Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Η ομάδα μας ήρθε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στους Αρκάδες σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός απώλεσε, απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, την ευκαιρία να φτάσει σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα. Βρέθηκε, κατά τη διάρκεια του ματς, να “κυνηγάει” το σκορ, όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε, δίχως όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο. Τζούρτζεβιτς (πέναλτι) και Μανιάς (ομοίως) οι σκόρερ του αγώνα.

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, δεξιά ήταν ο Ζιλέ, επιστρέφοντας σε μία θέση στην οποία είχε να αγωνιστεί πολλά χρόνια, αριστερά ήταν ο Φιγκέιρας και στόπερ ήταν οι Ρομαό και Ένγκελς. Ο Ζντιέλαρ ήταν το «6άρι», ο Οτζίτζα το «8άρι» και ο Μάριν μπροστά τους το «10άρι». Ο Σεμπά ήταν αριστερά, δεξιά ήταν ο Καρσελά και στην κορυφή της επίθεσης άρχισε εκ νέου ο Ούρος Τζούρτζεβιτς. Όπως στα περισσότερα παιχνίδια του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη, η ομάδα μας πήρε από νωρίς «τα ηνία». Έκλεισε τον Αστέρα (σχεδόν) στα καρέ του και οι Αρκάδες… ξεμύτησαν μετά το 12’. Στο διάστημα αυτό ο Ολυμπιακός πλησίασε στην εστία του Αθανασιάδη, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά.

Μετά το πέρας μισής ώρας αγώνα, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να διατηρεί την υπεροχή στο ματς. Δεν έβγαζε φάσεις, όμως, γεγονός που έδειχνε (απολύτως λογικά) να προβληματίζει τον Μπέσνικ Χάσι. Ο προπονητής του Ολυμπιακού «ανακάτευε την τράπουλα» με κάθε ευκαιρία, αλλάζοντας πλευρά στους Καρσελά και Σεμπά, αλλά και ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τον Οτζίτζα και φέρνοντάς τον πιο κοντά στον Μάριν. Το «τρικ» με τον τελευταίο έφερε την πολύ καλή ευκαιρία του 35ου λεπτού, με τον Οτζίτζα να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση και να χάνει για λίγο τον στόχο. Φάση που θα μπορούσε να φέρει το 1-0. Το ίδιο συνέβη και στο 38’, με τον Βέλγο να πλησιάζει εκ νέου το γκολ. Η προώθηση του Μπιόρν Ένγκελς στις στατικές φάσεις είναι βασικό συστατικό του φετινού Ολυμπιακού και ο Βέλγος παραλίγο να χριστεί σκόρερ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Το «κρύο» Καραϊσκάκη, ελλείψει του κόσμου, έπαιξε σίγουρα σημαντικό ρόλο στο να μην βρίσκεται η ομάδα στο επιθετικό επίπεδο που μπορεί να πιάσει. Οι συνθήκες ήταν «περίεργες», δίχως τους φιλάθλους στις εξέδρες. Η ομάδα μας έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό επιθετικά, δεν κατάφερε να απειλήσει πολύ την εστία του Αθανασιάδη. Ο Καρσελά ήταν ιδιαίτερα κινητικός και «κόβοντας» αρκετά προς τον άξονα, βοηθούσε ιδιαίτερα στην ανάπτυξη, όμως δεν απείλησε τόσο, όσο σε προηγούμενα ματς. Το ίδιο και ο Σεμπά. Η ομάδα μας μπήκε απαράλλαχτη στον αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Πολύ οριακή, με θεωρητικό πλεονέκτημα υπέρ του επιτιθέμενου ήταν εκείνη του 50’, οπότε ο Σεμπά έφυγε στην πλάτη της άμυνας, παίρνοντας την κάθετη του Μάριν, αλλά… βιαστικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Απόφαση η οποία, σαφώς, ελέγχεται.

Ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδειξε από νωρίς τα σημάδια. Ανεχόταν αρκετά περισσότερο από ότι θα έπρεπε, ενδεχομένως, το σκληρό παιχνίδι και… ξεχνούσε τις κάρτες στο τσεπάκι, ακόμη και σε φάσεις χαρακτηριστικές. Ο Αστέρας, όσο περνούσε η ώρα, έπαιρνε θάρρος και βγαίνοντας μπροστά, έφτασε σε μία και μοναδική απειλητική φάση, από την οποία προήλθε το πέναλτι, με το οποίο προηγήθηκε στο 55’. Ο Μπέσνικ Χάσι σήκωσε άμεσα από τον πάγκο Εμενίκε και Πάρντο. Ο Μάριν και ο Καρσελά αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο και η διάταξη γύρισε σε 4-4-2, με τον Τζούρτζεβιτς και τον Εμενίκε στην κορυφή. Η ευκολία με την οποία ο Ζντιέλαρ πήρε κίτρινη στο 57’ ήρθε σε πλήρη αντιδιαστολή με το τι συνέβαινε μέχρι εκείνη την ώρα, σε παίκτες του Αστέρα. Ο Πάρντο πέρασε δεξιά, στην πτέρυγα και αριστερά έμεινε ο Σεμπά. Αμέσως ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός και «κεφάτος», αφού ο Εμενίκε και ο Πάρντο μπήκαν με μεγάλη διάθεση στο ματς. Ο Νιγηριανός άγγιξε το γκολ στο 63’, αλλά στάθηκε άτυχος, ελέω δοκαριού!

Η ώρα περνούσε και το άγχος άρχισε να βαραίνει περισσότερο τα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Κουτσιαύτης συνέχισε να προκαλεί με τις αποφάσεις του, με… αποκορύφωμα την κίτρινη στον Σεμπά στο 67’ και την ακατανόητη καθυστέρηση στον τραυματισμό του Ιγκόρ Σίλβα. Ο παίκτης του Αστέρα έμεινε περίπου ένα… πεντάλεπτο στο χορτάρι, δεχόμενος τις πρώτες βοήθειες και ο Κουτσιαύτης δεν ζητούσε την απομάκρυνσή του με το φορείο. Ο Αστέρας έκανε, συνολικά, καθυστερήσεις, αφού ήθελε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε. Η άνοδος της ομάδας μας στο γήπεδο έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα να… επανεμφανιστεί στο γήπεδο και να χάσει μία καλή ευκαιρία, στο 75’. Ο Ανδρούτσος πέρασε στο ματς λίγο μετά, με τον Ζντιέλαρ να πηγαίνει στόπερ, δίπλα στον Ένγκελς και τον νεαρό Έλληνα μέσο να περνάει δίπλα στον Οτζίτζα και τον Ρομαό να περνάει εκτός γηπέδου.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι μετά από σουτ του Ανδρούτσου και χέρι του Ιγκλέσιας μέσα στην περιοχή των Αρκάδων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζούρτζεβιτς, ο οποίος ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Το «φιλμ» του αγώνα

6’ Μακρινό σουτ του Σεμπά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

28’ Ο Ζντιέλαρ έκανε το σουτ, η προσπάθεια του όμως κατέληξε στα σώματα των αμυντικών.

31’ Δυνατό το σουτ που επιχείρησε και πάλι ο Ζντιέλαρ, από το ύψος της περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

36’ Όμορφη εκτέλεση από τον Οτζίτζα, το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

39’ Μετά από κόρνερ του Σεμπά, ο Ένγκελς πιάνει την κεφαλιά, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε εκτός.

53’ Ο Φιγκέιρας εξαπέλυσε το σουτ, από 25 μέτρα περίπου, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

55’ Γκολ για τον Αστέρα, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανιά.

59’ Κεφαλιά του Πάρντο, άουτ η προσπάθειά του.

63’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ο Ζίλε έκανε τη σέντρα, ο Εμένικε έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας!

83’ Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Τζούρτζεβιτς να πιάνει την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε.

84’ Ο Εμενίκε κέρδισε τις κόντρες, αλλά το σουτ που δοκίμασε έφυγε έξω.

90+3’ ΓΚΟΛ! Ο Τζούρτζεβιτς με εκτέλεση πέναλτι κάνει το 1-1 για τον Ολυμπιακό και ισοφαρίζει την αναμέτρηση!

Oλυμπιακός: Kαπίνο, Ζιλέ, Ρομαό (78’ Ανδρούτσος), Ένγκελς, Φιγκέιρας, Οτζίτζα, Ζντιέλαρ, Μάριν (57’ Εμενίκε), Καρσελά (57’ Πάρντο), Σεμπά, Τζούρτζεβιτς.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Σίλβα, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαντίντα (77’ Κυριακόπουλος), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μανιάς (72’ Δουβίκας), Καλτσάς, Ισνάλντο (60’ Τσουκαλάς).