Αυτός είναι ο ΘΡΥΛΟΣ της Ευρώπης!

Το μεγαλείο του Ολυμπιακού δεν έχει τελειωμό. Ο Θρύλος «πάτησε» τη Μίλαν νικώντας τη με 3-1 και συνεχίζει στους «32» του UEFA Europa League.

Στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται, αρκεί να έχεις πίστη. Και δεν ήταν θαύμα αυτό που έγινε το βράδυ της Πέμπτης στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ήταν μια επική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό! Μία τεράστια πρόκριση! Κόντρα στη μεγάλη και ιστορική Μίλαν. Ο Θρύλος της Ευρώπης νίκησε με 3-1 τους «ροσονέρι» και πέρασε στους «32» του UEFA Europa League. Μια «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της μεγαλύτερης ελληνικής ομάδας είναι αυτό που γράφτηκε απόψε! Ο Ολυμπιακός απέκλεισε την Μίλαν! Είναι γεγονός. Πλέον, είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας που συνεχίζει να γράφει ιστορία και να εκπροσωπεί επάξια τη χώρα μας εκτός συνόρων!

Ο Θρύλος παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1 και διάθεση για πρόκριση! Το έδειξε από το… 10ο δευτερόλεπτο, όταν ο Γκερέρο βγήκε, μετά από γέμισμα του Σισέ, απέναντι από τον Ρέινα, αλλά δεν πλάσαρε σωστά για το 1-0!! Ο Σα ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα ήταν οι Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρης. Ο Καμαρά με τον Γκιλιέρμε ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ και ο Φορτούνης το 10άρι. Ο Ποντένσε ήταν αριστερά, ο Φετφατζίδης δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Γκερέρο.

Το κορεό «La Casa del Trofeo», το οποίο έφτιαξε και ύψωσε στον ουρανό του πετάλου η Θύρα 7 ήταν μία ακόμα τρανή απόδειξη ότι οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού και ο Πέδρο Μαρτίνς έχουν στο πλευρό τους, ασπίδα και δόρυ, τον καλύτερο λαό του κόσμου! Οι φίλοι του Θρύλου στο πέταλο, έφτιαξαν ένα κορεό, με το οποίο έκαναν την Ευρώπη να παραμιλάει!

Σε όλο το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του (54% έναντι 46%) και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ, με Γκερέρο, Ποντένσε και Γκιλιέρμε. Ο Βραζιλιάνος άσος έπαιρνε πάρα πολλές πρωτοβουλίες και μοίραζε το παιχνίδι από τα μετόπισθεν. Ο Γκερέρο συμμετείχε επίσης πολύ στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Θρύλου, κάτι το οποίο, βεβαίως, του στερούσε σε κάποιες περιπτώσεις τη δυνατότητα να πατήσει πιο γρήγορα περιοχή, στερώντας του, παράλληλα, λίγο πιο γρήγορα τις δυνάμεις.

Ο Φετφατζίδης και ο Ομάρ ήταν πολύ κινητικοί, από τη δεξιά πλευρά, γεγονός που συνέβαλλε επίσης στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Ο Θρύλος τελείωσε το πρώτο μέρος με 266 πάσες και 238 εύστοχες, ποσοστό εξαιρετικό (89%). Η στατιστική υπηρεσία της ΟΥΕΦΑ έδινε στην ανάπαυλα 25 επικίνδυνες επιθέσεις, από πλευράς Ολυμπιακού και 18 από πλευράς Μίλαν. Ο Θρύλος είχε 6 καλές τελικές προσπάθειες, 2 εκ των οποίων πήγαν στον στόχο. Συνολικά έδινε την εικόνα ανώτερης ομάδας, από τους Ιταλούς. Η πίεση, η επιθετική διάθεση και οι ευκαιρίες, δυστυχώς δεν έφεραν το γκολ, στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά (και χωρίς αλλαγή) και στην επανάληψη. Ο Φετφατζίδης απώλεσε τεράστια ευκαιρία στο 47’, βγαίνοντας από δεξιά, σε πλεονεκτική θέση και σουτάροντας ελάχιστα άουτ! Ο Ολυμπιακός αναζητούσε δύο γκολ. Τα έψαχνε με όλη του την ένταση και την προσπάθεια! Αλλά όχι απερίσκεπτα. Με καθαρό μυαλό. Η Μίλαν απάντησε με καλή ευκαιρία του Κεσιέ.

Δέκα λεπτά είχαν περάσει στο δεύτερο μέρος και η Μίλαν άρχισε σιγά-σιγά να ξεθαρρεύει. Εξάλλου, δεν πρόκειται για μία τυχαία ομάδα, αλλά για ένα μεγαθήριο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, με πολύ βαριά φανέλα και εξαιρετική ποιότητα. Ο Φορτούνης κρατούσε την μπάλα στα πόδια του, φτιάχνοντας το παιχνίδι και από τα πόδια του ήρθε το 1-0!!!! Ο Φόρτου εκτέλεσε το κόρνερ και από την αναμπουμπούλα στην άμυνα της Μίλαν, ο Σισέ επωφελήθηκε και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα!!! Το παιχνίδι έγινε… ροντέο και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη! Η Μίλαν ανέβασε άμεσα την απόδοσή της και απείλησε διαδοχικά τον Ολυμπιακό, όμως η άμυνα και ο Σα ήταν εκεί!!

