«Πεντάσφαιρος» και ωραίος!

Χορταστικός ο Θρύλος, που παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα, νικώντας τον με 5-0!

Με την επιστροφή του Γιάγια Τουρέ, την πρόκριση στους ομίλους του UEFA Europa League και το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα, πάει ο Ολυμπιακός στη διακοπή του Σεπτεμβρίου. Η ομάδα μας έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, για μία ακόμη φορά, νίκησε με 5-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και παράλληλα προσέφερε πλούσιο θέαμα και έκανε τους φιλάθλους του να παραληρούν, φωνάζοντας «Ολυμπιακός, Ολυμπιακός»!

Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν οι Ελαμπντελαουί (33′), Φορτούνης (πεν. 41’), Ποντένσε (55’), Γκερέρο (90’) και Μεριά (90’+2).

Μετρημένες οι αλλαγές, με τις οποίες ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό, σε σχέση με την ομάδα των τελευταίων παιχνιδιών. Ο Γιαννιώτης ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα ήταν, από δεξιά προς αριστερά, οι Ομάρ, Μεριά, Βούκοβιτς και Τσιμίκας. Ο Καμαρά με τον Μπουχαλάκη ήταν στον άξονα, ενώ μπροστά τους, ως «δεκάρι» ήταν ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε έμεινε αριστερά, δεξιά άρχισε στο ματς ο Φετφατζίδης και στράικερ ήταν ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Ο επόπτης Δημητριάδης έκοψε αδίκως τον Τσιμίκα με οφσάιντ στο 10’, ενώ ο Έλληνας μπακ έβγαινε με προϋποθέσεις από αριστερά και ήταν έτοιμος να γυρίσει στον Γκερέρο, μέσα στην περιοχή. Λάθος απόφαση, η οποία στέρησε από τον Ολυμπιακό μία καλή ευκαιρία, νωρίς στο ματς. Η ομάδα μας είχε μπει, όπως κάνει συνήθως, δυνατά στο ματς και προσπαθούσε, σε κάθε επίθεση, να βγάζει μπροστά πολλούς παίκτες. Ο Φετφατζίδης και ο Ποντένσε είχαν αρκετές εναλλαγές στις πτέρυγες, ενώ Ομάρ και Τσιμίκας έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο και πλησίαζαν στην περιοχή.

Το μεγαλύτερο κομμάτι του Ολυμπιακού περνούσε από τα πόδια του Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος έπαιρνε την πρώτη μπάλα, από τον Γιαννιώτη, ή από τα στόπερ. Ο Ποντένσε με τον Φετφατζίδη πολλές φορές περνούσαν μαζί στην ίδια πλευρά (δεξιά κατά κύριο λόγο) και δημιουργούσαν από εκεί υπεραριθμία, δίνοντας βάρος στην πτέρυγα για την επίθεση. Μισή ώρα αγώνα και ο Ολυμπιακός διατηρούσε την υπεροχή, έχοντας και 3-4 καλές ευκαιρίες να φτάσει στο γκολ, οι οποίες όμως έμειναν αναξιοποίητες. Ο Θρύλος συνέχισε, φυσικά, να πιέζει, για να φτάσει πρώτος στο γκολ. Το κατάφερε και μάλιστα με υπέροχο τρόπο. Στο 33’ ο Καμαρά έκανε υπέροχη κάθετη, ψηλοκρεμαστή μπαλιά, στην κίνηση του Ελαμπντελαουί, στην πλάτη της άμυνας. Ο Νορβηγός σηκώθηκε στον αέρα, έκανε υπέροχη κεφαλιά και σκόραρε!

Η ομάδα μας δεν «έκατσε» στο 1-0 και συνέχισε να ψάχνει γκολ. Λίγο πριν να «βγει» το ημίχρονο, ο Θρύλος κατάφερε να κάνει το 2-0, με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κώστα Φορτούνη, έπειτα από χέρι του Τζημόπουλου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το πλάνο να πηγαίνει ακριβώς όπως είχε σχεδιαστεί και πλέον η ομάδα μας είχε μπροστά της 45 λεπτά, για να κάνει το παιχνίδι της και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιάννης Φετφατζίδης πήρε υπέροχη παράλληλη μπαλιά από τον Ποντένσε και πλάσαρε από ιδανική θέση, αλλά νικήθηκε από το… δοκάρι! Ο Θρύλος μπήκε δυνατά στο γήπεδο, όπως έκανε και στο πρώτο μέρος και κυνηγούσε και άλλα γκολ.

Ήδη στα πρώτα δέκα λεπτά, η ομάδα μας έχασε 1-2 ευκαιρίες για να αυξήσει το προβάδισμά της! Η πίεση και οι μπάλες που έκλεβαν οι «ερυθρόλευκοι» έδιναν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να βγαίνει καλά μπροστά και κάθε φορά που πλησίαζε στην περιοχή του ΠΑΣ… μύριζε γκολ! Ποντένσε και «Φέτφα» ήταν σε μεγάλα κέφια, το ίδιο και οι Γκερέρο και «Φόρτου». Ο Ποντένσε επισφράγισε την εξαιρετική του εμφάνιση και με το τρίτο γκολ του Θρύλου στο ματς, στο 55’, αφού πρώτα συνεργάστηκαν εξαιρετικά Γκερέρο και Φορτούνης! Ο Ισπανός, μάλιστα, εκτέλεσε υπέροχο φάουλ, στο 59’ και είδε τον Βελλίδη να… απογειώνεται, για να το σώσει!

