Άνετο πέρασμα από την Τρίπολη

Ακόμα μία εξαιρετική εκτός έδρας εμφάνιση του Θρύλου, ο οποίος παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, επικράτησε του Αστέρα με 2-0.

Ο Θρύλος δείχνει ασταμάτητος! Πέρασε από μία ακόμα δύσκολη έδρα, αυτή της Τρίπολης, επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συνεχίζει να προσφέρει όμορφο ποδόσφαιρο στους φιλάθλους του! Φορτούνης και Λάζαρος ήταν οι σκόρερ των δύο τερμάτων του Ολυμπιακού, στο τρίτο σερί διπλό της ομάδας μας στη Super League για το 2019.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά έκλεισε τον Αστέρα στα καρέ του. Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα με το αγαπημένο και δουλεμένο 4-2-3-1 και την εξής ενδεκάδα: Ο Σα στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρης. Ο Καμαρά επανήλθε στην ενδεκάδα, μαζί με τον Γκιλιέρμε στο κέντρο και ο Φορτούνης ήταν το «δεκάρι». Ο Ποντένσε ήταν δεξιά στην πτέρυγα, αριστερά ήταν ο Χριστοδουλόπουλος και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Χασάν.

Κατοχή, κίνηση και κυκλοφορία της μπάλας ήταν τα στοιχεία του Ολυμπιακού, στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Μετά από μία-δύο καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο, η ορμή με την οποία η ομάδα μας κόπασε και η ανάπτυξη γινόταν με περισσότερη υπομονή και περισσότερο passing game. Ο Αστέρας προσπάθησε να ισορροπήσει λιγάκι και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Η ομάδα μας φρόντισε να κλείσει τους διαδρόμους και ο Αστέρας απείλησε μόνο από μία στατική φάση, στο 12’. Οι γηπεδούχοι περίμεναν, ως επί το πλείστον, τον Ολυμπιακό, στο δικό τους μισό του γηπέδου και οι παίκτες του Μαρτίνς έκαναν παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα. Με τον Ελαμπντελαουί να κάνει ατελείωτα χιλιόμετρα, πάνω-κάτω στην πλευρά, ο Ποντένσε είχε υποστηριξη στην πτέρυγα και η ομάδα μας έπαιζε πολύ από εκεί. Ο Αστέρας έψαχνε μόνο τις αντεπιθέσεις και σε μία τέτοια είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς και δοκάρι, στο 24’. Ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε και ο Αστέρας Τρίπολης αναθάρρησε. Σε εκείνο το σημείο, ακριβώς, στο 28’, ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά γκάζι και έφτασε στο γκολ! Λάζαρος και Φορτούνης συνεργάστηκαν, ο Τρικαλινός μέσος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε και πλάσαρε, νικώντας τον Παπαδόπουλο! 1-0 ο Θρύλος, μπροστά η ομάδας μας στο σκορ και πλέον τα πόδια είχαν λυθεί…

Από το 1-0 και έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να έχει μια ελαφριά υπεροχή. Ο Αστέρας έψαχνε την κόντρα και σε ορισμένες περιπτώσεις πατούσε την περιοχή του Σα, αλλά η άμυνα του Θρύλου και ο Πορτογάλος τερματοφύλακας κράτησαν τα μετόπισθεν, όποτε χρειάστηκε. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 1-0 και ο Ολυμπιακός είχε μπροστά του ακόμη ένα 45λεπτο, για να φτάσει σε μία ιδιαιτέρως σημαντική νίκη. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Ο Αστέρας Τρίπολης, επίσης, μπήκε δίχως αλλαγή.

