Πέρασε (και) από τα Γιάννενα ο Θρύλος

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού με 2-1 επί του ΠΑΣ στα Ιωάννινα, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Στόχος επετεύχθη για τον Ολυμπιακό! Δεύτερο σερί ματς μακριά από το «σπίτι» του για το νέο έτος και δεύτερο «διπλό». Μετά τη Λιβαδειά, ο Θρύλος νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων» και συνέχισε το νικηφόρο σερί για το 2019. Οι «ερυθρόλευκοι» με μία μεστή, ώριμη και γεμάτη πάθος εμφάνιση, έβγαλαν όρεξη και έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, ενώ θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς με περισσότερα γκολ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό ακριβώς όπως και στη Λιβαδειά, την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Ζοζέ Σα ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρης. Ο Μπουχαλάκης, ο Γκιλιέρμε και ο Φορτούνης ήταν στον άξονα, ενώ στις πτέρυγες ήταν οι Χριστοδουλόπουλος και Ποντένσε. Στην επίθεση ήταν ο Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με κατοχή της μπάλας. Ο ΠΑΣ του Γιάννη Πετράκη οργανώθηκε στα ανασταλτικά του καθήκοντα και περίμενε τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, αφού από τα πρώτα λεπτά βγήκε μπροστά και πίεσε για το γκολ! Μόλις στο 8’ ο Φορτούνης έκανε υπέροχη κίνηση από δεξιά και, αδειάζοντας δύο παίκτες, έκανε σέντρα-ξυραφιά, από δεξιά, με τον Σκόνδρα να παρεμβάλλεται στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του. Ο ΠΑΣ προσπάθησε άμεσα να απαντήσει και τα κατάφερε στο14’, έπειτα από ολιγωρία της ομάδας μας μέσα στην περιοχή μας και αυτογκόλ του Βούκοβιτς… Άτυχος ο Σέρβος στόπερ, για ακόμη μία φορά.

Ο ΠΑΣ έδειχνε επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και η ομάδα μας θα έπρεπε να ελαχιστοποιήσει τα λάθη της, προκειμένου να ξαναπάρει το προβάδισμα, το οποίο θα της έδινε αέρα στο ματς. Η συνέχεια του πρώτου μέρους ήραν… ανάλογη της αρχής του ματς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με έναν επιθετικό μονόλογο και ο ΠΑΣ παρέμενε κλεισμένος στο δικό του μισό και δύσκολα περνούσε τη σέντρα. Η ανωτερότητα της ομάδας μας απέφερε καρπούς στο 37’! Ο Ποντένσε έκανε υπέροχη κίνηση και σέντρα από τα δεξιά, σημαδεύοντας, με μπαλιά… συστημένη, το κεφάλι του Χριστοδουλόπουλου. Εκείνος, από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, για το προβάδισμα του Ολυμπιακού μας. Ενδεικτικά, μέχρι εκείνο το σημείο του ματς, η κατοχή ήταν 73%, έναντι 27%!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 2-1 υπέρ της ομάδας μας. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και εδικαιούτο το προβάδισμα που είχε. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να κάνει δύο καλές ευκαιρίες! Μία με σουτ του Λάζαρου, που ανάγκασε τον Βελλίδη να εκτιναχθεί για να διώξει σε κόρνερ και μία καλή σέντρα του Φορτούνη και κεφαλιά του Γκερέρο, που έδιωξε η άμυνα του ΠΑΣ. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να είναι και στο δεύτερο ημίχρονο προσεκτικός, διατηρώντας το πόδι στο… γκάζι, για να «καθαρίσει» το ματς!

