Γκολ και θέαμα!

Ο Θρύλος επικράτησε εύκολα και με όμορφο ποδόσφαιρο του ΑΟΚ, με 5-1!

Μία εύκολη επικράτηση σημείωσε η ομάδα μας κόντρα στον ΑΟΚ, τον οποίο υπέταξε με 5-1, παίζοντας παράλληλα και όμορφο ποδόσφαιρο. Ανσαριφάρντ, Μιραλάς, Φορτούνης, Ένγκελς και Βρουσάι οι σκόρερ της ομάδας μας, με τον νεαρό άσο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την «ερυθρόλευκη» στην παρθενική του συμμετοχή με την πρώτη ομάδα.

Ο Χρήστος Κόντης παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Προτό ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Νικολάου και Κούτρης. Ο Ρομαό με τον Ταχτσίδη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους έπαιζε ο Φορτούνης, ως «δεκάρι». Ο Μάριν έβγαινε από δεξιά, ο Μιραλάς από αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ανσαριφάρντ.

Ο Θρύλος ανέλαβε τα ηνία του ματς και μάλιστα στο 12’ πήρε και το προβάδισμα στο σκορ. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν εκείνος, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο (έπειτα από ασίστ του Φορτούνη) και σκόραρε. Επανέλαβε το ίδιο λίγο μετά, στο 18’, έπειτα από σέντρα του Μάριν, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Φορτούνης στο 19’, δεν ήταν οφσάιντ και υποδείχθηκε επίσης.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή και κυριαρχούσε. Η Κέρκυρα έπαιζε πιο παθητικά. Σε μία ανύποπτη στιγμή και ενώ η ομάδα μας είχε την κατοχή και πίεζε για το δεύτερο γκολ, η Κέρκυρα κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Επστάιν, εκμεταλλευόμενη ένα κενό στην άμυνα. Στο 28’ το ματς άρχισε πάλι από την αρχή. Με επιθετική διάθεση και κατοχή, ο Ολυμπιακός άρχισε πάλι σταδιακά να ανεβάζει την απόδοσή του και να πλησιάζει την περιοχή του Γιαννακόπουλου. Με τον Μιραλάς και τον Μάριν να πλησιάζουν στο γκολ, αλλά να μην το πετυχαίνουν, το ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος του.

Πριν τη λήξη των πρώτων 45 λεπτών, ωστόσο, ο Κέβιν Μιραλάς ήταν εκείνος που πέτυχε ένα υπέροχο γκολ και έβαλε ξανά τον Θρύλο μπροστά στο σκορ! Ο Θρύλος πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Και ως προς τη διάταξη και την ενδεκάδα, αλλά και ως προς την επιθετική διάθεση. Μιραλάς, Ανσαριφάρντ και Φορτούνης συνεργάστηκαν ιδανικά στο 51’ και έγραψαν το 3-1, με τον τελευταίο να χρίζεται σκόρερ.

Ο Ταχτσίδης άφησε στο 70’ την θέση του στον Μαρτίνς και ο Πορτογάλος χαφ πέρασε στον άξονα. Λίγο μετά ο Φορτούνης σέρβιρες στον Ένγκελς το τέταρτο γκολ για τον Ολυμπιακό και το σκορ πήρε τις διαστάσεις που έπρεπε, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων και της ανωτερότητας του Θρύλου. Ο Μαρτίνς έδωσε φρεσκάδα στον άξονα και συνέχισε το ήδη ποιοτικό παιχνίδι του Ταχτσίδη. Ο Θανάσης Ανδρούτσος πέρασε στο γήπεδο αντί του Ομάρ και πήγε στα δεξιά της άμυνας. Θέση στην οποία είχε παίξει άλλη μία φορά στο παρελθόν.

Από κάποιο σημείο και έπειτα η Κέρκυρα έδειξε να μην έχει δυνάμεις να ανταποκριθεί στην πίεση του Ολυμπιακού και κάθε επίθεση της ομάδας μας… μύριζε γκολ. Ο Μάριος Βρουσάι έκλεισε τις αλλαγές για τον Θρύλο μας, παίρνοντας τη θέση του Μιραλάς, στο 79’. Ο νεαρός άσος της ομάδας Νέων πήρε για περίπου 15 λεπτά αγώνα συμμετοχή στο ματς, γεγονός που έφερε χειροκρότημα από την εξέδρα! Και δεν έμεινε μόνο… εκεί! Στο 87’ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την πρώτη ομάδα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1!

Το «φιλμ» του αγώνα:

9’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο στο ματς! Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

12’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!! 1-0 για τον Ολυμπιακό που ανοίγει το σκορ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ!!! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Φορτούνη στον Ιρανό φορ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου.

15’ Ο Ανσαριφάρντ προσπάθησε να κοντρολάρει και να «εκτελέσει» μέσα από την περιοχή, αλλά μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Σπίνουλας και απομάκρυνε!

27’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει ο Α.Ο.Κ. με τον Ντένις Επστάιν.

32’ Ο Ταχτσίδης έδωσε στον Μάριν, ο Γερμανός μεσοεπιθετικός από πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

45’ Ευκαιρία για την ομάδα μας. Κάθετη πάσα του Ταχτσίδη, η μπάλα έφτασε στον Μάριν, ο οποίος έκανε διαδοχικές προσποιήσεις, αλλά όταν σούταρε η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

45’+2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!! 2-1 για τον Θρύλο με τον Κέβιν Μιραλάς!!! Ο Βέλγος υποδέχτηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή και αριστερά, πήρε μέτρα παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, σούταρε με δύναμη λίγο έξω από το ημικύκλιο και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ!

48’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Εντυπωσιακή ενέργεια του Μάριν, πέρασε τρεις παίκτες, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

51’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! 3-1 για την ομάδα μας με τον Κώστα Φορτούνη! Ο Ταχτσίδης έδωσε στον Μιραλάς, αυτός από την πλευρά του έδωσε στον Ανσαριφάρντ, εκείνος στον Φορτούνη, ο οποίος με πλασέ από κοντά σκόραρε. Φοβερή ομαδική προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές μας!

71’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! 4-1 για τους πρωταθλητές Ελλάδας με τον Μπιόρν Ένγκελς! Ο Φορτούνης έκανε το γέμισμα έξω από την περιοχή, βρήκε ολομόναχο τον Βέλγο στόπερ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου, με κοντινή κεφαλιά!

87’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!! 5-1 για τον Ολυμπιακό με τον Μάριο Βρουσάι! Ο Ανσαριφάρντ πέρασε κάθετα στον νεαρό μεσοεπιθετικό, ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι στον Γιαννακόπουλο, πλάσαρε μέσα από την περιοχή και σκόραρε στην πρώτη του συμμετοχή με την φανέλα των «ερυθρόλευκων»!

90’+3 Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί (73’ Ανδρούτσος), Ένγκελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (70’ Μαρτίνς), Μάριν, Φορτούνης, Μιραλάς (78’ Βρουσάι), Ανσαριφάρντ.

Α.Ο.Κ. (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέγιο, Λέκοβιτς, Γεωργίου (73’ Τουράμ), Σπίνουλας, Μυτίδης, Σιόντης (55’ Ιωάννου), Ρόλε, Μπαλάφας, Επστάιν (79’ Αρτυματάς), Γρομητσάρης.