Ο Φορτούνης και ο Γκερέρο διαδοχικά έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 στο 64’. Το ματς ήθελε προσοχή, ο Ολυμπιακός δεν έπρεπε να αφήσει χώρο στη Μίλαν. Και έτσι κινήθηκε, μαζεμένα, προσεκτικά. Ο Νάτχο πήρε την θέση του Φετφατζίδη και πέρασε στον άξονα, με τον Φορτούνη να βγαίνει πιο αριστερά και τον Ποντένσε πιο δεξιά! Λίγο μετά, ήρθε και το 2-0!!!!!!!! Θύτης, αυτή τη φορά ο Γκιλιέρμε! Σουτ έξω από την περιοχή, κόντρα στην άμυνα της Μίλαν, ανήμπορος να αντιδράσει ο Ρέινα! Στο 70’…

Η Μίλαν απάντησε άμεσα, με γκολ, όμως, αυτή τη φορά… Γκολ… τζάμπα και βερεσέ… Κόντρα, στην κόντρα, στην κόντρα, και… 2-1. Ο Θρύλος είχε χρόνο. Είχε ποιότητα. Διάθεση και πλάνο. Δεν έπρεπε, επ’ ουδενί, να χάσει το μυαλό του. Είχε περισσότερα από 15 λεπτά, συν τις όποιες καθυστερήσεις, για να κάνει το 3-1 και να συνεχίσει το έπος του! Ο Γκερέρο έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, ψάχνοντας το γκολ… Η ομάδα μας συνέχισε πιεστικά. Ο Πέδρο Μαρτίνς σήκωσε τον Τοροσίδη και τον έριξε στο ματς, αντί του Καμαρά. Ο «Τόρο» πέρασε στο κέντρο. Ο εκ των αρχηγών του Θρύλου 1 λεπτό αργότερα, ανατράπηκε από τον Αμπάτε μέσα στην περιοχή και ο κ. Μπαστιάν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο «Φόρτου» δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και έγραψε το 3-1. Ένα ιστορικό σκορ, που έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, για την ομάδα μας!

Το φιλμ του αγώνα:

1’ Μεγάλη ευκαιρία στα… 11 δευτερόλεπτα για την ομάδα μας! Ο Γκερέρο βγήκε απέναντι από τον Ρέινα μετά από βαθιά μπαλιά του Σισέ και πλάσαρε, με τον Ισπανό να απομακρύνει με τα πόδια την μπάλα!

10’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά αλλά όχι έτσι όπως θα ήθελε, με τον Ρέινα να μπλοκάρει!

14’ Κεφαλιά του Γκερέρο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

25’ Ευκαιρία για τον Θρύλο! Εκτέλεση κόρνερ από τον Φορτούνη, σουτ του Γκιγιέρμε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

44’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα συρτά στην αριστερή γωνία του Ρέινα, που έπεσε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

47’ Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Θρύλο στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Φετφατζίδης έκανε το σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρέινα.

51’ Δυνατό σουτ του Κούτρη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

53’ Ο Φετφατζίδης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ρέινα μπλόκαρε σταθερά.

54’ Νέο σουτ του «Φέτφα» έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

60’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0 για τον Θρύλο με τον Σισέ! Ο Φορτούνης εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ και έδωσε στον Ποντένσε. Αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Βούκοβιτς έπιασε κεφαλιά, η οποία χτύπησε στο σώμα του Ιγκουαΐν. Ο Σενεγαλέζος στόπερ από κοντά με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

64’ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Φορτούνη από κοντά, έδιωξε ο Ρέινα. Ο Γκερέρο πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Ζαπάτα και απομακρύνθηκε!

70’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Γκιγιέρμε σούταρε μακριά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα και κατέληξε στα δίχτυα του Ρέινα!

72’ Γκολ 2-1 μειώνει η Μίλαν με την κοντινή κεφαλιά του Ζαπάτα.

75’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γκερέρο έκανε πλασέ από κοντά, ο Αμπάτε έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

80’ Πέναλτι κερδίζει η ομάδα μας! Ο Αμπάτε ανατρέπει τον Τοροσίδη μέσα στην περιοχή.

81’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!! Ο Κώστας Φορτούνης ευστοχεί από τα 11 βήματα και γράφει το 3-1 για τον Θρύλο!!!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά (79’ Τοροσίδης), Γκιγιέρμε, Φετφταζίδης (69’ Νάτχο), Ποντένσε (85’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Γκερέρο.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Αμπάτε, Ζαπάτα, Ροντρίγκεθ (85’ Χαλίλοβιτς), Κεσί, Μπακαγιοκό, Τσαλχάνογλου, Καστιγιέχο, Ιγκουαΐν, Κουτρόνε (78’ Λασάλ).