Ο Γιαννιώτης, από την πλευρά του, ήταν ιδιαίτερα σταθερός, στις λίγες φορές που χρειάστηκε να ακουμπήσει μπάλα. Ο Κώστας Φορτούνης άφησε την θέση του στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και ο Φέτφα πέρασε δεκάρι. Ο Λάζαρος πέρασε δεξιά. Αριστερά έμεινε ο Ποντένσε. Στο 57’ είχαν αλλάξει θέση ο Βούκοβιτς με το Μιράντα, λόγω ενοχλήσεων του Σέρβου. Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς και τον Μπίμπαρς Νάτχο, στη θέση του Μπουχαλάκη, στο 73’! Ο Θρύλος συνέχιζε να πιέζει, για να βρει και άλλα γκολ!

Με την πίεση αυτή να βγαίνει και να έρχονται άλλα δύο γκολ για την ομάδα μας. Στο 90΄ ο Γκερέρο πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ και άνοιξε λογαριασμό στη φετινή Super League. Ο Ισπανός επιθετικός κινήθηκε ωραία από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ωστόσο, ο Θρύλος δεν είχε τελειώσει ακόμα τη… δουλειά. Ο Μεριά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου, με κεφαλιά, πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους 44 φορές πρωταθλητές Ελλάδας και έγραψε παράλληλα το τελικό 5-0!

Το φιλμ του αγώνα:

5’ Ο Ποντένσε έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, γύρισε, σούταρε με τον Βελλίδη να πέφτει και να μπλοκάρει.

7’ Ο Καμαρά πήρε ωραία την μπάλα μπροστά του, έκανε το σουτ χωρίς ισορροπία έξω από τη μεγάλη περιοχή αστοχώντας.

11’ Ο Μπουχαλάκης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Τσιμίκα που έμπαινε στην περιοχή, όμως λανθασμένα ο επόπτης υπέδειξε οφσάιντ.

18’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο μας! Τρομερός συνδυασμός ανάμεσα σε Μπουχαλάκη και Φετφατζίδη που έπαιξαν το 1-2 από τα δεξιά, ο πρώτος έκανε τη σέντρα με το εξωτερικό με τον Γκερέρο να κάνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και να τη στέλνει λίγο άουτ!

19’ Ωραία ανάπτυξη και πάλι από τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, με τον Γκερέρο να μπερδεύεται και να μη μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη!

34’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0 για τον Θρύλο με τον Ομάρ Ελαμπντελαουί! Τρομερή μπαλιά από τον Καμαρά, εξίσου εξαιρετική κίνηση από τον Ομάρ. Ο Νορβηγός προλαβαίνει με κεφαλιά τον γκολκίπερ του ΠΑΣ Γιάννινα κι ανοίγει το σκορ.

38’ Πολύ ωραία εκτέλεση από τον Κώστα Φορτούνη, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Μάρκος Βελλίδης.

40’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό ύστερα από χέρι του Τζημόπουλου μέσα στην περιοχή. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού του ΠΑΣ Γιάννινα στην προσπάθειά του να διώξει.

41’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ!!! 2-0 για τον Ολυμπιακό με τον Κώστα Φορτούνη που ευστοχεί από την άσπρη βούλα και διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα μας!

46’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό μας! Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος έφτασε κοντά στο 3-0. Ο Ποντένσε έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Φετφατζίδης από την μικρή περιοχή και αριστερά πλάσαρε με τη μία, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.

55’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 3-0 για τον Θρύλο με τον Ντανιέλ Ποντένσε! Φορτούνης και Γκερέρο έπαιξαν το 1-2, ο πρώτος έκανε το γύρισμα με τον Πορτογάλο να σουτάρει με τη μία και να κάνει το 3-0 για τον Ολυμπιακό μας!

60’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ! Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Το εκτέλεσε ο Γκερέρο και ο Βελλίδης πετάχτηκε με υπερένταση και παραχώρησε το κόρνερ!

63’ Κέρδισε ωραία την μπάλα ο Γκερέρο μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, αλλά το κοντρόλ του ήταν δυνατό και έδωσε στον Βελλίδη τον χρόνο να διώξει

82’ Ο Λάζαρος κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή και το εκτελεί και ο ίδιος. Με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

90’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 4-0 για την ομάδα μας με τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο! Πανέμορφη ενέργεια από τον Ισπανό που έφυγε από τα δεξιά, πέρασε τον αντίπαλό και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90’+2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 5-0 για τον Θρύλο με τον Γιασίν Μεριά! Σέντρα από τα δεξιά, ο Τυνήσιος στόπερ βρέθηκε στο κέντρο της περιοχής του ΠΑΣ Γιάννινα και διεύρυνε κι άλλο το σκορ για τον Ολυμπιακό!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς (57’ Μιράντα), Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (74’ Νάτχο), Φετφατζίδης, Ποντένσε, Φορτούνης (71’ Λάζαρος), Γκερέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης Κακουμπά, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Κάστρο, Λίλα (77’ Σιόντης), Νικολιάς (74’ Βιντάλ), Κουζίκ, Κριζμάν, Ξυδάς (34’ Μυστακίδης).