ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος, είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο τέλος έφυγε με έναν βαθμό από το ΟΑΚΑ.

Αυτό το «διπλό» ήταν του Ολυμπιακού! Από την γκολάρα που σημείωσε ο Κώστας Φορτούνης στο 58ο λεπτό, ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του ματς. Ήταν το απόλυτο αφεντικό! Ωστόσο, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με την κεφαλιά του Μπακασέτα στο 90’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιάννης Φετφατζίδης έχασε μία απίστευτη ευκαιρία!

Όλα χάνονται στο ποδόσφαιρο, αλλά σε ένα τέτοιο ματς, με την απίστευτη κούρσα του Ποντένσε από τα αριστερά και την τρομερή ασίστ του Γκερέρο, ο «Φέτφα» δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση και έτσι η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη (1-1). Σκορ που σίγουρα αδικεί τον Θρύλο, ο οποίος άξιζε τη νίκη!

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και ελάχιστες αλλαγές, στην ενδεκάδα, σε σχέση με εκείνη που εμπιστεύεται, ως επί το πλείστον, από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου. Ο Γιαννιώτης ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Βούκοβιτς, Μεριά, Τσιμίκας. Ο Γκιγιέρμε πήρε θέση στα χαφ, μαζί με τον Καμαρά, ενώ ο Φορτούνης ήταν το «δεκάρι», στο κέντρο. Στην μία πτέρυγα, δεξιά, έπαιζε ο Λάζαρος, αριστερά έπαιζε ο Ποντένσε, ενώ στην κορυφή της επίθεσης επανήλθε, μετά το ματς με τη Μίλαν, ο Χασάν.

Το ματς είχε μεγάλη ιδιαιτερότητα, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήθελε, μετά τις δύο εξαιρετικές, αλλά -δυστυχώς- αναποτελεσματικές εμφανίσεις του, με ΠΑΟΚ και Μίλαν (η ομάδα μας κυριάρχησε μέσα στο γήπεδο και στους δύο αγώνες) να επιστρέψει στις νίκες και μάλιστα εμφατικά, επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ. Το πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς ήταν σαφές και υπαγόρευε έλεγχο του αγώνα και πρώτα γκολ για τον Ολυμπιακό, σε ένα αχανές γήπεδο, όπου η πιο ποιοτική ομάδα (δηλαδή ο Θρύλος) θα μπορούσε να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και να κάνει το παιχνίδι του.

Στο 14’ ο Γιαννιώτης άπλωσε το κορμί του και το πλούσιο ταλέντο του και κράτησε το «μηδέν» σε σουτ του Λιβάγια, το οποίο επιχείρησε από πλεονεκτική θέση. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά, αλλά η ΑΕΚ ανέκαμψε άμεσα και το ματς έγινε πιο ισορροπημένο. Μέχρι το 20λεπτο η ΑΕΚ είχε την φάση του Λιβάγια και ένα σουτ του Γκάλο και ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε παιχνίδι αναμονής. Στο 22’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, με τον Μπακασέτα να σουτάρει από καλή θέση και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Μετά την φάση αυτή η ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό της και ο Ολυμπιακός διατήρησε το δικό του τέμπο, επίσης, σε χαμηλό επίπεδο. Η ομάδα μας έψαχνε μια φάση και τη βρήκε στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Χασάν να σουτάρει από καλή θέση και πλάγια και να στέκεται άτυχος, με το δοκάρι να του στερεί το 1-0!

Ισορροπημένο πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται πέρα από… στιγμές και να κρατάει σχετικά άνετα το μηδέν. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε. Ανούσια υπεροχή για την ΑΕΚ, ευκαιρίες… μηδέν και τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοσή του. Η ομάδα μας είναι καλύτερη, συνολικά, από τους αντιπάλους της και βρήκε την ευκαιρία να το δείξει στο 58’, όταν ο Κώστας Φορτούνης έκανε το 1-0, με υπέροχο τρόπο, πλασαριστό, φαλτσαριστό σουτ και την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του Μπάρκα. Η ομάδα μας έδειξε πιο ψύχραιμη, πήρε τον χρόνο της, ήλεγξε το ματς δίχως να απειληθεί ουσιαστικά και με το 1-0 υπέρ της ήλεγχε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό της.

Η ΑΕΚ έχασε τον έλεγχο του ματς, το ΟΑΚΑ κρύωσε και οι παίκτες του Ουζουνίδη έδειχναν να μην έχουν τον τρόπο να απειλήσουν τον Ολυμπιακό. Κρατούσε την άμυνά του ο Ολυμπιακός και ένα αρνητικό στην εικόνα ήταν τα φάουλ, τα οποία έδινε η ομάδα μας με περισσή ευκολία στον αντίπαλο. Στο 74’ ο Λάζαρος άφησε την θέση του στον Φετφατζίδη και το Νο10 της ομάδας μας μπήκε δεξιά. Αριστερά πήγε ο Ποντένσε. Ο Χασάν άγγιξε ξανά το γκολ στο 74’, όταν από σέντρα του Ποντένσε, πήρε υπέροχη κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε ενστικτωδώς! Η ομάδα μας ήλεγχε το ματς και έδειχνε ικανή να φύγει με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Μετά το 80’ η ομάδα μας «έχασε» από τον αγωνιστικό χώρο τον αρχηγό της, Κώστα Φορτούνη, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Τουρέ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 90’ με την κεφαλιά του Μπακασέτα μέσα από την περιοχή. Τι και αν η ισοφάριση ήρθε στο 90ο λεπτό για την ΑΕΚ, ο Θρύλος και πάλι είχε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο! Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έβγαλε τρομερή αντεπίθεση και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει το γκολ της νίκης!

Συγκεκριμένα, ο Ποντένσε πήρε την μπάλα σχεδόν έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, έτρεξε με αυτήν όλο το γήπεδο από τα αριστερά βρίσκοντας τις δυνάμεις να περάσει τους αμυντικούς της ΑΕΚ και γυρνώντας ωραία στον Γκερέρο. Ο Ισπανός είδε τον Φετφατζίδη στα δεξιά ο οποίος ήταν μόνος του, του την έδωσε, με τον «Φέτφα» να πλασάρει με το αριστερό και να αστοχεί!

Το φιλμ του αγώνα:

33’ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στην… καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ, ο Μεριά δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

42’ Μακρινό σουτ του Λάζαρου, ο Μπάρκας μπλόκαρε τη μπάλα.

44’ ΔΟΚΑΡΙ!!! Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο να ανοίξει το σκορ! Εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη για τον Χασάν που πλάσαρε εξαιρετικά, με την μπάλα όμως να χτυπάει στο δοκάρι του Μπάρκα!

58’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!!!!! 0-1 για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να ξανά δίνει στον αρχηγό μας και αυτός με ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα! ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Κώστα Φορτούνη!

75’ Καλή ευκαιρία για τον Θρύλο! Σέντρα του Ποντένσε από αριστερά, ο Χάσαν έκανε τη γυριστή κεφαλιά, έπεσε και έδιωξε ο Μπάρκας.

90’ Γκολ ισοφαρίζει σε 1-1 η ΑΕΚ με τον Μπακασέτα.

90’+4 Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό να πάρει τη νίκη στο τέλος! Ο Ποντένσε έφυγε στην κόντρα από αριστερά, έδωσε στον Γκερέρο, αυτός στον αφύλαχτο Φετφατζίδη, ο οποίος από κοντά αστόχησε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γαλανόπουλος (60’ Μοράν), Μπακασέτας, Σιμόες, Γκάλο (78’ Μπογέ), Λιβάγια, Κλωναρίδης (50’ Γιακουμάκης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Λάζαρος (74’ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Φορτούνης (81’ Τουρέ), Χασάν (85’ Γκερέρο).