Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-1

Ο Θρύλος «πάτησε» τον ΠΑΟ, αλλά έμεινε στην ισοπαλία – Δύο πέναλτι (και όχι μόνο) δεν πήρε η ομάδα μας.

Ακόμη ένα παιχνίδι, στο οποίο η τύχη γύρισε την πλάτη στην ομάδα μας. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ακόμη καλό ματς, απέναντι στον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά, συνέτριψε τον αντίπαλό του, έχοντας 21 (12 στο τέρμα!) τελικές προσπάθειες, έναντι 3 (2 στο τέρμα) του ΠΑΟ, 62% κατοχή, έναντι 38% του ΠΑΟ, ένα δοκάρια, 11 κόρνερ, αντί κανενός του ΠΑΟ και… 11 αποκρούσεις των τερματοφυλάκων του ΠΑΟ, αντί… 1 του Σα! Τα στατιστικά μιλούν και δίνουν μια εικόνα, η οποία όμως δεν αντικατοπτρίστηκε στον φωτεινό πίνακα του σταδίου μας. Το τελικό 1-1 είναι πέρα για πέρα άδικο, για περισσότερους από έναν λόγους.

Ένας ακόμη, σημαντικός, ήταν η διαιτησία του Ελβετού Γιάκοτετ. Τέσσερις σημαντικές φάσεις έγιναν, σε όλο το ματς, όλες υπέρ της ομάδας μας. Καμία δεν καταλογίστηκε! Μία ανατροπή του Ποντένσε εντός περιοχής από Ινσούα και Διούδη, το ακυρωθέν γκολ του Ολυμπιακού, στο οποίο ο Διούδης βγαίνει και πηγαίνει επάνω στον Νάτχο, που προσπαθεί να σκοράρει, αλλά και δύο χέρια, στο 84’ και στο 85’, σε διαδοχικές φάσεις, μέσα στην περιοχή, του Μακέντα και του Χατζηγιοβάνη! Δύο πεντακάθαρες φάσεις στο τέλος του ματς, οι οποίες θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα μας, την οποία άλλωστε, ο Ολυμπιακός εδικαούτο!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το οποίο αναλύσαμε συνοπτικά, αλλά ουσιωδώς και πιο πάνω, ο Ολυμπιακός ήταν συντριπτικά ανώτερος. Σε κατοχή, σε πίεση, σε ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε για να μην χάσει και μόνο. Η ομάδα μας έδειξε τη χαώδη διαφορά της από τον αντίπαλο, αλλά αν δεν γίνονται γκολ οι πολλές (πάμπολλες) φάσεις και δεν παίρνεις και αυτό που δικαιούσαι, από τους άρχοντες του αγώνα, τότε σίγουρα η τύχη δεν μπορεί να είναι με το μέρος σου… Ο Κάτσε έκανε ένα άπιαστο σουτ και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, σε ένα χρονικό σημείο που ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να σφίγγει σαν τανάλια γύρω από την άμυνα του ΠΑΟ. Ο Σισέ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, όμως στα εναπομείναντα λεπτά, δεν ήρθε το 2-1…

Το ματς σημαδεύτηκε από τον χαμό του φιλάθλου του Ολυμπιακού, Γιάννη Δήμαρχου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στις εξέδρες του γηπέδου Καραϊσκάκη… Μία πραγματική τραγωδία, η οποία επισκιάζει και την αγωνιστική απόδοση, αλλά και το αποτέλεσμα. Η οικογένεια του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ πενθεί και η ευχή όλων είναι μία: Να μη χαθούν ποτέ ξανά ζωές στα γήπεδα…

Το φιλμ του αγώνα:

9’ Ο Νάτχο δοκίμασε το πόδι του μακριά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

19’ Σέντρα του Ποντένσε από δεξιά, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

25’ Σέντρα του Κούτρη, μακρινή ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Χασάν και εύκολα μάζεψε ο Διούδης.

29’ Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Ομάρ και Χασάν με τον Αιγύπτιο να σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει μακριά άουτ.

35’ Μετά από φάουλ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο Μπουχαλάκης έπιασε ένα μονοκόματο σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

38’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης συνεργάστηκε άψογα με τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, προσπάθησε να τον πλασάρει, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απομάκρυνε.

61’ Γκολ 0-1 για τον Παναθηναϊκό με τον Κάτσε.

76’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο. Ο Κούτρης σέντραρε από αριστέρα, ο Γκιλιέρμε πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

83’ Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Λάζαρος εκτέλεσε έξω από την περιοχή απευθείας φάουλ, με τον Κότσαρη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ!

84’ Ο Μακέντα αποκρούει την μπάλα με το χέρι μετά από προσπάθεια του Λάζαρου, με τον κ. Ζακότε να δείχνει παίζεται.

85’ Δεύτερο χέρι από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά ήταν ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος απομακρύνει με το χέρι. Εκ νέου ο Ελβετός διαιτητής δεν είδε κανένα πέναλτι.

87’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Ο Ομάρ σούταρε έξω από την περιοχή με δύναμη, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να απομακρύνει.

90’+5 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Σισέ!!! Βαθιά μπαλιά του Καμαρά για τα δεξιά, με τον Ομάρ να κάνει την κεφαλιά πάσα και ο Σενεγαλέζος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1!

90’+6Κεφαλιά του Φορτούνη, πέφτει και απομακρύνει ο Κότσαρης και κρατάει το 1-1. Πιέζει ασφυκτικά ο Ολυμπιακός.

90’+9 Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Σισέ και άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (63’ Μάνος), Νάτχο (77’ Καμαρά), Ποντένσε, Φορτούνης, Χασάν (46’ Λάζαρος).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (51’ Κότσαρης), Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (70’ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης (74’ Πούγγουρας), Κάτσε, Κουλιμπαλί.