Οι δηλώσεις του κ. Μαρτίνς

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής της ομάδας μας στη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος του ματς με τη Μπέτις στη Σεβίλλη.

Το σχόλιό του για το αποψινό ματς: «Το αποτέλεσμα του αγώνα είναι αρνητικό για εμάς. Ήρθαμε προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Τα δώσαμε όλα. Προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο να βάλουμε πρώτοι ένα γκολ. Είχαμε τις ευκαιρίες μας στο πρώτο ημίχρονο για να μπορέσουμε να σκοράρουμε. Η Μπέτις είναι μια ομάδα που είναι πάντοτε επικίνδυνη για κάθε αντίπαλο. Έχει πάρα πολύ καλούς ποδοσφαιριστές που μπορούν να εμποδίσουν οποιαδήποτε ομάδα να σκοράρει εναντίον της, αλλά και να απειλήσουν οποιαδήποτε ομάδα μέσα στον αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες μας και το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε εμείς το γκολ της ισοφάρισης, όπως θα μπορούσε και η Μπέτις να σκοράρει για δεύτερη φορά. Παρά το ότι είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, εμείς την απειλήσαμε. Συγχαρητήρια στη Μπέτις. Έχει αποδείξει ότι είναι η καλύτερη ομάδα στον όμιλο. Δικαίως είναι στην πρώτη θέση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Εμείς από την πλευρά μας έχουμε αποδείξει ότι αξίζουμε να προκριθούμε μαζί με τη Μπέτις. Έχουμε τις δυνατότητες να προχωρήσουμε. Είμαι σίγουρος πως μέσα στο γήπεδό μας, στην τελευταία αγωνιστική, θα καταφέρουμε να κάνουμε αυτό που χρειαζόμαστε. Να κερδίσουμε με δύο γκολ διαφορά, έχοντας τη δύναμη του κόσμου μας, παίζοντας στην έδρα μας. Αυτή η ομάδα έχει αποδείξει πως έχει δυνάμεις και πως μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση».

Για το ότι ο Ολυμπιακός άξιζε να πετύχει γκολ και τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ: «Θα μπορούσαμε να πάμε στο ημίχρονο με το 0-0, όμως δεν τα καταφέραμε. Η Μπέτις μας έβαλε ένα γκολ, απειληθήκαμε στη φάση του πέναλτι, δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν. Από εκεί και πέρα προσπαθήσαμε να ρισκάρουμε και να πετύχουμε κάποιο γκολ. Ήρθαμε σε αυτό το ματς με αρκετά προβλήματα. Με έλλειψη επιθετικού, με τον Χασάν τραυματισμένο και τον Λάζαρο, έναν πολύ σημαντικό παίκτη για εμάς. Ο Γκερέρο έχει μόλις μία εβδομάδα που έχει επιστρέψει έπειτα από αρκετό καιρό απουσίας. Ωστόσο θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κάτι καλύτερο. Δεν το καταφέραμε. Όμως τώρα το ξεχνάμε όλο αυτό και θα κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι με τη Μίλαν. Είμαστε πεπεισμένοι ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Πρόκειται για έναν δύσκολο όμιλο με ομάδες επιπέδου Champions League, όμως πιστεύω ότι εμείς αξίζουμε να περάσουμε στην επόμενη φάση».