Πρωταθλητής Ελλάδος στο Κ-17 ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα μας κέρδισε με 4-3 (1-1) τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο και διατηρήθηκε στην κορυφή για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Ο Ολυμπιακός είναι για 2η συνεχόμενη χρονιά Πρωταθλητής Ελλάδος Super League K-17 αφού έπειτα από ένα συγκλονιστικό τελικό ο οποίος οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι (1-1 παράταση) κέρδισε με 4-3 τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα μας που ήταν πιο ψύχραιμη και σίγουρη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 98′ ισοφάρισε με τον Μπουλάρι στο 118′ και στην διαδικασία των πέναλτι πήρε την κούπα χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Γκοτζαμανίδη!

Οι “ερυθρόλευκοι” διατηρήθηκαν στην κορυφή για 2η συνεχόμενη χρονιά και έφτασαν τα 5 τρόπαια στη διοργάνωση και είναι φυσικά και σ’ αυτή την κατηγορία στην πρώτη θέση!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και είχε ευκαιρίες στο 3’ με τον Μαρτίνη και στο 11’ με τον Φέκκα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και είχε μια καλή φάση με τον Σαμαρά στο 13’ αλλά η μπάλα στο σουτ φεύγει άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα διατηρείτε υψηλός και με μοχλό πίεσης τον Φέκκα ο Ολυμπιακός προσπαθεί να φτιάξει φάσεις και να πετύχει γκολ. Οι δυο ομάδες μένουν στο 0-0 στο ημίχρονο και στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός αυξάνει κατακόρυφα την πίεση για να σκοράρει.

Στο 64’ ο Σερπέζης έχει δοκάρι ενώ στο 81’ ο Ηλιάδης από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού μπαίνει στην περιοχή πιάνει δυνατό σουτ αλλά ο Καραργύρης σώζει τον Ολυμπιακό και στέλνει την μπάλα σε κόρνερ. Ο Μπουλάρι «απαντά» με καλή ευκαιρία στο 83’ με την μπάλα να βγαίνει άουτ στο σουτ του. Οι δυο ομάδες δεν σκοράρουν μετά από την κανονική διάρκεια του αγώνα και το ματς πάει στην παράταση.

Στην παράταση και στο 98’ ο Παναθηναϊκός σημειώνει γκολ. Μετά από ωραία ενέργεια του Παρασκευόπουλου από τα αριστερά ο Αθανασακόπουλος μέσα από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα χωρίς πίεση στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός ανεβαίνει και έχει σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργαντή στο 105’ αλλά ο Χατζηγιαννάκης στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν έχει πει την τελευταία του … λέξη. Πιέζει και στα 16΄λεπτά του β’ μέρους της παράτασης και σκοράρει. Στο 118′ ο Ζαχαράκης στέλνει την μπάλα στον Μπουλάρι και εκείνος με προβολή μέσα στη μικρή περιοχή ισοφαρίζει σε 1-1 και στέλνει το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι!

Το «φιλμ» του αγώνα:

3’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μαρτίνη αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

11’ Σουτ του Φέκκα μέσα στην περιοχή αλλά μπλοκάρει την μπάλα ο Χατζηγιαννάκης

13’ Σουτ του Σαμαρά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Καραργύρης κάνει σπουδαία απόκρουση

20’ Μετά από κόρνερ του Φέκκα ο Μπουλάρι βρίσκει την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή αλλά την στέλνει πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΟ.

26’ Ο Σαμαράς βγάζει σέντρα η μπάλα φτάνει στον Σερπέζη αλλά η κεφαλιά του φεύγει άουτ

38’ Πολύ καλό εκτελεσμένο κόρνερ από τον Μαρτίνη αλλά η κεφαλιά του Τσακίρη περνάει ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

64’ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό μετά από σουτ του Σερπέζη

81’ Ο Ηλιάδης πιάνει φοβερό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Καραργύρης διώχνει με τεράστια απόκρουση σε κόρνερ

83’ Ο Μπουλάρι από καλή θέση σουτάρει και στέλνει την μπάλα άουτ

98’ Γκολ. 0-1 Ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ με τον Αθανασακόπουλο.

105’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γεωργαντής εκτελεί απευθείας φάουλ η μπάλα πάει προς την εστία αλλά ο Χατζηγιαννάκης διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

118′ Γκολ. 1-1 Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Μπουλάρι. Ο Ζαχαράκης μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, στέλνει την μπάλα στον Μπουλάρι και εκείνος με προβολή ισοφαρίζει σε 1-1.