Περιμένει αντίπαλο για τους 16

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η αναμέτρηση της ομάδας μας κόντρα στον ΑΟΧ Κισσαμικό. Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν πτοήθηκαν όμως από αυτό, με τον Τζούρτζεβιτς να έχει ένα γκολ και δύο δοκάρια και το τελικό 1-1 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, με τις τελικές προσπάθειες να είναι 17-7 υπέρ της ομάδας μας, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Παπαδόπουλο να έχει 7 αποκρούσεις.

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα ήταν οι Φιγκέιρας, Ένγκελς, Νικολάου και Λάμπρου (από την Ακαδημία). Ο Μάρντις, ο Ζιλέ και ο Ανδρούτσος ήταν στον άξονα, ως χαφ ενώ στην επίθεση ήταν αριστερά ο Μπεν, δεξιά ο Καρσελά και στην κορυφή ο Τζούρτζεβιτς.

Απέναντι σε μία αξιόμαχη ομάδα, όπως ο ΑΟΧ Κισσαμικός, η ομάδα μας έκανε φάσεις, βρήκε (στο πρώτο μέρος) ένα γκολ με τον Τζούρτζεβιτς και έδωσε τη δυνατότητα στον κ. Λεμονή να δει πρόσωπα σε δράση. Ενδεικτικού του τρόπου που δουλεύει η Ακαδημία ήταν ότι ο Κυριάκος Καραταΐδης ταξίδεψε μαζί με την αποστολή, ειδικά για να δει από κοντά τους μικρούς που ήταν στην αποστολή!

Και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε πρόσωπα και διάταξη. Συνέχισε να έχει την κατοχή και να πιέζει. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός το πάλεψε και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, σε αντίθεση με αρκετές ομάδες Super League. Και πίεση άσκησε και κινδύνους στην εστία του Καπίνο, φτάνοντας και στην ισοφάριση, στα μισά του δευτέρου μέρους. Ο κ. Λεμονής έριξε στο ματς τον Σισέ, αντί του νεαρού Λάμπρου, βάζοντας τον Νικολάου αριστερό μπακ. Το 1-1 δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης, παρά και το δεύτερο δοκάρι του Τζούρτζεβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (το πρώτο ήταν στο 34’). Ο Θρύλος προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον δρόμο για ένα ακόμα νταμπλ.

Το φιλμ του αγώνα:

9’ Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ των Τζούρτζεβιτς και Καρσελά που κόντραραν, ο Ανδρούτσος βρέθηκε σε θέση βολής και με εξουδετερωμένο τον Παπαδόπουλο, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

13’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο. Ο Καρσελά σούταρε μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

29’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Ολυμπιακό με τον Τζούρτζεβιτς! Ο Μπεν σέντραρε από αριστερά, ο Ζιλέ έκανε το γύρισμα με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, ο Σέρβος φορ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινή προβολή στο πρώτο δοκάρι την έστειλε στα δίχτυα.

34’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Κοντά σε δεύτερο γκολ η ομάδα μας! Ο Τζούρτζεβιτς έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Φιγκέιρας, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου και πέρασε άουτ.

52’ Ο Τζούρτζεβιτς πάτησε περιοχή και σούταρε από πλάγια και δεξιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

55’ Δυνατό σουτ του Καρσελά με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

68’ Γκολ 1-1 ο ΑΟΧ Κισσαμικός ισοφαρίζει με τον Αποστολίδη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

74’ Σουτ του Μπεν, πάνω στον Παντελάκη. Έκανε νέο σουτ ο επιθετικός από τις Κομόρες, έδιωξε ο Παπαδόπουλος.

84’ Σουτ του Καρσελά, η μπάλα κόντραρε. Νέο σουτ του Τζούρτζεβιτς, η μπάλα κόρνερ.

90’+4 Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα μας στο ματς και πάλι με τον Τζούρτζεβιτς! Ο Μάριν σέντραρε από δεξιά, με τον Σέρβο φορ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Σερβιλάκης, Μεγαρίτης, Γκίνη, Αποστολίδης, Βρεττός (84’ Μπακάνιν), Χαλκιαδάκης (73’ Ντάγκρας), Νικόλτσης (61’ Τασιουλής).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Νικολάου, Λάμπρου (75’ Σισέ), Μάρτινς, Ζιλέ, Ανδρούτσος (79’ Μάριν), Καρσελά, Μπεν, Τζούρτζεβιτς.