Μεγάλο διπλό στη Νέα Σμύρνη

Η αντεπίθεση του πρωταθλητή άρχισε με νίκη επί του Πανιώνιου και σκορ 4-3 αντί για πολύ μεγαλύτερο.

Σε ένα ματς, το οποίο θα μπορούσε η ομάδα μας να είχε κερδίσει με πολλά περισσότερα γκολ, έχοντας ένα δοκάρι και πολλές χαμένες ευκαιρίες, πήρε τους τρεις βαθμούς με το 4-3 να είναι το τελικό αποτέλεσμα κόντρα στον Πανιώνιο. Τα γκολ των πρωταθλητών Ελλάδος πέτυχαν ο Ανσαριφάρντ (δις), ο Σισέ και ο Φορτούνης, με τους Πειραιώτες να επιστρέφουν στις νίκες εντός των συνόρων και πλέον να στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς της Τετάρτης για την 3η αγωνιστική του UEFA Champions League κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου.

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και τον Προτό κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά παρατάχθηκαν οι Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου και Κούτρης. Ο Ρομαό με τον Οτζίτζα ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους, ως «δεκάρι» ήταν ο Φορτούνης. Ο Σεμπά ήταν αριστερά στην πτέρυγα, δεξιά ήταν ο Πάρντο και στην κορυφή της επίθεσης άρχισε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ. Το ματς άρχισε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό. Πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών, ένα στιγμιαίο λάθος από τον Ντιόγκο Φιγκέιρας (κακός υπολογισμός και αδύναμη πάσα προς τον Προτό), έδωσε στον Σπιριντόνοβιτς την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο. Κάθε τακτικό πλάνο, το οποίο κατέστρωνε εδώ και μέρες ο κ. Λεμονής, πήγε… περίπατο, με τον απρόσμενο παράγοντα, που πάντοτε υπάρχει στο ποδόσφαιρο… Ο Θρύλος έχασε καλή ευκαιρία να απαντήσει άμεσα, από στατική φάση.

Μετά την επίτευξη του γκολ, ο Ολυμπιακός ανέλαβε άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να βγει μπροστά, για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Πανιώνιος κλείστηκε περισσότερο, περιμένοντας τον Ολυμπιακό να επιτεθεί και έψαξε τις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, στο δεκαπεντάλεπτο παιχνιδιού, η ομάδα μας έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Φορτούνη και έκανε άλλες 1-2 επισκέψεις στα καρέ του Πανιώνιου. Η πίεση του Θρύλου απέδωσε καρπούς πριν το 20λεπτο. Ο Παπ Αμπού Σισέ με ωραία κεφαλιά, από φάουλ του Φορτούνη, ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και ένα λεπτό μετά, ο Πάρντο με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι! Ο Θρύλος πίεζε για να πάρει το προβάδισμα και πλέον είχε 25 λεπτά στο πρώτο μέρος και όλο το δεύτερο ημίχρονο, για να πάρει το ματς! Πέραν του γκολ, ο Πανιώνιος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κιόλας, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού έδειχναν ανώτεροι των αντιπάλων τους, παρότι βρέθηκαν και πίσω στο σκορ. Ο Θρύλος διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε με υπομονή να βρει τον τρόπο να διασπάσει την «οχύρωση» του Πανιώνιου. Οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν στην πίεση του Ολυμπιακού και πριν το 40’ η ομάδα μας πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ! Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο διάστημα, η πίεση του Ολυμπιακού διατήρησε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πάρντο για το 3-1!

Στο πρώτο μέρος ο Κώστας Φορτούνης έπαιξε κομβικό ρόλο στη δημιουργία του Ολυμπιακού, όπως και ο Βάντις Οτζίτζα Οφόε. Ο Πάρντο ήταν πολύ κινητικός στα άκρα, όπως και ο Σεμπά, ενώ η ομάδα μας έκανε σε μεγάλο βαθμό αυτό που ζητούσε το προηγούμενο διάστημα ο κ. Λεμονής. Περισσότερη κίνηση από τα άκρα και περισσότερη δημιουργία από εκεί. Ο Ανσαριφάρντ τροφοδοτήθηκε πολύ από τις πτέρυγες, αν και στην φάση του γκολ του, δέχθηκε κάθετη, υπέροχη πάσα. Ο Ολυμπιακός ήταν συνολικά ανώτερος στο πρώτο μέρος, επιβεβαιώνοντας αυτή την υπεροχή και με τρίτο γκολ!! Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ πήρε το «ριμπάουντ», μετά το υπέροχο σουτ του Πάρντο και έκανε το 3-1, δίνοντας «αέρα νίκης» στον Θρύλο. Μετά το 1-0 του Πανιώνιου, η απόδοση του Ολυμπιακού ανέβηκε κατακόρυφα και με μυαλωμένο παιχνίδι, χτύπησε στις αδυναμίες του Πανιώνιου και έφτασε σε τρία γκολ! Η ομάδα μας πήρε το κέντρο, με Ρομαό και Οφόε εξαιρετικούς, ενώ από… θαύμα και μόνο ο Πάρντο δεν είχε βρει δίχτυα!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να μην πραγματοποιεί καμία αλλαγή. Δεν χρειαζόταν, άλλωστε. Το σκηνικό δεν άλλαξε, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του ματς, όπως και στο πρώτο μέρος. Κοντρόλ παιχνίδι και πολύ ωραία ανάπτυξη από τα άκρα. Μόλις πριν από δύο ημέρες, στις δηλώσεις του στο συνδρομητικό κανάλι, ο προπονητής του Ολυμπιακού τόνιζε την ανάγκη η ομάδα μας να βρει ξανά τη δημιουργία και την ανάπτυξη, ειδικότερα από τις πτέρυγες. Τα δύο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ και η εξαιρετική απόδοση του Σισέ, στην άμυνα, αλλά και στις στατικές φάσεις, δικαίωσαν τον κ. Λεμονή, ο οποίος τους επέλεξε για το αρχικό σχήμα. Η πρώτη κίνηση από πλευράς Ολυμπιακού, ήρθε στο 64’, με τον Ταχτσίδη να μπαίνει στο ματς και τον Οτζίτζα να περνάει εκτός.

