Το πρώτο βήμα μέσα στο γήπεδο της Παρτιζάν!

Ο Θρύλος «άλωσε» την έδρα των Σέρβων (3-1) και περιμένει τη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη, ώστε με σοβαρότητα να σφραγίσει την πρόκριση!

Το πρώτο βήμα έγινε και έγινε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Ο Θρύλος κατάφερε όχι απλώς να σταθεί όρθιος, μέσα σε μία δύσκολη έδρα, όπως εκείνη της Παρτιζάν, αλλά και να επιβάλει το παιχνίδι του, να νικήσει 3-1 τον αντίπαλό του και να φέρει τη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τεράστιο πλεονέκτημα υπέρ του! Το αποτέλεσμα, το οποίο ο Ολυμπιακός πήρε στο «Partizan Stadium» (3-1) δεν του δίνει τη δυνατότητα να επαναπαυτεί, όμως του δίνει τη δυνατότητα να κρατήσει τη σοβαρότητα, με την οποία αντιμετώπισε τον πρώτο αγώνα και να τη μεταφέρει, αυτούσια, στο δεύτερο ματς! Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν οι Μπεν (6’, 56’) και Εμενίκε (90+1’).

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό, στο πρώτο του επίσημο ματς, για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με διάταξη 4-2-3-1. Στην αρχική ενδεκάδα υπήρξε αλλαγή της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Κώστας Φορτούνης υπέστη πρόβλημα στο στομάχι (έντονες ενοχλήσεις) και στάθηκε αδύνατο για τον Έλληνα άσο, να δώσει το παρών, στο πρώτο ματς της χρονιάς. Γεγονός που του στοίχισε πολύ, καθώς ο νεαρός αρχηγός της ομάδας μας ήταν απαρηγόρητος, που δεν μπορούσε να βοηθήσει, με την ποιότητά του, τον Θρύλο, σε αυτή την πρώτη «μάχη» του τρίτου προκριματικού γύρου.

Κατά τα λοιπά, ο Καπίνο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Ρομαό, Ρέτσος και Κούτρης. Ο Σιώπης έπαιζε «κόφτης», δίπλα του ως «οκτάρι» ο Οφόε, ενώ «δεκάρι» πέρασε, αναγκαστικά, ο Μάριν. Ο Σεμπά πήρε τη θέση του Φορτούνη στην ενδεκάδα και πήγε στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Δεξιά ήταν ο Μεχντί Καρσελά και στην κορυφή της επίθεσης μπήκε, από την αρχή του ματς, ο Μπεν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς. Πέρα από το γρήγορο γκολ, πρώτο επίσημο για τον Μπεν με τη φανέλα του Θρύλου (ασίστ από τον Μάρκο Μάριν), η ομάδα μας ήλεγχε στο πρώτο κομμάτι του ματς, τον ρυθμό. Με καλή κυκλοφορία και λίγα λάθη, έβγαινε αρκετά μπροστά και συχνά βρισκόταν σε θέση να απειλήσει. Πολύ παιχνίδι έκανε από τον άξονα ο Οφόε, παίρνοντας περισσότερο την πρώτη μπάλα από τους στόπερ, παρά ο Σιώπης. Ο νεαρός αμυντικός μέσος είχε περισσότερο το νου του στα ανασταλτικά του καθήκοντα και δεν κλήθηκε πολύ να «βγάλει» την ομάδα μπροστά.

Πολύ κινητικοί ήταν οι δύο ακραίοι επιθετικοί του Ολυμπιακού, με τον Καρσελά ειδικά, να δημιουργεί πολλά ρήγματα, από δεξιά, παίρνοντας αρκετά συχνά υποστήριξη από τον Μάριν, ο οποίος ερχόταν προς την πλευρά του. Το γκολ με το οποίο η Παρτιζάν ισοφάρισε ήρθε από κακή κάλυψη στα άκρα, αλλά επιτεύχθηκε και με αρκετή δόση τύχης, αφού χρειάστηκε κόντρα, προκειμένου η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του Καπίνο, ο οποίος εξουδετέρωσε την κοντινή προσπάθεια του ποδοσφαιριστή της Παρτιζάν.

Από τα μισά του πρώτου μέρους και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ήταν καλύτεροι. Πήραν μέτρα στο γήπεδο, τα οποία άφησε ο Ολυμπιακός και έτσι έγιναν πιο απειλητικοί. Η ομάδα μας προσπάθησε να απειλήσει με τις αντεπιθέσεις και το κατάφερε, αλλά σε μικρό βαθμό. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους και δημιούργησαν «πονοκεφάλους» στο κέντρο της άμυνας και τον άξονα συνολικά. Ωστόσο η ομάδα μας κατάφερε να αντεπεξέλθει σε αυτού του είδους την πίεση και δεν δέχθηκε γκολ. Το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους (1-1) ήταν δίκαιο, αφού και οι δύο ομάδες είχαν τα καλά διαστήματά τους, στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Παρτιζάν.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο και τον Μπέσνικ Χάσι να ζητά από τους ποδοσφαιριστές του να εντείνουν τον ρυθμό τους και να πιέσουν ψηλά την Παρτιζάν. Φαινόταν, από τα πρώτα λεπτά, ότι αν ο Θρύλος πίεζε σωστά τους Σέρβους και τους έκλεινε στα καρέ τους, το γκολ θα ερχόταν. Όπως και ήρθε. Νωρίς στο δεύτερο μέρος, στο 56’, ο Θρύλος πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Μπεν να φτάνει στο δεύτερο προσωπικό του γκολ!!! Ένα υπέροχο γκολ!! Προσωπική ενέργεια, σε αντεπίθεση, αφού πήρε την μπάλα από τον Καρσελά. Ο Θρύλος ήταν σοβαρός, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο δυνατά, όπως στο πρώτο και κατάφερε να επιβάλει του παιχνίδι του!