Με τον Φορτούνη να γίνεται δεύτερος επιθετικός, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε συχνά-πυκνά το σύστημα 4-4-1-1 ή 4-4-2. Ο Κώστας Φορτούνης είχε ενέργεια και διάθεση και έβγαινε μπροστά με ταχύτητα, ανεβάζοντας συνολικά τις στροφές, για τον Ολυμπιακό. Στο 51, λοιπόν, άλλαξε ρόλους με τον Λάζαρο, σε σχέση με το 1-0. Εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ που ο ίδιος κέρδισε, στον χώρο της μεσαίας γραμμής και ελάχιστα αριστερά, βρήκε τον Λάζαρο μέσα στην περιοχή και εκείνος με προβολή έκανε το 2-0. Πλέον, ο Ολυμπιακός ήταν σε θέση ισχύος και ήλεγχε απόλυτα το ματς. Ο Πέδρο Μαρτίνς σήκωσε τον Γκερέρο, προκειμένου να τον ρίξει στο ματς. Ο Αστέρας έδειχνε ακίνδυνος, για την εστία της ομάδας μας. Ο Ισπανός πέρασε στο ματς, αντί του Χασάν και πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, έχοντας και εκείνος κοντά του τον Κώστα Φορτούνη.

Η ομάδα μας είχε αρκετές ευκαιρίες, με κύριο εκφραστή τον Φορτούνη, τον Ποντένσε και τον Λάζαρο. Ο Γκερέρο έκανε ένα πολύ μεστό παιχνίδι, για ακόμη μια φορά, ανοίγοντας διαδρόμους και βοηθώντας πάρα πολυ στις επιθέσεις του Ολυμπιακού. Ο Βούκοβιτς παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και δεν κατέστη εφικτό να συνεχίσει, με αποτέλεσμα να τον αντικαταστήσει ο Μεριά στο 78’. Στο 85ο λεπτό ο Νάτχο πέρασε στη θέση του Φορτούνη. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα από τον κ. Κουμπαράκη και ο Θρύλος πέρασε άνετα και από την Τρίπολη!

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Από το κόρνερ του Φορτούνη και το αρχικό διώξιμο, η μπάλα στρώθηκε στον Ποντένσε στο ύψος της περιοχής, εκείνος έκανε το σουτ, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει και στη συνέχεια το νέο σουτ του Καμαρά βρήκε πάνω σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ.

8’ Απευθείας εκτέλεση του Λάζαρου μετά το κερδισμένο φάουλ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

22’ Ο Ποντένσε έδωσε δεξιά στον Γκιγιέρμε, εκείνος έκανε το δυνατό γύρισμα, σε διπλό χρόνο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

28’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-1 για τον Θρύλο με τον αρχηγό του, Κώστα Φορτούνη! Εκπληκτική μπαλιά του Λάζαρου στον «Φόρτου», ο οποίος έφυγε από κανονική θέση, έκανε εξαιρετικό κοντρόλ, πλάσαρε με το αριστερό και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό!

39’ Ο Γκιγιέρμε δοκίμασε το δεξί του πόδι μακριά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!!! 0-2 για τον Ολυμπιακό με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στην καρδιά της άμυνας, ο Λάζαρος κινήθηκε στην περιοχή, έκανε την προβολή και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας!

68’ Πολύ καλό σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

71’ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ενέργεια του Ποντένσε, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το πλασέ του με το αριστερό ήταν πάνω στον Παπαδόπουλο.

72’ Νέα ευκαιρία με τον Ποντένσε, ο οποίος πήρε πάσα από τον Φορτούνη, πήγε να «σκάψει» τη μπάλα στον Παπαδόπουλο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

83’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση με τον Γκερέρο, ο οποίος έγινε από δέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ με το αριστερό και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

90’+3 Δυνατό σουτ του Λάζαρου από μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος με τα πόδια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος (76’ Ρόλε), Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Φερνάντεζ (77’ Βλάχος), Τσιλιανίδης, Κώτσιρας, Δουβίκας (56’ Μανιάς).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς (79’ Μεριά), Κούτρης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Λάζαρος, Ποντένσε, Φορτούνης (85’ Νάτχο), Χασάν (63’ Γκερέρο).