Συνεχίζει νικηφόρα προς την κορυφή!

Μέσα σε 15 λεπτά ο Θρύλος «κλείδωσε» τη νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό (2-1) και «σκαρφάλωσε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ακόμα τρεις βαθμούς στο… σακούλι του πρόσθεσε ο Θρύλος, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να «κλειδώσει» τη νίκη επί του Παναιτωλικού (2-1). Ο Ποντένσε (11’) και ο Γκερέρο (25’) πέτυχαν τα γκολ της ομάδας μας, που κατά διαστήματα έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και πέρα από τη φάση του γκολ των φιλοξενούμενων -οι οποίοι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 53ο λεπτό μετά την αποβολή του Χαντάκια-, δεν κινδύνεψε σοβαρά στο υπόλοιπο του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» με τη σημερινή τους νίκη ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 26 βαθμούς. Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην Ξάνθη στα Πηγάδια, την ερχόμενη Κυριακή 9 Δεκεμβρίου στις 15:30.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και το ματς με τον Παναιτωλικό σηματοδότησε την επιστροφή του Γκερέρο στην αρχική ενδεκάδα. Στο τέρμα ήταν ο Σα. Στην άμυνα ήταν οι Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρης. Ο Καμαρά, ο Γκιλιέρμε και ο Φορτούνης ήταν στον άξονα. Στις πτέρυγες ήταν οι Ποντένσε και Ναουέλ και στην κορυφή ο Ισπανός φορ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε, σε αντίθεση με προηγούμενα ματς, το γρήγορο γκολ που έψαχνε. Άρχισε δυνατά το ματς και κράτησε από νωρίς υψηλό τέμπο. Ο Ποντένσε, με σουτ μέσα από την περιοχή, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας στο 11’, εκπληρώνοντας την επιθυμία του Πέδρο Μαρτίνς για γρήγορο προβάδισμα. Με τον Καμαρά οργανωτή από πίσω και τον Φορτούνη να λύνει και να δένει πίσω από την επίθεση, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς και απειλούσε συνεχώς. Συνεχίζοντας την πίεση, ο Θρύλος έφτασε πριν το ημίωρο και σε δεύτερο γκολ. Με τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο να σκοράρει εκ νέου, στο πρώτο του ματς ως βασικός, μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό, ο Θρύλος επιβεβαίωσε την υπεροχή του, έναντι του Παναιτωλικού.

Πλέον το παιχνίδι είχε έρθει στα μέτρα του Ολυμπιακού και η ομάδα μας είχε τη δυνατότητα να κάνει διαχείριση των δυνάμεών της, αλλά και να παρουσιάσει ακόμη καλύτερο θέαμα. Η ομάδα μας έφτανε εύκολα στην περιοχή του Κυριακίδη και απειλούσε… όποτε ήθελε. Ο Ποντένσε ήταν πολύ κεφάτος και πέραν του γκολ, είχε συμμετοχή σε πολλές φάσεις προς την περιοχή του Παναιτωλικού. Έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 44’ και συνέχισε σε πολύ δυνατό ρυθμό! Από κοντά ο Ομάρ, με τους δύο παίκτες να κάνουν τη δεξιά πλευρά-«φωτιά» για τον Θρύλο. Όχι ότι η αριστερή πήγαινε πίσω… Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο 2-0 και δίχως προβλήματα στην άμυνα. Η επίθεση πετούσε «φωτιές»!

Το δεύτερο μέρος άρχισε και ο Θρύλος μπήκε στο γήπεδο δίχως αλλαγές. Η ομάδα μας έριξε λίγο τον ρυθμό της, σε σχέση με την έναρξη του πρώτου μέρους, όπου είχε μπει με καταιγιστικό ρυθμό. Ήταν λογικό ο κ. Μαρτίνς να σκέφτεται την Ξάνθη και στη συνέχεια και τη Μίλαν. Ο Ποντένσε με τον Ναουέλ άλλαξαν πτέρυγες και συνέχισαν να διεμβολίζουν την άμυνα του Παναιτωλικού. Ο Θρύλος έδειχνε ικανός να απειλήσει με κάθε τρόπο. Στατική φάση ή κανονικά ροή αγώνα.

Με την ομάδα μας να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να μην απειλείται στα μετόπισθεν, ο κ. Μαρτίνς είχε σηκώσει τους Νάτχο, Τοροσίδη και Μάνο, για προθέρμανση. Ο Ολυμπιακός έκανε τελικές με επιθετικούς, αμυντικούς και, εν γένει, με όποιον βρισκόταν κοντά στην περιοχή του Κυριακίδη. Ο Κούτρης παραλίγο να πετύχει στο 63’ το (σίγουρα ένα από τα υποψήφια για) γκολ της χρονιάς! Έπιασε ασύλληπτο σουτ με το αριστερό, άρκετά έξω από την περιοχή, αλλά ο Κυριακίδης εκτινάχθηκε και έσωσε το 3-0! Παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ ο Γκερέρο, ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού δεν πλάσαρε σωστά, στο 64’.

