την μπάλα.

69’ Ο Πέρσοονς επιχείρησε να σκοράρει με το δεξί μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

82’ Γυριστό σουτ του Σούτερ μέσα από την περιοχή, με τον Καπίνο να απομακρύνει με εξαιρετική επέμβαση.

86’ Ο Σεμπά σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

89’ Δυνατό σουτ του Φιγκέιρας από τα 25 μέτρα, ο Φερχούλστ έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΟΚΕΡΕΝ (Ρούναρ Κρίστινσον): Φερχούλστ, Μάρζο, Μάριτς, Όφερμαϊρ, Πέρσοονς, Ντε Σούτερ, Κίλι, Ρασούλ, Ντε Ρίντερ, Σλάγκφεερ, Μπατί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Ρομαό, Κούτρης (61’ Φιγκέιρας), Σιώπης (80’ Σεμπά), Οφόε (61’ Νικολάου), Φορτούνης (80’ Ανδρούτσος), Καρσελά (46’ Πάρντο), Μάριν, Ανσαριφάρντ (61’ Εμενίκε).