Man(os) of the match!

Στο 90’ ο Δημήτρης Μάνος έδωσε τη νίκη και το τρίποντο στον Θρύλο με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καραϊσκάκης», κατακτώντας τους τρεις βαθμούς της νίκης με το τελικό 1-0, το οποίο ήρθε στο 90’, με σκόρερ τον Δημήτρη Μάνο! Ο Θρύλος επέστρεψε στις νίκες και από εδώ και πέρα θέλει να «χτίσει» ένα σερί, έτσι ώστε να αναπληρώσει το χαμένο… έδαφος και να επιστρέψει ξανά στην κορυφή. Εκεί που αξίζει να βρίσκεται πάντα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς. Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα με ελάχιστες αλλαγές, σε σχέση με την 11άδα του Λουξεμβούργου, αφού αντί του τραυματία Γκερέρο, θέση στην κορυφή της επίθεσης πήρε ο Χριστοδουλόπουλος. Ο Σα ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα οι Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ και Βούκοβιτς. Ο καμαρά με τον Μπουχαλάκη ήταν στο κέντρο, ενώ ο Φορτούνης έπαιζε μπροστά τους, ως δεκάρι. Ο Ποντένσε ήταν δεξιά, ο Ναουέλ αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης ο Λάζαρος.

Από τα πρώτα λεπτά ο Θρύλος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με κατοχή και καλή κυκλοφορία επιχείρησε να φτάσει στην περιοχή του Χουάντερσον. Μετά το πρώτο τέταρτο ο Απόλλων… ξεθάρρεψε και προσπάθησε να βγει από την περιοχή του. Ο Ολυμπιακός έβγαινε ωραία μπροστά και απειλούσε, αλλά δεν είχε καταφέρει, στο πρώτο 20λεπτο, να βρει τον τρόπο να κάνει σωστή τελική πάσα και προσπάθεια.

Όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα και άρχισε να πιέζει ουσιαστικά, άρχισαν τα… όργανα. Ανύπαρκτο οφσάιντ στον Φορτούνη στο 13’, το ίδιο σε ωραία επίθεση από δεξιά με τον Λάζαρο, στο 24’. Ο επόπτης Χριστάκογλου… έχασε δύο φάσεις μέσα σε 10 λεπτά, στερώντας από τον Ολυμπιακό καλύτερες προϋποθέσεις για την επίθεσή του.

Δίχως καθαρό σέντερ φορ στην ενδεκάδα, ο Θρύλος πάλευε να χτυπήσει με συνδυασμούς εκτός περιοχής και να «τρυπήσει» την άμυνα του Απόλλωνα με τους πλάγιους παίκτες και τους Φορτούνη-Λάζαρο. Ο Ποντένσε έκανε πολλές πλαγιοκοπήσεις, όπως και ο Ναουέλ, ο οποίος συνέκλινε συχνά-πυκνά, μπαίνοντας στην περιοχή, αντί του Λάζαρου. Ο διαιτητής Ζαχαριάδης άφηνε αρκετά τα σκληρά μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων επάνω στους παίκτες του Ολυμπιακού, γεγονός που έφερνε εκνευρισμό στις τάξεις των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς.

Απέναντι στη διπλή ζώνη άμυνας του Απόλλωνα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε, στο πρώτο μέρος, να βρει τον δρόμο προς το τέρμα. Απείλησε κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή και με συνδυασμούς που «στράβωσαν» στην τελική πάσα. Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο, με τον διαιτητή Ζαχαριάδη να… σφυρίζει αδιάφορα. Φάουλ του Λούκιτς το 46’ στον Φορτούνη, ούτε ο επόπτης ούτε ο διαιτητής το υπέδειξαν…

Στα αγωνιστικά δρώμενα, ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει εκ νέου, για να βρει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Αμυντικά ο Ολυμπιακός ήταν απροσπέλαστος και δεν είχε δεχθεί την παραμικρή απειλή. Επιθετικά δυσκολευόταν, αφού ο Απόλλων έπαιζε μαζική άμυνα. Σπρωγμένος από τον κόσμο του, ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου ταχύτητα και συνέχισε να πιέζει.

Λίγο πριν το 60’ ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές. Φετφατζίδης και Νάτχο μπήκαν αντί Ναουέλ και Καμαρά. Ο Ισραηλινός πέρασε στον άξονα και ο Φέτφα πήγε δεξιά. Αριστερά ήρθε ο Ποντένσε. Ο Έλληνας μέσος έχασε καλή ευκαιρία για το 1-0 λίγο μετά την είσοδό του στο ματς και το κοινό σηκώθηκε στο πόδι, σπρώχνοντας την ομάδα μπροστά, για τη νίκη!

Το παιχνίδι έγινε, ξαφνικά, άναρχο και από τις δύο πλευρές. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και ο Ολυμπιακος ήταν εκείνος ο οποίος ήθελε να επωφεληθεί από την αύξηση της ταχύτητας, αφού υπερτερεί έναντι του Απόλλωνα και σε αυτό τον τομέα. Η ομάδα μας προσπάθησε να απειλήσει και από τον άξονα. Οι παίκτες του Απόλλωνα, όσο το ματς βάδιζε προς το τέλος του, άρχισαν να κάνουν ολοένα και περισσότερο καθυστερήσεις. Μία ο Χουάντερσον, μία ο Κύργιας και… πάει λέγοντας. Προσφιλής τακτική των ομάδων που προσπαθούν να το σκάσουν από το Καραϊσκάκη, έστω με μια ισοπαλία.

