Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 3-1

Ο Θρύλος το πάλεψε στην έδρα των «μπλαουγκράνα», αλλά υπέστη την ήττα από τους Καταλανούς.

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε, στάθηκε χωρίς φόβο και με σεβασμό απέναντι στη Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου», αλλά υπέστη την ήττα από τους «μπλαουγκράνα». Ο Θρύλος παρότι ηττήθηκε με 3-1 από τους πανίσχυρους Καταλανούς, κυνήγησε να πάρει κάτι καλό στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Εξαρχής όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μόνο να κερδίσουν από ένα τέτοιο ματς, όπως αυτό κόντρα στην Μπάρτσα στο «Καμπ Νου». Στο 90’ ο Νικολάου με εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά νίκησε τον Τερ Στέγκεν και έδωσε την ευκαιρία στους φιλάθλους του Ολυμπιακού να πανηγυρίσουν.

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-1-4-1. Ο Προτό ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου και Κούτρη. Ο Σάσα Ζντιέλαρ ήταν μεταξύ άμυνας και κέντρου, μπαίνοντας πολλές φορές στα στόπερ και μπροστά του έπαιζαν οι Ζιλέ και Ρομαό. Ο Καρσελά άρχισε αριστερά, δεξιά ήταν ο Ανδρούτσος και ως «ψευτοεννιάρι», έπαιζε ο Οτζίτζα.

Ο Ολυμπιακός προσανατολίστηκε σε ένα αμυντικό παιχνίδι, με στόχο να αναχαιτίσει τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Κλειστό παιχνίδι, με «σφιχτό» κέντρο και προσπάθεια αντεπιθέσεων, με Καρσελά, Οτζίτζα και Ανδρούτσο. Η ομάδα μας στάθηκε άτυχη, όταν μόλις στο 18’ ο Δημήτρης Νικολάου, σε προσπάθειά του να ανακόψει παράλληλη μπαλιά του Ντεουλοφέου, βρήκε την μπάλα «άτσαλα» και την έστειλε στα δίχτυα του Προτό.

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, έχοντας συντριπτικά την κατοχή με το μέρος της και δημιουργώντας ευκαιρίες. Είχε και ένα δοκάρι, με τον Παουλίνιο και, όπως ήταν αναμενόμενο, έκανε τη ζωή των ποδοσφαιριστών του Τάκη Λεμονή ιδιαιτέρως δύσκολη. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας στάθηκε πολύ καλά, παίζοντας καλή άμυνα και κρατώντας την Μπάρτσα του Ερνέστο Βαλβέρδε μακριά από ένα δεύτερο γκολ. Ο Πικέ χρειάστηκε το χέρι, για να το πετύχει, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και για τον λόγο αυτό αποβλήθηκε, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κυνηγάει στο σκορ. Ο Θρύλος προσπάθησε, όταν η Μπάρτσα έμεινε με δέκα, να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα στα πόδια του. Και αυτό, βέβαια, δεν ήταν εύκολο. Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο και την Μπαρτσελόνα να κάνει μία αλλαγή. Αντί του Ντεουλοφέου πέρασε στο ματς ο Μασεράνο. Η Μπάρτσα ανέλαβε άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Ολυμπιακός περιορίστηκε εκ νέου σε αμυντικό παιχνίδι και σε μία προσπάθεια περιορισμού των γηπεδούχων.

Με τον παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός χρειαζόταν απλώς να διατηρήσει την ψυχραιμία του, τη σωστή αμυντική του προσήλωση και να κρατήσει έτσι το σκορ σε αυτά τα επίπεδα. Η πρώτη κίνηση στη «σκακιέρα», από τον Τάκη Λεμονή, ήρθε στο 55’, όταν απέσυρε τον Ζιλέ, για να ρίξει στο ματς «καθαρό» φορ, τον Ούρος Τζούρτζεβιτς. Ο Θρύλος προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και με μία καλή «επίσκεψη» στα καρέ του Τερ Στέγκεν (με παράλληλη μπαλιά από αριστερά) ξεσήκωσε τον κόσμο του στην εξέδρα, ο οποίος, βέβαια, τραγουδούσε από την αρχή!