Η εικόνα της ομάδας, συνολικά στο ματς, αποδεικνύει ότι το ρόστερ έχει το κατάλληλο βάθος, για να αντιμετωπίσει κάθε είδους δυσκολία και απρόοπτο. Δίχως Φορτούνη, με Βούκοβιτς και Εμενίκε να μην είναι απολύτως έτοιμοι για να μπουν στο αρχικό σχήμα, με τον Ρομαό στόπερ (κατ’ ανάγκη), ο Ολυμπιακός έδειξε «χημεία» σε ικανοποιητικό επίπεδο και την απαιτούμενη πειθαρχία στο παιχνίδι του. Η μπάλα χαμηλά, κοντρόλ παιχνίδι, καλές αντεπιθέσεις όταν έπαιρναν την κατοχή. Αυτά ήταν μερικά μόνο από τα καλά στοιχεία στο παιχνίδι του Θρύλου. Ο Ρέτσος ήταν πραγματικός «βράχος»!

Μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, ο Ολυμπιακός έδωσε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, στην Παρτιζάν. Κοντρόλαρε τον ρυθμό, κρατούσε την μπάλα στα πόδια του και μάλιστα ανάγκασε τον αντίπαλό του να ανέβει, με αποτέλεσμα να έχει περισσότερη άνεση να βγει σε αντεπιθέσεις. Ο Μπεν ήταν σε «δαιμονιώδη» κατάσταση και κάθε φορά που η ομάδα μας έβγαινε μπροστά, ήταν πηγή κινδύνου για την Παρτιζάν. Ο Μάριν, πίσω του, έκανε το παιχνίδι και μοίραζε την μπάλα, όταν υπήρχαν προϋποθέσεις, αλλά και την κρατούσε στα πόδια του, όποτε χρειαζόταν.

Στο 81ο λεπτό ο Μπέσνικ Χάσι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Πάρντο και Ζντιέλαρ, αντί των Καρσελά και Μάριν, φρεσκάροντας έτσι, τα «φτερά» και τα χαφ του. Στο 88’ ο Εμενίκε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του μεγάλου πρωταγωνιστή Μπεν. Τρία μόλις λεπτά χρειάστηκε ο Νιγηριανός επιθετικός για να πετύχει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Θρύλου! Μετά από υπέροχη κάθετη μπαλιά του Φιγκέιρας, ο Εμενίκε «άδειασε» όμορφα και τον Κλιάιτς και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Πλέον μετά τη νίκη με 3-1, η ομάδα μας έβαλε γερά «θεμέλια» για την πρόκρισή της στα play offs του UEFA Champions League. Ωστόσο, στην ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης» σε μία εβδομάδα (2/8), ο Θρύλος δεν θα επαναπαυτεί και θα παρουσιαστεί με σοβαρότητα για να πανηγυρίσει την πρόκριση μπροστά στο κοινό του!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παρτιζάν (Μίροσλαβ Τζούκιτς): Κλιάιτς (GK), Βουλίτσεβιτς (C), Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς (72’ Νέμανια Μίλετιτς Ι), Νέμανια Μίλετιτς ΙΙ, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (82’ Πάντιτς), Λεονάρντο, Ταουαμπά, Τζούρτζεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Ρομαό (C), Ρέτσος, Κούτρης, Σιώπης, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (81’ Πάρντο), Μαρίν (81’ Ζντιέλαρ), Σεμπά, Μπεν (88’ Εμενίκε).

To φιλμ του αγώνα:

6’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ 0-1 για τον Ολυμπιακό μας! Ο Μπεν έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Μάριν, αυτός την κατάλληλη στιγμή την έδωσε και πάλι στον Μπεν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κλιάιτς και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ.

9’ Ο Μπεν συνεργάστηκε ωραία με τον Καρσελά, αυτός έκανε το μονοκόματο σουτ διαγώνια της περιοχής της Παρτιζάν, έδιωξε ο Κλιάιτς.

10’ Γκολ 1-1 για την Παρτίζαν που ισοφαρίζει. Ο Τζούρτζεβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γιάνκοβιτς που έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ταβάμπα έκανε την προβολή από κοντά, ο Καπίνο έπεσε να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

48’ Καλή στιγμή για την ομάδα μας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά, ο Μπεν κέρδισε τους πάντες στον αέρα και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

30’ Ο Τσίρκοβιτς έκανε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Γιάνκοβιτς, ο Καπίνο δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

49’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Μετά από εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Μπεν και Σεμπά, ο Βραζιλιάνος απέφυγε δύο αντιπάλους, πάτησε περιοχή και πλάσαρε, με τον Κλιάιτς να απομακρύνει.

50’ Ο Λεονάρντο με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ.

56’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ 1-2 για τον Ολυμπιακό μας! Ο Καρσελά με καταπληκτική ενέργεια στη μεσαία γραμμή έδωσε στον Μπεν. Αυτός μπήκε στη περιοχή, πήρε λίγα μέτρα, έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και αριστερά και την έστειλε στα δίχτυα!

73’ Μετά από φάουλ που έγινε από πλάγια δεξιά όπως επιτίθεται η Παρτιζάν, ο Όστοϊτς πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο.

90+1’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-3 για τον Θρύλο! Απίστευτη κάθετη πάσα του Φιγκέιρας στον Εμενίκε, στην πλάτη της άμυνας. Ο Νιγηριανός φορ βγήκε απέναντι από τον Κλιάιτς, τον «άδειασε» και πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας.