Ξέσπασε στον Πλατανιά!

Εμφάνιση πρωταθλητή από τον Θρύλο, ο οποίος επικράτησε με 5-1 της ομάδας των Χανίων.

Παρουσιάζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, πάθος, θέληση, αλλά και 5 γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 5-1 του Πλατανιά και θα μπορούσαν να είχαν βάλει και πολλά περισσότερα γκολ! Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή έδωσαν σε όλο τον κόσμο να καταλάβει πώς παίζουν οι πρωταθλητές και πλέον κατά τη διάρκεια της διακοπής, θα δουλέψουν ακόμα περισσότερο για να βρεθεί ο Ολυμπιακός ξανά εκεί που ανήκει, όσο πιο σύντομα γίνεται… Στην κορυφή!

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Σίλβιο Προτό ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ και Κούτρης. Ο Ρομαό με τον Ταχτσίδη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους έπαιζε, σε ελεύθερο ρόλο ο Οτζίτζα. Ο Μάριν έπαιζε αριστερά, δεξιά είχε εντολή να κινείται ο Πάρντο, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος επανήλθε στην αρχική ενδεκάδα.

Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, για την ομάδα μας. Ο Φελίπε Πάρντο έδωσε, από το δεύτερο λεπτό κιόλας του αγώνα, προβάδισμα στον Ολυμπιακό, έπειτα από ωραία προσπάθεια, η οποία άρχισε από τα αριστερά και κατέληξε με πλασέ του Κολομβιανού, για το 1-0! Η πίεση προς την εστία του Κοκκαλά συνεχίστηκε, με αμείωτο ρυθμό, από το πρώτο λεπτό και πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, ήρθε και το δεύτερο γκολ της ομάδας μας, με σκόρερ τον Αλμπέρτο Μποτία, έπειτα από ασίστ του Μάριν! Ο Πλατανιάς έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και ο Θρύλος αναζητούσε με θέρμη, ακόμη περισσότερα γκολ.

Ο Μάριν έπαιζε σε έναν ελεύθερο ρόλο, αλλάζοντας θέση συχνά-πυκνά με τον Οτζίτζα. Ο Γερμανός άσος είχε μεγάλα κέφια, κάνοντας άνω-κάτω την άμυνα του Πλατανιά και έβγαζε τον Ολυμπιακό μπροστά με μεγάλη ταχύτητα, συνεπικουρούμενος από τους Οτζίτζα και Πάρντο! Μέχρι το ημίωρο του ματς, η ομάδα μας είχε χάσει και άλλες καλές ευκαιρίες, με τον Φιγκέιρας και τον Μάριν, αλλά και με τον Ανσαριφάρντ. Τακτικά, οι κινήσεις των «ερυθρόλευκων» ήταν σωστές, η ομάδα μας είχε σωστές αλληλοκαλύψεις, έπαιρνε εύκολα την κατοχη από τον Πλατανιά και έβγαινε σε επιθέσεις-φωτιά! Από θαύμα οι Κρητικοί δεν είχαν δεχθεί περισσότερα γκολ ήδη.

Λίγο μετά το ημίωρο, για την ακρίβεια 2 λεπτά (!) ο Σισέ έκανε υπέροχη καρφωτή κεφαλιά, από κόρνερ-ασίστ του Μάριν και έριξε στο καναβάτσο τον Πλατανιά, γράφοντας το 3-0. Το επιθετικό πλάνο του κ. Τάκη Λεμονή πήγαινε κατ’ευχήν και οι ποδοσφαιριστές έδιναν το… 1000% των δυνάμεών τους, γνωρίζοντας ότι μπροστά τους υπάρχει και η διακοπή του πρωταθλήματος, η οποία τους δίνει δυνατότητα να ξεκουραστούν και να ανακτήσουν δυνάμεις! Ο Προτό πρακτικά… κοιτούσε την αναμέτρηση. Δεν είχε χρειαστεί να επέμβει, παρά ελάχιστα. Σε μία-δύο στατικές φάσεις, ο Βέλγος τερματοφύλακας ήταν εκεί και σταμάτησε τον «κίνδυνο». Το ίδιο και στο 44’, οπότε ο Πλατανιάς απείλησε (ουσιαστικά) για πρώτη φορά, με ένα μακρινό σουτ. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο με προβάδισμα τριών γκολ. Σαφές προβάδισμα, στην προσπάθειά του να επανέλθει στις νίκες, στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Δημήτρης Νικολάου πήρε την θέση του Μποτία. Ο νεαρός πέρασε απευθείας στο κέντρο της άμυνας. Η πίεση προς την εστία του Κοκκαλά συνεχίστηκε, με τρόπο συνετό και με πλάνο. Ο Κούτρης έπαιρνε μέτρα στην αριστερή πτέρυγα και ανέβαινε αρκετά, δίνοντας βοήθειες στην επίθεση, στον Μάρκο Μάριν. Αντίστοιχα ανέβαινε και ο Ντιόγκο Φιγκέιρας, στη δεξιά πλευρά. Σισέ και Νικολάου δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, όπως στο πρώτο μέρος δεν αντιμετώπισε προβλήματα και ο Μποτία με τον σκόρερ του πρώτου γκολ δίπλα του. Ο Ανσαριφάρντ πίεζε ιδιαιτέρως τον Κοκκαλά και την άμυνα του Πλατανιά και ήταν σε όλες τις φάσεις. Ο Αντρέ Μάρτινς πέρασε στο ματς, στη θέση του Ρομαό, λίγο μετά το 65’. Ο Πορτογάλος πέρασε στον άξονα, μαζί με τον Ταχτσίδη και τον Οτζίτζα.