Είχαμε φτάσει στο 70’ και η ομάδα μας είχε 10 τελικές, έναντι καμίας του Απόλλωνα. Το ματς παρέμενε δίχως αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός δεν έπαιρνε φάουλ ούτε με… αίτηση. Η σφυρίχτρα ακουγόταν πολύ εύκολα, αντιθέτως, υπέρ του Απόλλωνα… Το γεγονός αυτό έκανε τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να χάνουν, στιγμιαία έστω, τη συγκέντρωσή τους. Και μπορεί η ομάδα μας να μη δεχόταν απειλή από τον Απόλλωνα, αλλά αυτό στερούσε σε επιθετική «διαύγεια» και ηρεμία.

Ο Πέδρο Μαρτίνς σήκωσε τον Μάνο και τον έριξε στο ματς, για το τελευταίο τέταρτο, στην θέση του Μπουχαλάκη. Η διάταξη έγινε 4-4-1-1, με Φορτούνη-Νάτχο στον άξονα, Ποντένσε-Φετφατζίδη στις πτέρυγες και Λάζαρο-Μάνο στην επίθεση. Ο Θρύλος «πίεζε» αφόρτηα τον Απόλλωνα έτσι ώστε να φτάσει στο γκολ. Στο 84’ ο Μάνος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Απόλλωνα και βγήκε κόρνερ. Ωστόσο, ο νεαρός στράικερ κράταγε το καλύτερο για το τέλος! Αρχικά, «έσπασε» την μπάλα στον Λάζαρο που αυτό την κράτησε παλικαρίσια στην κατοχή του και μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μάνο που γύρισε με πλάτη και έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον και… 1-0!

Το φιλμ του αγώνα:

13’ Δόθηκε oφσάιντ στον Φορτούνη, ενώ δεν είναι ήταν. Έχασε τη φάση ο επόπτης.

20’ Ο Φορτούνης βρήκε τον Ναουέλ σε θέση βολής στην περιοχή, κακό κοντρόλ του τελευταίου, που σπατάλησε την ευκαιρία να απειλήσει τον Χουάντερσον.

24’ Ο Λάζαρος κινήθηκε από δεξιά στον χώρο αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Λάθος υπόδειξη καθώς καλυπτόταν περίπου… δύο μέτρα! Ξανά έχασε τη φάση ο επόπτης.

27’ Ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Λάζαρο, που πάτησε περιοχή, έφερε πολύ ωραία τη μπάλα στο δεξί και πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

35’ Ο Φορτούνης βρήκε τον Σισέ στο ύψος του πέναλτι, ο Σενεγαλέζος στόπερ πήρε την κεφαλιά, αλλά αυτή ήταν αδύναμη και πέρασε άουτ.

43’ Σέντρα του Κούτρη από αριστερά, ο Φορτούνης στην κίνηση δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα «γεμάτα» και να τη στείλει στα δίχτυα.

45+1’ Ο Καμαρά σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

51’ Κόρνερ από τον Φορτούνη, ο Βούκοβιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

57’ Δυνατό σουτ από τον Ομάρ έξω από την περιοχή, ο Χουάντερσον με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ.

58’ Άλλη μία καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

60’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Φορτούνης και Νάτχο κρύψανε τη μπάλα με δύο αλλαγές παιχνιδιού, ο Φετφατζίδης βγήκε ολομόναχος απέναντι στον Χουάντερσον αλλά πλάσαρε άουτ.

70’ Από το ημικύκλιο της περιοχής επιχείρησε να σκοράρει ο Λάζαρο, το σουτ όμως που επιχείρησε με το δεξί, δεν βρήκε στόχο.

84’ Γύρισμα του Ποντένσε, πλασέ από τον Μάνο, η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Καλή στιγμή για τον Θρύλο.

90’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0 για τον Θρύλο με τον Δημήτρη Μάνο! Ο Έλληνας φορ, έσπασε με το κεφάλι στον Λάζαρο, αυτός παλικαρίσια έμεινε όρθιος προστατεύοντας τη μπάλα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, πάτησε περιοχή και σούταρε με το δεξί. Η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Μάνο και αυτός με πλάτη στην εστία σήκωσε τη μπάλα με το δεξί και την έστειλε στα δίχτυα του Χουάντερσον!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά (58’ Φετφατζίδης), Μπουχαλάκης (75’ Μάνος), Ναουέλ (58’ Νάτχο), Ποντένσε, Φορτούνης, Λάζαρος.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας (68’ Τζανετόπουλος), Λούκιτς, Οριουέλα, Γκίνο, Κονέ, Ντουρσό, Ακόστα (75’ Πέδρο), Τριάδης, Σικαμπάλα (79’ Ναδάλες).