Μία στατική φάση, ήταν εκείνη που έφερε στην Μπαρτσελόνα το δεύτερο γκολ της στο ματς. Σκόρερ ο Μέσι, στο 62’. Ο Θρύλος, ο οποίος από την αρχή του αγώνα δεν αντιμετώπισε τον σπουδαίο αντίπαλό του με φόβο, αλλά μόνο με σεβασμό, είδε την Μπαρτσελόνα να φτάνει γρήγορα στο 3-0, μόλις λίγα λεπτά μετά το 2-0. Σκόρερ, αυτή τη φορά, ο Ντίνιε και πλέον το -από το πρώτο σφύριγμα- δύσκολο έργο για τους παίκτες του Τάκη Λεμονή, έγινε… ακατόρθωτο. Ο κ. Λεμονής ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του να διατηρήοσυν την αμυντική τους προσήλωση και να μην παρασυρθούν και ανέβουν αχρείαστα, δίνοντας περισσότερο χρόνο στο γήπεδο. Έριξε, δε, στο ματς τον Φελίπε Πάρντο, αντί του Καρσελά και ο Κολομβιανός πέρασε δεξιά. Ο Ανδρούτσος έμεινε δεξιά.

Ο Οτζίτζα είχε έρθει στον άξονα, μαζί με Ρομαό και Ζντιέλαρ (παρέμενε μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς). Λίγη ώρα μετά, ο Λεμονής έριξε στο ματς τον Φορτούνη, αντί του Βέλγου χαφ. Η διάταξη έγινε πιο καθαρή 4-2-3-1 και ο «Φόρτου» είχε την άνεση να κινείται πιο ελεύθερα. Απέμεναν περισσότερα από 15 λεπτά παιχνιδιού και ο Θρύλος προσπάθησε, όσο αυτό ήταν δυνατό, να ανέβει λιγάκι στο γήπεδο. Η Μπάρτσα διατήρησε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Ολυμπιακός προσπάθησε με αντεπιθέσεις να φανεί απειλητικός.

Η ομάδα μας βρήκε το γκολ τελικά, στο 90ο λεπτό! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Νικολάου με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για να μειώσει σε 3-1. Δεν άλλαξε κάτι στο ματς μέχρι το τέλος, σίγουρα όμως έδωσε αυτοπεποίθηση στον νεαρό στόπερ για τη συνέχεια και… credits στη συνολική εικόνα του Θρύλου στο «Καμπ Νου».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μπούσκετς (80’ Γκόμες), Ινιέστα (67’ Ράκιτιτς), Σουάρεζ, Μέσι, Παουλίνιο, Ντελοφέου (46’ Μασεράνο), Ντιν, Ρομπέρτο, Ουμτιτί.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Κούτρης, Ζντιέλαρ, Ρομαό, Ζιλέ (55’ Τζούρτζεβιτς), Ανδρούτσος, Καρσελά(65’ Πάρντο), Οτζίτζα (72’ Φορτούνης).

Το φιλμ του αγώνα:
5’ Ο Σουάρεζ σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
17’ Σουτ του Παουλίνιο, πολύ πάνω από οριζόντιο δοκάρι του Προτό.
18’ Γκολ για την Μπαρτσελόνα με αυτογκόλ του Νικολάου.
21’ Σουτάρει από δύσκολη γωνία ο Ντελοφέου, ο Προτό απομακρύνει σε κόρνερ.
25’ Κεφαλιά του Παουλίνιο, σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Προτό.
33’ Τρομερή απόκρουση του Προτό, στο τετ α τετ με τον Σουάρεζ, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
36’ Πολύ ωραίο σουτ από τον Οτζίτζα στην κίνηση, στο ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
56’ Επικίνδυνη σέντρα του Κούτρη από αριστερά, περνάει παράλληλα από την εστία και τελευταία στιγμή δεν προλαβαίνει την μπάλα ο Τζούρτζεβιτς.
61’ Γκολ για την Μπαρτσελόνα με τον Μέσι.
64’ Γκολ με τον Ντιν, 3-0 η Μπαρτσελόνα.
70’ Διπλή απόκρουση του Πρότο στα σουτ πρώτα του Παουλίνιο και ύστερα του Μέσι.
84’ Σουτ από τον Μέσι, η μπάλα άουτ.
89’ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νικολάου έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Τερ Στέγκεν, κάνοντας το 3-1.