Φρέσκος Θρύλος 3-0 τη Βάτενς

Νίκη στο πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους πέτυχε ο Ολυμπιακός.

Με πολλά θετικά στοιχεία, αλλά και το βασικότερο, δηλαδή με νίκη, άρχισε τις υποχρεώσεις του στην εφετινή προετοιμασία, στο εξωτερικό, ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 3-0 της Βάτενς, στο Ομπερπέρφους. Ο Θρύλος έπαιξε ουσιαστικά, έδειξε φρεσκάδα και διάθεση και οι τέσσερις που έκαναν ντεμπούτο (Μάνος, Γκερέρο, Νικολής και Καμαρά) έδειξαν πολλά θετικά στοιχεία! Το πρώτο γκολ (και πανέμορφο!) της σεζόν σε ματς πέτυχε ο Κώστας Φορτούνης, ενώ άλλα δύο σημείωσε ο Μιγκέλ Γκερέρο, με τον Ισπανό στράικερ να σκοράρει με φάουλ και με κεφαλιά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε πολλές δοκιμές, χρησιμοποιώντας σχεδόν 2 ενδεκάδες. Μόνο ο Μαντί Καμαρά έμεινε στο γήπεδο σε όλο το ματς. Ο Χουτεσιώτης άρχισε κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν οι Ελαμπντελαουί, Νικολής, Ένγκελς και Βούκοβιτς. Ο Καμαρά με τον Μπουχαλάκη ήταν στα χαφ, μπροστά τους δεκάρι ο Φορτούνης. Ο Μανθάτης ήταν δεξιά, ο Βρουσάι αριστερά και στην κορυφή άρχισε ο Μάνος.

Ο Φορτούνης έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό στο 2’ και ο Θρύλος κράτησε σε όλο το πρώτο μέρος την υπεροχή. Έχασε και άλλες ευκαιρίες με τον Μάνο να είναι σε καλή μέρα, αλλά στις λεπτομέρειες να μην χρίζεται σκόρερ, αφού πέτυχε και γκολ, το οποίο κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην επανάληψη ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αλλαγές και πέρασαν στο ματς οι Γιαννιώτης, Σάλιακας, Ρομαό (στόπερ), Νικολάου, Τσιμίκας, Ανδρούτσος (8άρι), Πάρντο, Βέργος, Γκερέρο, Τζούρτζεβιτς. Ο Καμαρά έμεινε ως εξάρι και το 4-2-3-1 του πρώτου μέρους γύρισε σε 4-4-2.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και με τον Γκερέρο να καταθέτει τα διαπιστευτήριά του, έφτασε σε δύο ακόμη γκολ, στο 67’ και στο 82’, το ένα πιο όμορφο από το άλλο. Ο Τζούρτζεβιτς και ο Βέργος πλαισίωσαν πολύ καλά τον Ισπανό στράικερ και στις λεπτομέρειες δεν βρήκαν επίσης δίχτυα! Το ματς τελείωσε με το 3-0 ως αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός έχει κάθε λόγο να χαμογελά, μετά το πρώτο του φιλικό, καθώς και νέα παιδιά έριξε στη μάχη, αλλά και είδε τους Φορτούνη και Γκερέρο «καυτούς»!

Επόμενο φιλικό με τη ρουμάνικη Μποτοσάνι, στις 4/7, 19:00 ώρα Ελλάδας.