Ο Ολυμπιακός είχε στο 68’ την ευκαιρία να σκοράρει και τέταρτη φορά στο ματς, όταν ο Πατράλης έκανε χέρι σε σέντρα του Μάριν μέσα από την περιοχή. Ο Καρίμ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το πέναλτι-γκολ, για το 4-0! Ο Ιρανός άσος άξιζε το γκολ, για τη συνολική προσπάθειά του στο ματς και το πανηγύρισε με την καρδιά του, πηγαίνοντας στον Τάκη Λεμονή και ευχαριστώντας τον, για την εμπιστοσύνη που απολαμβάνει. Το έργο της ομάδας μας είχε γίνει, πλέον, πολύ πιο εύκολο. Ο κόσμος τραγουδούσε στις εξέδρες, σπρώχνοντας τον Θρύλο, προς ακόμη περισσότερα γκολ! «Ολυμπιακός! Ολυμπιακός!» έσειε το γήπεδο Καραϊσκάκη! Ο Κώστας Φορτούνης πέρασε στο ματς, αντί του Οτζίτζα, στο 72’. Ο Έλληνας άσος πήγε «δεκάρι» και αριστερά έμεινε ο Μάριν. Ο Φελίπε Πάρντο, με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 90’, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 5-1!

Το φιλμ του αγώνα:

2’ ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό μας με τον Φελίπε Πάρντο! Ο Οτζίτζα έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Κούτρη, εκείνος από αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Σκαρντοβέλι δεν έδιωξε καλά την μπάλα και ο Κολομβιανός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

7’ Ο Μάριν με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Κοκκαλά να πέσει με γροθιές και να διώξει σε κόρνερ.

18’ Ο Μάρκο Μάριν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά από τον προσωπικό του αντίπαλο (Στάμου) πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

19’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ 2-0 για τον Θρύλο με τον Μποτία! Ο Οτζίτζα εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ για τον Μάριν, αυτός σήκωσε το κεφάλι και με ωραία σέντρα βρήκε τον Ισπανό στόπερ μέσα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά-δυναμίτη διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.

28’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Μάριν και Οτζίτζα άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Βέλγος με ωραία επαφή έβγαλε μόνο του τον Καρίν απέναντι στον Κοκκαλά, αλλά ο Ιρανός πλάσαρε και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του γκολκίπερ του Πλατανιά.

32’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 3-0 για την ομάδα μας με τον Σισέ! Ο Μάριν εκτέλεσε το κόρνερ, ο στόπερ του Θρύλου έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

64’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Κούτρης σούταρε έξω από την περιοχή με τον Κοκκαλά να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

68’ Πέναλτι κερδίζει η ομάδα μας μετά από χέρι του Πατράλη μέσα στην περιοχή!

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 4-0 για τον Θρύλο μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ανσαριφάρντ!

88’ Γκολ για τον Πλατανιά που μειώνει σε 4-1 με τον Παπανικολάου.

90’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 5-1 για τον Ολυμπιακό μας με τον Πάρντο! Ο Ανσαριφάρντ έξω από την περιοχή, «έσπασε» ωραία την μπάλα στον Κολομβιανό που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς και πέμπτο συνολικά για την ομάδα μας!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία (46’ Νικολάου), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό (67’ Μαρτίνς), Ταχτσίδης, Οτζίτζα (72’ Φορτούνης), Πάρντο, Μάριν, Ανσαριφάρντ.

Πλατανιάς (Νίκος Μαναρώλης): Κοκκαλάς, Στάθης, Πατράλης, Στάμου, Βάντερσον (70’ Παπανικολάου), Κρος, Πλιάτσικας (λ.τ. 24’ Ντικαμονά, λ.τ. 76’ Πριντέτα), Ενσικουλού, Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης, Μπούτνικ.