Με υπομονή στο παιχνίδι του, με κυκλοφορία της μπάλας και κατοχή, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ψάχνει το τρίτο του γκολ στο ματς, για να διασφαλίσει τη νίκη. Το σουτ του Γκιλιέρμε στο 55’ ανησύχησε τον Βελλίδη και την άμυνα του ΠΑΣ, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε. Η ομάδα μας έπαιζε πολύ περισσότερο από τα άκρα, είτε με τους μπακ και τους εξτρέμ, είτε με τον Φορτούνη. Από εκεί, άλλωστε, ήρθαν και τα δύο γκολ του, στο ματς. Ομάρ και Κούτρης ανέβαιναν πολύ. Περισσότερο ο Έλληνας αριστερός μπακ περισσότερο. Μαζί με τον Λάζαρο έκαναν καλό ματς στα αριστερά, πιέζοντας. Ο Λάζαρος απείλησε ξανά με σουτ στο 62’ και η ομάδα μας έμενε ψηλά, για να πιέσει. Νάτχο, Χασάν και Τοροσίδης έκαναν ζέσταμα. Ο Πέδρο Μαρτίνς φώναξε κοντά του τον Αιγύπτιο σέντερ φορ. Ο Λάζαρος με τον Ποντένσε άλλαξαν πλευρά και ο Πορτογάλος εξτρέμ ήρθε δεξιά. Ο Χασάν μπήκε στο ματς, αντί του Γκερέρο, στο 70’.

Ο Θρύλος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 72’, όταν σε αντεπίθεση ο Γκιλιέρμε έσκαψε υποδειγματικά για τον Φορτούνη και εκείνος δοκίμασε βολ πλανέ στην κίνηση! Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Βελλίδη, αλλά η ουσία είναι ότι η ευκαιρία χάθηκε για τον Ολυμπιακό. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος είχε συνολικά πολλές λάθος αποφάσεις. Ειδικότερα σε εκείνη του 77’, ο Φορτούνης ανατράπηκε καθαρά, στα όρια της περιοχής, αλλά ο ρέφερι της αναμέτρησης, εκτός λογικής, δεν υπέδειξε την -καταφανέστατη- παράβαση! Νάτχο και Τοροσίδης πέρασαν στο ματς στις θέσεις των Φορτούνη και Ποντένσε στη συνέχεια, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει καθόλου και τον Θρύλο να φεύγει με ένα σημαντικό «διπλό» από τις «Ζωσιμάδες».

Το φιλμ του αγώνα:

8’ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! 0-1 για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης αφού «άδειασε» δύο αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή από πλάγια και δεξιά και σέντραρε, ο Σκόνδρας έβαλε το κεφάλι του για να απομακρύνει και έστειλε άθελά του, τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

14’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Νικολιάς σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βούκοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Σα.

21’ Ο Φορτούνης γύρισε πολύ καλά στον Ποντένσε από δεξιά, αλλά ο Πορτογάλος κόπηκε από τον Τζημόπουλο, πριν «τσιμπήσει» τη μπάλα και απειλήσει την εστία του Βελλίδη.

37’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 1-2 για τον Ολυμπιακό με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο! Εξαιρετική ενέργεια του Ποντένσε από δεξιά, καλοζυγισμένη σέντρα και ο Λάζαρος με άψογη ισορροπία σώματος έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, για το νέο προβάδισμα της ομάδας μας στο ματς.

43’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Οι Κούτρης, Λάζαρος και Φορτούνης συνεργάστηκαν όμορφα, ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε από πλάγια θέση με το αριστερό, με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ.

45’ Σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα μακριά άουτ.

46’ Φοβερή ευκαιρία για τον Θρύλο! Τρομερό σουτ του Λάζαρου, πετάχτηκε στο αριστερό του παραθυράκι ο Βελλίδης και έδιωξε σε κόρνερ.

55’ Σουτ του Γκιγιέρμε έξω από την περιοχή που δοκίμασε το πόδι του, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

62’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Λάζαρος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

73’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Γκιγιέρμε σήκωσε τη μπάλα για τον Φορτούνη, εκείνος έκανε το μονοκόμματο δεξί σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Βελλίδη!

77’ Μαρκάρισμα πάνω στην Φορτούνη από τον Σιόντη, στο ύψος της περιοχής, ο Παπαδόπουλος δεν υπέδειξε την παράβαση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (65’ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης (83’ Νάουμετς), Νικολιάς, Κριζμάν, Παμλίδης (80’ Ξύδας).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (87’ Νάτχο), Λάζαρος, Ποντένσε (90’+2 Τοροσίδης), Γκερέρο (71’ Χασάν).