Η ομάδα μας ήλεγχε τον ρυθμό και ο κ. Λεμονής φώναξε κοντά του τον Ούρος Τζούρτζεβιτς, ο οποίος έκανε προθέρμανση, για να περάσει στο ματς. Κατά την αποχώρηση του Καρίμ από το γήπεδο, όλοι οι φίλοι του Πανιώνιου τον αποθέωσαν, εκτιμώντας την προσφορά του Ιρανού στράικερ, στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Ο Σέρβος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης. Στο 82’ ο Πανιώνιος μείωσε με πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Ευαγγέλου σε προσπάθεια του Σπιριντόνοβιτς και δύο λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα. Στο 87’ αποκαταστάθηκε η τάξη, καθώς ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή (μαρκάρισμα με σώμα και χέρια) και ο άσος του Θρύλου ευστόχησε από την άσπρη βούλα, για να δώσει στον Θρύλο πανάξια νίκη!

Το φιλμ του αγώνα:

3’ Γκολ για τον Πανιώνιο με τον Σπιριντόνοβιτς.

7’ Κόρνερ του Σεμπά, η μπάλα περνάει από πολλά σώματα, φτάνει στον Οτζίτζα αλλά αυτός την έστειλε πολλά μέτρα ψηλά, άουτ.

15’ Πολύ ωραίο σουτ του Φορτούνη, από μακρινή απόσταση, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κότνικ.

16’ Κεφαλιά του Σισέ, μετά από σέντρα του Σεμπά, άουτ η μπάλα.

19’ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σισέ με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στη γωνία του τέρματος και έγραψε το 1-1!

20’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Όμορφη ομαδική ενέργεια, με τον Σεμπά να σεντράρει, ο Πάρντο μόνος εντός περιοχής, έπιασε την κεφαλιά, η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

27’ Ο Οικονόμου έκανε την κεφαλιά, ο Σισέ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, έδιωξε σωτήρια τον κίνδυνο.

33’ Μακρινό σουτ του Σιώπη, η μπάλα άουτ.

35’ Ο Σεμπά σέντραρε, ο Οικονόμου στην προσπάθεια του να διώξει, πήγε να πετύχει αυτόγκολ, η μπάλα ωστόσο κατέληξε κόρνερ.

37’ ΓΚΟΟΛ! Υπέροχη ομαδική ενέργεια και ασίστ του Οτζίτζα προς τον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός με άψογο τελείωμα «εκτέλεσε» τον Κότνικ και έκανε το 1-2.

39’ Ο Πάρντο με φαλτσαριστό σουτ πήγε να πετύχει ένα υπέροχο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Κολομβιανού πέρασε ελάχιστα άουτ.

44’ Ακόμα μια μεγάλη στιγμή! Ο Πάρντο βγήκε τετ α τετ με τον Κότνικ, το πλασέ του δεν το καλύτερο και ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου μπλόκαρε.

45’ ΓΚΟΟΟΛ! Δυνατό σουτ του Πάρντο, ο Κότνικ δύσκολα απέκρουσε, ο Ανσαριφάρντ ακολούθησε τη φάση και σε κενή εστία έγραψε το 1-3!

61’ Σουτ του Λάμπρου εντός περιοχής, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του τέρματος.

70’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε όμορφα το φάουλ, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

74’ Κεφαλιά ο Νικολάου, ο Κότνικ μπλοκάρει.

74’ Ο Σπιριντόνοβιτς μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Πρότο ήταν εκεί και έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

83’ Γκολ για τον Πανιώνιο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασούντ.

84’ Ο Ντουρμισάι νικάει τον Προτό και κάνει το 3-3.

87’ ΓΚΟΟΛ! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το πέναλτι (που κέρδισε ο ίδιος) και ευστόχησε, βάζοντας μπροστά και πάλι τον Ολυμπιακό στο σκορ! 3-4!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Κότνικ, Βλάχος (71’ Παπαγεωργίου), Χατζισαφί, Οικονόμου, Μπανάνα, Σιώπης, Κόρμπος (82’ Ντουρμισάι), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60’ Λάμπρου), Γέσιλ.
Ολυμπιακός: Προτό, Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Οτζίτζα (63’ Ταχτσίδης), Πάρντο, Φορτούνης (88’ Μποτία), Σεμπά, Ανσαριφάρντ (75’ Τζούρτζεβιτς).