Ο Καμαρά βγήκε και ο Νάτχο μπήκε στο 65’. Ο Θρύλος συνέχισε να βομβαρδίζει η την εστία του Παναιτωλικού, με κυριότερο εκφραστή τον επιθέσεων τον Ποντένσε. Ο Παναιτωλικός μείωσε με τον Καμαρά στο 70’ και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος ενώ είχε την απόλυτη υπεροχή στο ματς, δεν τελείωνε τις φάσεις που είχε και βρέθηκε, ξαφνικά, να πιέζεται, αν και μπροστά στο σκορ. Ο κ. Μαρτίνς ετοίμασε τον Τοροσίδη, προκειμένου να τον ρίξει στο ματς. Απέσυρε τον Ναουέλ, έβαλε τον Τοροσίδη δεξί μπακ και κράτησε τον Ομάρ μπροστά του, ως δεξί χαφ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να απειλεί, με σταστικές φάσεις, αλλά και σε κανονική ροή αγώνα.

Ο Νάτχο έπαιρνε πλέον την πρώτη μπάλα, από την άμυνα. Ο Παναιτωλικός είχε ξεθαρρέψει, μετά το 2-1 και προσπάθησε, με μέτρο, να πάρει χώρο στο γήπεδο. Ο Σισέ έχασε στο 80’ καλή ευκαιρία για το 3-0, όταν με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη, αστόχησε για λίγο! Στο 88ο λεπτό ο Μπουχαλάκης πήρε τη θέση του Φορτούνη για λόγους τακτικής, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και τον Θρύλο να πανηγυρίζει ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, «σκαρφαλώνοντας» παράλληλα στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Πολύ ωραία συνεργασία Καμαρά – Φορτούνη, με τον αρχηγό του Ολυμπιακό να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και να σουτάρει. Ο Κυριακίδης το έβγαλε το πλάσε, όχι σταθερά όμως.

11’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 1-0 για τον Θρύλο με τον Ντανιέλ Ποντένσε! Ομάρ συνεργάστηκε με τον Πορτογάλο εξτρέμ, εκείνος σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Παναιτωλικού και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη.

18’ Νέα καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακού με τον Ναουέλ, αλλά ο Άργκους τον «έκοψε».

25’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ!!! 2-0 ο Θρύλος με τον Γκερέρο! Ο Βούκοβιτς βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και μοίρασε τη μπάλα στον Ισπανό σέντερ φορ που δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή προβολή να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας!

36’ Ο Ναουέλ δοκίμασε το πόδι του μακριά έξω από την περιοχή, με τον Κυριακίδη να μπλοκάρει σταθερά.

40’ Καλή στιγμή για την ομάδα μας! Πάλι από τα δεξιά βγάζει συνεργασία ο Θρύλος, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη, εκείνος σούταρε πάνω σε παίκτη του Παναιτωλικού.

60’ Σουτ από τον Φορτούνη μετά από πάσα του Ποντένσε, κόντραρε η μπάλα και κόρνερ.

61’ Καλή σέντρα από τον Κούτρη, ο Σισέ είχε ξεμείνει στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά που έπιασε δεν δυσκόλεψε τον Κυριακίδη να μπλοκάρει.

63’ Πολύ ωραίο σουτ από τον Κούτρη, μέσα πήγαινε η μπάλα, με τον Κυριακίδη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ!

66’ Υπέροχη προσπάθεια από τον Ποντένσε από δεξιά, γέμισε τη μπάλα στην περιοχή, ωστόσο η κεφαλιά του Φορτούνη δεν ήταν καλή και πέρασε άουτ.

70’ Γκολ σε 2-1 μειώνει ο Παναιτωλικός με τον Καμαρά.

81’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά πηδώντας ψηλότερα απ’ όλους, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά (64’ Νάτχο), Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Ναουέλ (73’ Τοροσίδης), Φορτούνης (88’ Μπουχαλάκης), Γκερέρο.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Χαντάκιας, Ρότσα, Μανά (83’ Γιαννιώτης), Ντα Σίλβα (57’ Μάλης), Γκουτιέρεζ, Λουσέρο, Μαρινάκης, Σοάρες, Μάζουρεκ, Μοράρ (68’ Καμαρά).